موفقیت 3 طرح دانش بنیان برنامه کارویا در پرداخت اصل و سود به سرمایه گذاران

موفقیت 3 طرح دانش بنیان برنامه کارویا در پرداخت اصل و سود به سرمایه گذاران

به گزارش بیست و یکم، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: ۳ شرکت دانش بنیان که در برنامه سرمایه گذاری شرکتهای دانش بنیان با عنوان ˮکارویاˮ موفق به جذب سرمایه مردمی با استفاده از ابزار تأمین مالی جمعی شده بودند، توانستند اصل سرمایه و میزان سود پیشبینی شده را به سرمایه گذاران پرداخت کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، سال قبل برنامه تلویزیونی «کارویا» با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی تولید و از شبکه اول سیما پخش گردید که در آن شرکتهای دانش بنیان در چارچوب یک مسابقه تلویزیونی طرح های دانش بنیان خویش را عرضه کردند و بعد از تایید هیات داوران، وارد فرایند جذب سرمایه از راه روش تأمین مالی جمعی شدند.
یکی از خصوصیت های این روش تأمین مالی در برنامه کارویا تضمین اصل سرمایه مردم بود که با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کردند. بعد از گذشت کمتر از یک سال از پخش برنامه "کارویا" حالا ۳ شرکت دانش بنیان توانسته اند میزان سود پیشبینی شده را محقق کنند و اصل و سود پیشبینی شده را به سرمایه گذاران خود بپردازند.
دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، یکی از ابزارهای مهم تأمین مالی نوآوری بخصوص برای طرح های نسبتا کوچک را "تامین مالی جمعی" دانست که در چارچوب این ابزار، اشخاص علاقه مند، شامل حقیقی و حقوقی، فارغ از سن، جنس و موقعیت جغرافیایی می توانند از راه سکوهای معتبر و مورد تایید فرابورس ایران، در تأمین مالی طرح های نوآورانه مشارکت کرده و در سود و زیان آنها شریک شوند.
وی ادامه داد: این روش تأمین مالی بخصوص از آن جهت حائز اهمیت می باشد که منابع تازه ای، فراتر از منابع بخش دولتی یا عمومی موجود و با ماهیت بخش خصوصی و مردمی به زیست بوم دانش بنیان و استارت آپی کشور تزریق می کند.
وحدت اظهار نمود: صندوق نوآوری و شکوفایی بعنوان مهم ترین نهاد تأمین مالی زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، علاوه بر بیمه اصل آورده سرمایه گذاران، مسابقه تلویزیونی "کارویا" را با هدف فرهنگ سازی و تشویق سرمایه های مردمی به سمت طرح های نوآورانه و توسعه اقتصاد دانش بنیان تولید و پخش کرده است و در آن شرکتهای دانش بنیان و فناور بعنوان «سرمایه پذیر»، طرح های نوآورانه خویش را عرضه می کردند و علاقه مندان می توانستند در طرح های منتخب داوران مسابقه سرمایه گذاری کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: یکی از عناصر مهم در موفقیت تأمین مالی جمعی، جلب اعتماد مردمی است که مقرر است در طرح ها سرمایه گذاری کنند چون در این ابزار، سرمایه مردم در معرض ریسک قرار می گیرد و به هر دلیل، امکان دارد طرح سرمایه پذیر به موفقیت نرسد و سرمایه گذاران گرفتار زیان شوند. بخصوص در روزها و ماه های اول که هنوز تأمین مالی جمعی برای مردم ما جدید است، جلب اعتماد آنها اهمیت بیشتری دارد. به همین خاطر ما در صندوق نوآوری و شکوفایی برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در طرح های فناورانه و نوآورانه، به تضمین سرمایه مردم فکر کردیم و توانستیم با ابزار بیمه اصل سرمایه، خیال سرمایه گذاران را راحت نماییم.
وحدت تصریح کرد: بررسی ما نشان داد که برای جلب مشارکت مردم در تأمین مالی جمعی شرکتهای دانش بنیان و فناور، تنها بیمه سرمایه آنها کافی نیست و باید با ابزارهای رسانه ای، تأمین مالی جمعی را به مردم بشناسانیم و فرهنگ آنرا ترویج نماییم. ازاین رو به سراغ تولید و پخش یک مسابقه تلویزیونی به نام "کارویا" رفتیم.
به قول وی یکی از این شرکت ها بعد از جذب یک میلیارد تومان سرمایه توانست طرح خویش را با موفقیت به اتمام برساند و سود پیشبینی شده برابر با ۵۰ درصدی سالانه را نصیب سرمایه گذاران خود کند. دومین شرکت هم موفق به جذب ۴ میلیارد تومان سرمایه شد و توانست سود پیشبینی شده برابر با ۱۰۰ درصدی سالانه به اضافه بازگرداندن اصل سرمایه را برای سرمایه گذاران محقق کند.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس صندوق نوآوری افزود: سومین شرکت دانش بنیان موفق به جذب بیشتر از یک میلیارد تومان سرمایه شد و توانست سود پیشبینی شده برابر با ۶۶ درصدی سالانه را محقق و نصیب سرمایه گذاران کند.
در برنامه تلویزیونی "کارویا" که از شبکه یک سیما پارسال پخش گردید، ۱۸طرح دانش بنیان با روش تأمین مالی جمعی (کرادفاندینگ) توسط ۱۶۲۷ سرمایه گذار حقیقی و حقوقی به میزان ۳۹میلیارد تومان تأمین سرمایه شدند و در این میان صندوق نوآوری هم اصل پول مردم را بیمه کرده بود. میانگین دوره این طرح ها ۱۰ ماه و میانگین سود سالانه آنها هم ۵۰درصد اعلام شده بود.
منبع:

1401/07/04
11:38:30
0.0 / 5
387
تگهای موفقیت 3 طرح دانش بنیان برنامه کارویا در پرداخت اصل و سود به سرمایه گذاران: تولید , حقوق , دانش بنیان , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم