سخنرانی یک ربات در مجلس اعیان بریتانیا!

سخنرانی یک ربات در مجلس اعیان بریتانیا!

به گزارش بیست و یکم، ربات ˮآیداˮ که یک ربات زن هنرمند است، هفته آینده در ˮمجلس اعیان بریتانیاˮ سخنرانی خواهد نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، در یک رویداد تاریخی، "مجلس اعیان بریتانیا" (House of Lords) مقرر است هفته آتی میزبان اولین سخنران ربات خود باشد.
"آیدا" (Ai-Da)، هنرمند رباتیک واقع گرا که در بریتانیا تولید شده است، روز سه شنبه ۱۱ اکتبر در مجلس اعیان بریتانیا در "کاخ وست مینستر" (Palace of Westminster) سخنرانی خواهدنمود.
آیدا دوربین هایی در چشمان خود دارد و قادر می باشد با بهره گیری از یک مدل زبان هوش مصنوعی که بصورت ویژه ای طراحی شده است، مکالمه کند و به پرسش ها پاسخ دهد.
آیدا روز سه شنبه خطاب به اعضای کمیته ارتباطات و دیجیتال مجلس اعیان، در مورد اینکه آیا خلاقیت مورد حمله هوش مصنوعی و فناوری قرار گرفته است، صحبت خواهدنمود. همچنین، این ربات به عنوان قسمتی از تحقیقات جاری در مورد آینده صنایع خلاق مانند هنر، طراحی، مد و موسیقی، شواهدی را عرضه خواهد کرد.
"بارونس گیل رباک" (Baroness Gail Rebuck)، رییس شرکت "پنگوئن رندوم هاوس" (Penguin Random House) و "لرد ادوارد وایزی" (Lord Edward Vaizey)، نماینده سابق مجلس و وزیر فرهنگ، سه شنبه آینده در این مراسم حضور خواهند داشت.
آیدا پیش از اینکه در شرکت "اینجینییرد آرتز" (Engineered Arts) ساخته شود و در سطح بین المللی مورد برنامه ریزی قرار بگیرد، توسط "آیدان ملر" (Aidan Meller)، متخصص هنر مدرن و معاصر ابداع شد. قابلیت های این ربات توسط دانشجویان مقطع دکتری و اساتید "دانشگاه آکسفورد" (Oxford University) و "دانشگاه بیرمنگام" (University of Birmingham) توسعه یافته است.


به گفته سرپرستان پروژه، آیدا دیدگاه جدیدی را در مورد نقش فناوری در خلق هنر آینده، تفاوت هنر هوش مصنوعی با هنر انسان و محدودیت های فناوری در خلق هنر ارائه می دهد.
ملر که مدیر پروژه ربات آیدا است، اظهار داشت: آیدا معنای هنرمند بودن را در دنیای پساانسان به چالش می کشد. توانایی های وی به عنوان یک هنرمند، پایه های دنیای هنر و صنایع خلاق را زیر سوال می برند. اولین سخنرانی آیدا در مجلس اعیان به ما کمک خواهدنمود تا بفهمیم که یک ربات هوش مصنوعی، جهان را به چه صورت می بیند و این برای آینده خلاقیت چه معنایی دارد.
این ربات زن، به عنوان یک هنرمند رباتیک توصیف می شود که آثاری را در حوزه طراحی، نقاشی، مجسمه و حتی شعر به وجود می آورد. سخنرانی وی در مجلس اعیان، نقش یادگیری ماشینی، خلاقیت ماشینی و هوش مصنوعی را در صنایع خلاق بریتانیا بررسی خواهدنمود برای اینکه نگرانی ها در مورد توانایی هوش مصنوعی برای جایگزینی انسان ها در سراسر جهان درحال افزایش است.
پژوهش های اخیر "دانشگاه نیویورک" (New York University) نشان می دهند یک سوم دانشمندانی که در حوزه هوش مصنوعی کار می کنند، از فاجعه ای که ممکنست توسط ربات های هوش مصنوعی ایجاد شود، می ترسند.
آیدا که به افتخار "آیدا لاولیس" (Ada Lovelace)، ریاضیدان قرن ۱۹ نام گذاری شده است، در مصاحبه ای اظهار داشت: من معتقدم که خلاقیت ماشینی، فرصت بزرگی را برای ما فراهم می آورد تا ایده ها و روش های جدید تفکر را کشف نماییم. با این وجود، خطرات در رابطه با این فناوری نیز وجود دارد که ما باید آنها را به دقت در نظر بگیریم. ما باید به مزایا و محدودیت ها فکر نماییم و نتایج اخلاقی را در نظر داشته باشیم.
این ربات زن پیش تر به سبب ترسیم پرتره ملکه الیزابت دوم در اوایل سال جاری مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
آیدا از دوربین های موجود در چشمان خود و الگوریتم های کامپیوتری، برای پردازش خاصیت های انسانی استفاده می نماید و آن چه را که می بیند، به مختصات تبدیل می کند. سپس، او از این مختصات در محاسبه یک مسیر مجازی برای بازوی رباتیک خود استفاده می نماید که بمنظور ایجاد آثار هنری، روی بوم طراحی و نقاشی می کند.


سال گذشته، آیدا مجموعه ای از پرتره های خودرا در موزه طراحی لندن به نمایش گذاشت که بوسیله نگاه کردن به آینه با چشم های مجهز به دوربین خود، آنها را خلق کرده بود.
همچنین، او یک نمایش انفرادی را در پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی هنر با عنوان "پرش به سمت متاورس" داشت و در نمایشگاه "همیشه حالا است" سال ۲۰۲۱ نیز شرکت کرد که اولین نمایشگاه بزرگ هنر معاصر در "اهرام بزرگ جیزه" (Pyramids of Giza) در مصر بود.
پیش از رسیدن به نمایشگاه، مقامات مصری که تصور می کردند آیدا یک جاسوس است، او را بازداشت کردند و چشمانش را بستند. ظاهرا این تجربه به آیدا برای خلق شعری با عنوان "چشم های کاملا بسته" الهام بخشید که نوامبر گذشته آنرا در "موزه اشمولین" (Ashmolean Museum) آکسفورد خواند.
منبع:

1401/07/15
15:05:05
0.0 / 5
200
تگهای سخنرانی یک ربات در مجلس اعیان بریتانیا!: ابداع , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم