بلو اوریجین از موتور و دماغه موشك جدید خود رونمایی نمود

بلو اوریجین از موتور و دماغه موشك جدید خود رونمایی نمود

بیست و یكم: شركت فضایی خصوصی ˮبلو اوریجینˮ متعلق به ˮجف بزوسˮ ثروتمندترین فرد دنیا برای اولین بار از موتور و دماغه موشك قابل استفاده مجدد خود موسوم به ˮنیو گلنˮ رونمایی نمود تا بطور رسمی یك رقیب برای موشك ˮفالكون هویˮ متعلق به شركت فضایی اسپیس ایكس اعلام وجود كند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، در اواخر سال ۲۰۱۸ نیروی هوایی ایالات متحده ۵۰۰ میلیون دلار برای ساخت موشك "نیو گلن"(New Glenn) با قابلیت استفاده مجدد از پیشران اصلی و عملكردی مشابه با موشك "فالكون هوی"(Falcon Heavy) متعلق به شركت "اسپیس ایكس"(SpaceX) اعطا كرد.
از آن زمان تابحال دیگر اخبار چندانی از مراحل ساخت این موشك نشنیدیم، اما حالا "بلو اوریجین"(Blue Origin) چند پیشرفت و بروزرسانی در زمینه توسعه این موشك را همچون اندازه بزرگ این موشك جدید و نحوه كار موتورهای پیشران فوقانی را به اشتراك گذاشته است.
دماغه مخروطی موشك "نیو گلن" بسیار بزرگ است. در واقع آنقدر بزرگ است كه می تواند كل موشك "نیو شپرد" را درون خود جا دهد.
"جارت جونز" مدیر اجرایی ساخت این موشك اظهار داشت: اندازه آن طوری طراحی شده است كه تقریباً ۵۰ درصد بیشتر از رقیب بعدی خود جا برای حمل محموله داشته باشد. دماغه "نیو گلن" با ۷ متر ارتفاع، بزرگترین دماغه یكپارچه كامپوزیتی است كه تابحال ساخته شده است.
از آنجائیكه دماغه این موشك، بسیار بزرگ است، مشتریان "بلو اوریجین" می توانند انواع جدیدی از محموله ها را سفارش دهند كه شامل ماهواره های در دسته های تجاری، دولتی و امنیت ملی است كه همگی می توانند با این موشك پرتاب شوند.


"بلو اوریجین" همین طور از موتورهای پیشران فوقانی موسوم به "BE-۳U" كه در غرب تگزاس مورد آزمایش قرار گرفته اند، رونمایی و تصریح كرد: این موتور از طراحی "چرخه انبساط" استفاده می نماید كه از موتورهای دیگر ساده تر است، برای اینكه گرمای مورد نیاز توربین ها از محفظه احتراق اصلی تولید می شود.
این شركت هم اكنون بررسی انتقادی این موتور را تكمیل كرده است و الان در حال ساخت سخت افزار آن است.
"بلو اوریجین" همین طور موتورهای اصلی و مرحله دوم موسوم به "BE-۴" را با موفقیت آزمایش كرده است، هرچند هنوز تا نخستین پرواز آن راه زیادی باقی مانده است.
"نیو گلن" پیشران اصلی خودرا شبیه به موشك های "فالكون" اسپیس ایكس، روی زمین و قایق فرود خواهد آورد، اما ظاهراً از سطوح آیرودینامیكی استفاده می نماید تا نیاز به اشتعال موتور را در طول فرود برطرف كند.
این موشك برای رقابت با موشك "فالكون هوی" و تصاحب قراردادهای بزرگ پرتاب فضایی ساخته شده است.
سرانجام "بلو اوریجین" یك موشك بزرگتر به نام "نیو آرمسترانگ"(New Armstrong) خواهد ساخت تا بتواند با موشك "استارشیپ"(Starship) متعلق به اسپیس ایكس و موشك "SLS" متعلق به ناسا رقابت كند.
منبع:

1398/12/22
23:28:31
5.0 / 5
3276
تگهای بلو اوریجین از موتور و دماغه موشك جدید خود رونمایی نمود: آزمایش , تولید , شركت , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیست و یکم