آزمایش خانگی دانشگاه استنفورد برای شناسایی كروناویروس

آزمایش خانگی دانشگاه استنفورد برای شناسایی كروناویروس

بیست و یكم: پژوهشگرانˮدانشگاه استنفوردˮ، آزمایش جدیدی را برای شناسایی ˮكروناویروسˮ ابداع نموده اند كه می تواند به بررسی این ویروس در منزل كمك نماید.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه استنفورد، آزمایشگاه "دانشگاه استنفورد"، یك آزمایش خانگی برای شناسایی بیماران مبتلا به "كووید-19"(COVID-19) ابداع كرده است كه می تواند به شناسایی سریع افراد مبتلا كمك نماید و به پیش گیری از گسترش كروناویروس منجر شود.
این آزمایش هم اكنون در "مركز سلامت استنفورد"(SHC) و "بیمارستان كودكان لوسیل پاكارد استنفورد"(LPCH) به كار می رود و بیمارانی كه مشكوك به مبتلاشدن به كروناویروس هستند را مورد بررسی قرار می دهد.
با آزمایش های در دسترس كنونی هنوز نمی توان فهمید كه هر فرد قبل از مثبت بودن نتیجه آزمایش، چه مدت به كروناویروس مبتلا بوده و یا اینكه می توان شخص مبتلا را قبل از ظاهر شدن نشانه ها، با این گونه آزمایش ها شناسایی كرد یا خیر.
متخصصان سلامت عمومی نشان داده اند كه بهبود شناسایی و قرنطینه افراد مبتلا، نقش مهمی در محدود كردن گسترش كروناویروس دارد. دلیل گسترش كنونی كروناویروس این است كه خیلی از افراد مبتلا، شناسایی نمی شوند اما می توان با شناسایی بموقع، آمار مبتلایان را كم كرد.
دكتر "بنجامین پینسكی"(Benjamin Pinsky)، ویروس شناس و استادیار لطمه شناسی و بیماری های عفونی دانشگاه استنفورد و گروهش، آزمایش های مربوط به كروناویروس را از اواخر ژانویه آغاز نموده اند و باور دارند كه آزمایش آنها می تواند ابزار بالینی مفیدی جهت بررسی كروناویروس باشد.
پینسكی در این زمینه اظهار داشت: این آزمایش توانست وجود كروناویروس را در بیماران مبتلا و همین طور وجود ویروس های معمولی همچون آنفلوآنزا را با موفقیت نشان دهد.

نحوه عملكرد این آزمایش
آزمایش دانشگاه استنفورد كه از روشی موسوم به "RT-PCR" استفاده می نماید، می تواند وجود آران ای ویروس را در سواب بینی افراد مبتلا تشخیص دهد.
در این روش، رشته های كوتاهی از DNA كه "پرایمر"(Primer) نام دارند و به توالی یابی كروناویروس كمك می كنند، مورد استفاده قرار می گیرند. سپس آنزیمی موسوم به "آنزیم رونوشت بردار معكوس"(Reverse transcriptase)، آران ای ویروس را به DNA مكمل تبدیل می كند و با ادامه این واكنش، آنزیمی موسوم به "پلی مراز"(Polymerase) مورد استفاده قرار می گیرد تا میلیاردها كپی از DNA تولید نماید كه با مولكول های موسوم به "پروب"(probe) قابل شناسایی هستند.
پینسكی و همكارانش، سال ها از پرایمرها و پروب هایی كه در آزمایشگاهی در آلمان ابداع شده بودند، استفاده كردند تا ویروس های "سارس" (SARS) و "مرس" (MERS) را مورد بررسی قرار دهند. سپس از این ابزارهای تشخیصی برای ارائه دستورالعمل های آزمایش در آمریكا استفاده كردند.
آزمایش پژوهشگران استنفورد جهت بررسی وجود آران ای ویروس، ابتدا یك لایه پروتئینی موسوم به "پوشش ویروسی"(Viral envelope) را رمزگذاری می كند كه پیرامون ویروس را در بر می گیرد و نقش مهمی در چرخه زندگی ویروس دارد. سپس با بررسی رمزگذاری پروتئینی موسوم به "پلیمراز آران ای وابسته به آران ای"(RdRP)، نتایج مثبت را تایید می كند.
در دسترس بودن آزمایش هایی كه توالی آران ای را در ویروس های متفاوت مورد بررسی قرار می دهند، می تواند روش مهمی برای تایید نتایج آزمایشگاه باشد.




منبع:

1398/12/19
21:15:13
5.0 / 5
3515
تگهای آزمایش خانگی دانشگاه استنفورد برای شناسایی كروناویروس: آزمایش , ابداع , پژوهش , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم