مهندسان یكی از شركت های فناور موفق شدند؛

تولید داخلی ۲ نانوذره صنعتی با بهره گیری از مواد معدنی کشور

تولید داخلی ۲ نانوذره صنعتی با بهره گیری از مواد معدنی کشور

بیست و یکم: بیست و یکم: مهندسان یکی از شرکت های فناور با بهره گیری از مواد معدنی، دو نانو ماده مورد نیاز صنایع کشور را که تا حالا وارداتی بوده است، به تولید رساندند.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، باتوجه به ممنوعیت صادرات مواد خام منیزیت از کشور، گروهی از پژوهشگران یکی از شرکت های فناور مستقر در زاهدان تصمیم گرفتند وارد عرصه فرآوری این ماده معدنی شوند و در این جهت به تولید ۲ محصول نانو ذرات منیزیم و منیزیم کربنات با خلوص بالای ۹۸ رسیدند. این دو محصول علاوه بر حاشیه سود مناسب، جزو مواد اولیه با خلوص بالایی هستند که در صنایع کاربردهای وسیعی دارند، ضمن آنکه قابلیت صادراتی نیز دارند.

طبق گزارش شرکت "Technavio" که تحت عنوان "گزارش بازار جهانی نانو ذرات اکسید منیزیم" انتشار یافته است، بازار جهانی نانو ذرات اکسید منیزیم به سبب افزایش تقاضا در کشورهایی چون چین، هند، آمریکا و همین طور کشورهای «EMEA» (متشکل از ۱۱۶ کشور اروپایی، خاورمیانه و آفریقا)، از رشد شایان توجهی برخوردارست.

امیر نظر جنگجو از اعضای هیئت مدیره این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، گفت: در این شرکت به تولید نانوذرات منیزیم اکساید و کربنات منیزیم دست یافتیم. این محصولات در صنایعی چون فولاد سازی، آرایشی بهداشتی، دارو، الکترونیک، لاستیک و رنگ کاربرد دارند.

وی با اعلان اینکه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این دو محصول بصورت داخلی تامین می شود، اظهار داشت: سنگ معدن از معادن استان زاهدان تهیه شده و بعد از اعمال اقدامات فیزیکی و شیمیایی به نانوذرات تبدیل می شوند. این محصولات هم اکنون در مرحله تولید نیمه صنعتی قرار دارند.

جنگجو، کاربرد نانوذرات اکسید منیزیم را در زمینه های الکترونیک، کاتالیز، سرامیک و محصولات پتروشیمی دانست و اضافه کرد: از نانو ذرات اکسید منیزیم همین طور می توان برای ساخت سبک عایق حرارتی و تخته فیبر نسوز و سرامیک فلزی استفاده نمود. همین طور نانو ذرات اکسید منیزیم به عنوان افزودنی سوخت، پاک کننده، ماده ضدانعطاف پذیر و مهارکننده خوردگی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

عضو هیئت مدیره این شرکت، ظرفیت تولید نانوذرات منیزیم اکساید و کربنات منیزیم در این شرکت را ۶ تن در ماه ذکر کرد و تصریح کرد: تا قبل از این نیاز بازار داخلی به نانوذرات تنها بوسیله واردات تامین می شد و هم اکنون تنها تولیدکننده منیزیم اکساید نیز با درجه خلوص بالا در کشور هستیم.

وی، مقرون به صرفه بودن و دسترسی مداوم به این مواد را از مزایای این محصول داخلی دانست و تصریح کرد: استفاده از نانوذرات در صنعت فولاد هنوز به خوبی جا نیفتاده است و تنها یک کارخانه فولاد از آن استفاده می نماید که میزان مصرفی خودرا از چین وارد میکند و این در حالیست که منیزیم اکساید مصرف بالایی در کشور دارد و سالانه ۱۰ هزار تن در صنایع داخلی مصرف می شود.منبع:

1401/07/14
13:04:02
0.0 / 5
384
تگهای تولید داخلی ۲ نانوذره صنعتی با بهره گیری از مواد معدنی کشور: پژوهش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیست و یکم