همکاری تلسکوپ های جیمز وب و هابل برای شکار یک جفت کهکشانی

همکاری تلسکوپ های جیمز وب و هابل برای شکار یک جفت کهکشانی

بیست و یکم: تصویری که با ترکیب داده های تلسکوپ های جیمز وب و هابل به دست آمده است، یک جفت بزرگ کهکشانی را با جزییات دقیق تری به نمایش می گذارد.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، پژوهشگران می توانند نور ساطع شده از کهکشان بیضوی عموما سفید در سمت چپ را از راه کهکشان مارپیچی سمت راست، ردیابی کنند و اثرات غبار میان ستاره ای را در کهکشان مارپیچی تشخیص دهند. این کار با ترکیب داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) و تلسکوپ فضایی هابل (HST) انجام شد.

نور فروسرخ نزدیک از تلسکوپ جیمز وب و نور فرابنفش و مرئی از تلسکوپ هابل ترکیب شده اند تا این تصویر را از جفت کهکشانی "VV 191" ایجاد کنند.

بازوهای مارپیچی طولانی تر و بسیار غبار آلود کهکشان هم با جزئیات بیشتری در داده های نزدیک به فروسرخ جیمز وب قابل مشاهده هستند و این تصور را ایجاد می کنند که با برآمدگی مرکزی کهکشان سفید درخشان و بیضی شکل در سمت چپ همپوشانی دارند. این دو کهکشان به رغم اینکه از منظر نجومی کاملا به یکدیگر نزدیک هستند، اما به صورت فعال تعامل ندارند.

مقامات ناسا گفتند: با ترکیب داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ فضایی هابل، بیشتر از آن چیزی که تصور می کردیم، به دست آوردیم. داده های جدید جیمز وب به ما امکان می دهند تا نور ساطع شده از کهکشان سفید درخشان و بیضوی سمت چپ را از راه کهکشان مارپیچی سمت راست ردیابی نماییم و اثرات غبار میان ستاره ای را در کهکشان مارپیچی تشخیص دهیم. این تصویر از جفت کهکشانی VV 191 شامل نور فروسرخ نزدیک از جیمز وب و نور فرابنفش و مرئی از هابل است.

در ادامه این بیانیه آمده است: جفت کهکشانی VV 191، جدید ترین کهکشان افزوده شده به کهکشان هایی است که به پژوهشگرانی مانند ما کمک می نماید تا خصوصیت های غبار کهکشانی را به صورت مستقیم مقایسه کنند. این هدف از بین حدود ۲۰۰۰ جفت کهکشان انتخاب شده است که داوطلبان علمی پروژه "Galaxy Zoo" آنها را شناسایی کرده اند.

از آنجایی که گرد و غبار، روشنایی و رنگ موجود در تصاویر کهکشان ها را تغییر می دهد، خیلی مهم است که بدانیم غبار در کدام قسمت کهکشان ها وجود دارد. پژوهشگران به صورت فعال به دنبال دانه های غبار برای تحقیقات آینده هستند چونکه آنها در تشکیل ستاره ها و سیارات جدید نقش دارند.کشف دوم که امکان دارد نتوانیم آنرا در سایر تصاویر مشاهده نماییم، در این تصویر و با ترکیب داده های تلسکوپ های جیمز وب و هابل قابل مشاهده می باشد. به کهکشان سفید بیضوی سمت چپ نگاه کنید. قسمت داخلی آن، یک قوس قرمز کم رنگ را نشان داده است. به علت گرانش کهکشان بیضی شکل، نور این کهکشان بسیار دور، مایل شده است.

براساس اعلام ناسا، این تصاویر از کهکشان آن قدر کم رنگ و قرمز هستند که در داده های هابل شناسایی نشدند، اما در تصویر فروسرخ نزدیک جیمز وب غیر قابل انکار هستند. شبیه سازی کهکشان هایی از این دست به ما کمک می نماید تا جرم ستارگان و مقدار ماده تاریک در هسته کهکشان را بازسازی نماییم.

ناسا افزود: این تصویر از VV 191 مانند خیلی از تصاویر جیمز وب، کهکشان های مختلف را در پس زمینه عمیق تر نشان داده است. دو مارپیچ در سمت چپ بالای کهکشان بیضوی دارای اندازه های ظاهری مشابهی هستند، اما در رنگ های بسیار متفاوت ظاهر می شوند. یکی به احتمال زیاد بسیار غبارآلود و دیگری بسیار دور است، اما ما یا ستاره شناسان دیگر باید داده هایی به نام طیف را به دست آوریم تا مشخص نماییم که کدام یک است.


منبع:

1401/07/17
14:57:04
0.0 / 5
195
تگهای همکاری تلسکوپ های جیمز وب و هابل برای شکار یک جفت کهکشانی: پژوهش , تحقیقات , تلسكوپ
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیست و یکم