ساخت لاستیک بدون باد برای ماه نوردهای آرتمیس

ساخت لاستیک بدون باد برای ماه نوردهای آرتمیس

بیست و یکم: شرکت تایرسازی ˮگود یرˮ(Goodyear) درست مانند نیم قرن پیش، باردیگر با ناسا همکاری خواهدنمود و این دفعه برای ماه نوردهای برنامه آرتمیس، لاستیک های بدون باد خواهد ساخت.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت گود یر با همکاری شرکت لاکهید مارتین و جنرال موتورز، آستین های خودرا برای تولید لاستیک وسایل نقلیه قمری بالا زده اند.
این شرکتها امیدوارند نخستین شرکت هایی باشند که عملیات بلندمدت خودرو های تجاری را در ماه ممکن می کنند و شرکت گود یر در این میان از تخصص فوق العاده خود در توسعه و ساخت لاستیک ها بهره می جوید که یک جزء حیاتی برای پیمایش در سطح ماه است.
انتظار می رود این پروژه در سال ۲۰۲۵ آماده شود.
گفتنی ست که گود یر ۵۳ سال پیش نیز در پروژه "آپولو ۱۱" مشارکت داشت.
کرک شیرمن، معاون کمپین های اکتشاف ماه در لاکهید مارتین می گوید: برنامه آرتمیس ناسا جهت زندگی و کار روی ماه نیاز آشکاری به حمل و نقل در سطح ماه دارد و ما می خواهیم وسایل نقلیه ای بسازیم که توسط فضانوردان هدایت می شوند یا بطور مستقل و بدون سرنشین کار می کنند.
وی ادامه داد: ما درحال توسعه این نسل جدید ماه نورد هستیم تا در اختیار ناسا و شرکت های تجاری و حتی سایر آژانس های فضایی برای پشتیبانی از توسعه علم و اکتشافات انسانی قرار گیرد. این رویکرد نمونه ای از تمایل ناسا برای این است که با کوشش های تجاری در این صنعت، پیشرو باشد.
گود یر برای افزایش تحرک در ماه و تحمل شرایط سخت آن از فناوری تایرهای بدون باد بسیار پیشرفته خود استفاده می نماید که حالا در زمین درحال آزمایش هستند و در شاتل های خودران و وسایل نقلیه مسافربری استفاده خواهند شد.
کریس هلسل، معاون ارشد عملیات جهانی و مدیر ارشد فناوری گود یر می گوید: هر چیزی که از ساخت لاستیک ها برای محیط بسیار دشوار ماه یاد بگیریم، به ما کمک می نماید تا لاستیک های بدون باد بهتری روی زمین بسازیم.
همانطور که گود یر بیان می کند، ماه نوردهای آپولو به شکلی طراحی شده بودند که فقط برای چند روز در گشت و گذارهایی در فاصله پنج مایلی از محل فرودشان استفاده شوند و ماموریت های آینده برای عبور از سطوح ناهموار در فواصل بسیار طولانی تر در صورتیکه در دماهای شدیدتر کار می کنند، برنامه ریزی خواهند شد.
قابلیت های این تایرهای جدید باید شرایط بقا در دماهای پایین به اندازه منفی ۱۵۰ درجه سانتیگراد در شب ماه و تا ۱۲۱ درجه سانتیگراد در روز ماه را برآورده کنند و برای سال ها دوام بیاورند.
علاوه بر شرکت گود یر، شرکت لاکهید مارتین نیز بیش از ۵۰ سال تجربه همکاری با ناسا را همچون در فضاپیمای اوریون برای ماموریت آرتمیس و چندین فضاپیمای مریخی دیگر در کارنامه دارد.
این شرکت همین طور بر توسعه کارهای تجاری برنامه آرتمیس و هماهنگی با ناسا و سایر سازمان های فضایی بین المللی نظارت خواهدنمود. علاوه بر این، لاکهید مارتین به توسعه تکنولوژیهای جدید برای ماموریت های فضایی آینده ادامه می دهد و در عین حال به ناسا در کاوش تمام سیاره های منظومه شمسی کمک می نماید.
منبع:

1401/06/29
22:13:07
0.0 / 5
458
تگهای ساخت لاستیک بدون باد برای ماه نوردهای آرتمیس: آزمایش , تكنولوژی , تولید , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم