كرونا پرتاب مریخ نورد اگزومارس را 2 سال به تعویق انداخت

كرونا پرتاب مریخ نورد اگزومارس را 2 سال به تعویق انداخت

بیست و یكم: در حالی كه قرار بود مریخ نورد اگزومارس ماه ژوئیه سال جاری پرتاب شود، خبرها گویای آنست مقامات ˮآژانس فضایی اروپاˮ (ESA) و ˮآژانس فضایی روسیهˮ (Roscosmos) به سبب شیوع ویروس كرونا و برخی مشكلات فنی پرتاب این مریخ نورد را 2 سال به تعویق انداخته اند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بیماری كووید-۱۹ نه تنها جان افراد بسیاری را در جهان گرفت بلكه سبب به تعویق افتادن پرتاب مریخ نورد اگزومارس نیز شد. رهبران سرپرست این پروژه اعلام نموده اند به سبب انجام آزمایشات بیشتر و رفع برخی مشكلات و شیوع بیماری كووید -۱۹ پرتاب این مریخ نورد به سال ۲۰۲۲ موكول شده است.
مریخ نورد اگزومارس (ExoMars rover) مریخ نورد رباتیك برنامه ریزی شده مریخ، به رهبری آژانس فضایی اروپا است. بنابر برنامه ریزی ها قرار بود مریخ نورد اگزومارس ۲۵ ژوئیه سال ۲۰۲۰ پرتاب شودو بعد از فرود موفق آمیز، مریخ نورد با بهره گیری از انرژی خورشیدی یك ماموریت ۶ماهه را برای جستجوی نشانه های احتمالی وجود زندگی در گذشته یا حال در مریخ آغاز كند.
با توجه با اینكه جهان درگیر شیوع "كرونا ویروس" است، آژانس فضایی اروپا هم از این قائده مستثنی نیست و تدابیری در این رابطه اندیشیده است. حدود ۲هزار و ۲۰۰ نفر برای "آژانس فضایی اروپا" كار می كنند. علاوه بر این، هزاران نفر دیگر بوسیله تحقیقات، قراردادها و سایر اقدامات، با آژانس فضایی اروپا در تماس هستند. در این راستا این سازمان در مقابله با شیوع "كرونا ویروس" سیاست هایی را اعمال كرده است. بعنوان مثال این سازمان در انجام مسافرت ها محدودیت هایی را اعمال كرده است.
بتازگی طی جلسه ای كه آژانس فضایی اروپا با مقامات آژانس فضایی روسیه برگزار كرده بودند به این نتیجه رسیدند كه بهتر است پرتاب مریخ نورد اگزومارس را دو سال به تعویق بیندازند و طی این مدت آزمایشات بیشتری بر روی آن انجام دهند و مشكلات فنی آنرا نیز حل كنند.
البته این اولین بار نیست كه پرتاب این مریخ نورد عقب می افتد چونكه در اصل قرار بود مریخ نورد مذكور در سال ۲۰۱۸ پرتاب شود اما به سبب تاخیر در مونتاژ این فضاپیما پرتاب آنرا دو سال به تاخیر انداخت و قرار شد سال جاری (۲۰۲۰) پرتاب شود و حال برای بار دوم مقامات این پروژه اظهار كرده اند امسال نیز قصد پرتاب آنرا ندارند و پرتاب آن به سال ۲۰۲۲ موكول شده است و احیانا مریخ نورد اگزومارس بین ماه های اوت و اكتبر سال ۲۰۲۲ پرتاب خواهد شد.


منبع:

1398/12/23
15:03:20
5.0 / 5
3383
تگهای كرونا پرتاب مریخ نورد اگزومارس را 2 سال به تعویق انداخت: آزمایش , تحقیقات , ربات , فضاپیما
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم