گزارش فناوری مهر؛

تا تولید واكسن واقعی كرونا چقدر فاصله داریم

تا تولید واكسن واقعی كرونا چقدر فاصله داریم

به گزارش بیست و یكم محققان تلاش دارند با فناوری های مختلف واكسن هایی برای كرونا تولید كنند. همینطور آزمایش هایی برای تاثیرگذاری داروهای ایدز و ابولا انجام می شود اما تا تولید یك واكسن واقعی چقدر فاصله داریم.خبرگزاری مهر -گروه دانش و فناوری؛ شیوا سعیدی: هرچند پزشكان هنوز هیچ واكسن یا درمان قطعی برای ویروس كرونا (كووید ۱۹) در اختیار ندارند، اما مقامات بهداشت و شركت های داروسازی در سراسر جهان مشغول تولید درمانی برای این ویروس هستند.
این در حالی است كه به قول سازمان جهانی بهداشت هم اكنون بیشتر از ۲۰ واكسن احتمالی برای ویروس كرونا در سراسر جهان در حال توسعه است. اما مسؤلان این سازمان مرتب تاكید می كنند حداقل یك سال طول می كشد تا صلاحیت واكسن تایید و آماده توزیع در سطح وسیع شود.
در این میان داروهای مختلفی هم برای درمان بیماران در نظر گرفته شده كه الان در مرحله آزمایش های حیوانی هستند یا بزودی وارد مرحله آزمایش های بالینی می شوند.
در این گزارش سعی شده تا مروری بر آخرین تحولات درباره تولید دارو و واكسن های ویروس كرونا داشته باشیم.
رمدیسیویر داروی مورد تایید سازمان جهانی بهداشت
شركت آمریكایی «گیلید ساینس» این دارو را تولید كرده است. «رمدیسیویر» یك داروی ضدویروسی است كه الان در بازار وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت هم اعلام نموده «رمدیسیویر» برای درمان ویروس جدید كرونا موثر خواهد بود. «بروس آیلوارد» معاون دبیر سازمان جهانی بهداشت هم در كنفرانسی اعلام نمود: هم اكنون فقط یك دارو وجود دارد كه به عقیده ما واقعاً كارآمد است و این دارو «رمدیسیویر» است.
«رمدیسیویر» یك داروی آزمایشی است كه برای درمان ویروس ابولا آزمایش شده بود. این دارو حالا در مركز پزشكی دانشگاه نبراسكا در حال آزمایش و مقرر است یك آزمایش بالینی در این مركز صورت گیرد. اولین شركت كنندگان در این آزمایش هم تبعه های آمریكایی هستند كه در كشتی تفریحی «دیاموندپرنسس» حضور داشته اند. در این آزمایش بعد از آنكه شركت كنندگان ثبت نام كردند، ۲۰۰ میلی گرم رمدیسیور به آنها تزریق می شود. همینطور آنها بعد از بستری شدن در بیمارستان هم ۱۰۰ میلی گرم از این دارو را دریافت می كنند. كل مدت بستری شدن آنها ۱۰ روز طول می كشد. شركت كنندگان در گروه كنترل هم محلولی دریافت می كنند كه شبیه «رمدیسیویر»، اما فقط حاوی مواد غیر فعال است.
آنتونی فائوسی مدیر انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی در آمریكا می گوید: ما بزودی متوجه می شویم این دارو كارآمد است یا خیر. اگر كارآمد باشد آنرا توزیع خواهیم كرد. از جانب دیگر در ماه مارس آزمایش هایی جهت بررسی این دارو انجام می شود و حدود هزار بیمار ویروس كرونا به خصوص در آسیا در این آزمایش ها شركت می كنند. یكی از این آزمایش ها ۴۰۰ بیمار را در بر می گیرد كه علایم شدیدی دارند. آزمایش دیگر با حضور ۶۰۰ بیمار با علایم متوسط برگزار می گردد. این آزمایش ها تاثیرگذاری دوزهای مختلف «رمدیسیویر» را بررسی می كنند. در هر دو آزمایش شركت كنندگان به مدت ۵ یا ۱۰ روز دارو دریافت می كنند.

داروهای HIV برای درمان ویروس كرونا
پزشكان در سراسر جهان همچون تایلند و چین مشغول تركیب داروهای «اچ آی وی» و آنفلونزا هستند. نتایج این تحقیقات به صورت گسترده گزارش شده است. چند سال قبل هم تركیب داروهای «اچ آی وی» و یك داروی آنتی ویروس به درمان بیماران مبتلا به سارس كمك كرد. سارس هم از یك ویروس كرونا نشات گرفته بود. تا تولید واكسن كرونا چقدر فاصله داریم
علاوه بر درمان های گفته شده، چند شركت در سراسر جهان بعد از دریافت اطلاعات ژنتیك ویروس مشغول توسعه واكسن هایی برای آن هستند. از آنجائیكه ویروس كرونا در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی در چین ظهور كرد، واكسن های احتمالی هم به سرعت ساخته شدند. با این وجود باید در نظر داشت كه هنگام انتشار ویروس سارس، ۲۰ ماه طول كشید تا محققان آزمایش های بالینی واكسن سارس را انجام دهند.
اما واقعیت این است كه مقامات بهداشتی معتقدند تایید این واكسن ها حداقل یك سال طول می كشد. به قول فائوسی چشم انداز تولید واكسن ویروس كرونا به شرح زیر است: اولین مرحله آزمایش بالینی است كه احتمال تا ۲ ماه دیگر آغاز شود. چنین آزمایشی شامل ۴۵ نفر خواهد بود و ۳ ماه طول می كشد. طی این آزمایش محققان تلاش می كنند ایمن بودن و ایمونوژنتیك بودن آنرا مشخص كنند. در مرحله بعد صدها نفر شركت می كنند. این مرحله هم ۶تا۸ ماه طول می كشد. ازاین رو حتی اگر یك واكسن احتمالی ایمن و موثر باشد تا یك سال آماده استفاده نخواهد بود.
اما به هر حال محققان همچنان به تلاش خود ادامه می دهند.
یكی از شركت های مشغول تولید واكسن هم «مدرنا» است. این شركت فناوری زیستی آمریكایی، یك واكسن آزمایشی را به انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی این كشور ارسال كرده كه اولین مرحله آزمایش آن در ماه آوریل شروع می شود. «مدرنا» با استفاده از RNA ویروس تلاش دارد دارویی بسازد كه سلول های بدن را راهنمایی می كند تا پروتئین هایی برای جلوگیری یا مقابله با بیماری بسازند. سخنگوی «مدرنا » اعلام نموده واكسنی به نام mRNA۰۱۲۷۳ ساخته است. «مدرنا » تصمیم دارد با همكاری انستیتو ملی بهداشت این واكسن را روی داوطلبانی سالم آزمایش كند. آزمایش مذكور ماه آینده انجام می شود. اگر این واكسن ایمن باشد، روی صدها بیمار تست می شود. این واكسن در حقیقت یك شاخه مصنوعی از mRNA است كه سلول های بدن را متقاعد می كند در مقابل ویروس، آنتی بادی هایی بسازند.
شركت Cure Vac هم مانند «مدرنا» از فناوری mRNA مصنوعی برای تولید واكسن استفاده می نماید. این شركت گارنتی از سازمان «ائتلاف برای نوآوری های آمادگی اپیدمیك» دریافت كرده تا اقداماتی برای تولید واكسن كرونا انجام دهد. این شركت اعلام نموده تا چند ماه دیگر واكسن خویش را برای آزمایش روی انسان آماده می كند.

تلاش چینی ها و واكسنی از جنس دی ان ای
شركت «گلاكسواسمی كلاین» یكی از بزرگترین تولید كنندگان واكسن در سراسر جهان است كه تكنولوژی های جدید خویش را در اختیار یك شركت چینی قرار داده تا واكسنی برای ویروس كرونا بسازد. این شركت تركیباتی را در اختیار شركت چینی «كلوور» قرار می دهد كه تاثیرگذاری واكسن را بیشتر می كند. روش شركت كلور هم شامل تزریق پروتئین هایی است كه سیستم ایمنی را وادار به واكنش می كند. در نتیجه بدن در مقابل عفونت مقاومت می كند. این شركت هنوز اعلام نكرده واكسن مذكور چه زمانی برای آزمایش روی انسان آماده می شود.
این شركت طی ۴ دهه اخیر مشغول فعالیت روی فناوری است كه دی ان ای را به دارو تبدیل كند. این شركت اعتقاد دارد فناوری مذكور قادر به تولید واكسنی برای ویروس كرونا است.
در همین راستا یك شركت دیگر «اینوویو» واكسنی ابداع كرده كه می تواند آنتی بادهایی تولید و در مقابل عفونت از افراد محافظت كند.
«اینوویو» هم با شركت چینی «پكن ادواكسین بیوتكنولوژی» همكاری می كند و الان در مرحله پیش آزمایش بالینی تولید واكسنی به نام INO-۴۸۰۰ است. پیشبینی می شود این شركت امسال آزمایش های بالینی خویش را انجام دهد.
این شركت در گذشته هم هنگام انتشار ویروس های ابولا و زیكا فعالیتهایی انجام داده است.
یك شركت دیگر به نام جانسون و جانسون روشی چند وجهی برای مقابله با ویروس كرونا اتخاذ نموده است. این شركت مشغول توسعه واكسنی است كه نسخه ای خاص از ویروس را به بدن شخص وارد می نماید تا سیستم ایمنی بدن بیمار بدون مبتلا شدن به عفونت، واكنش نشان دهد.
همزمان این شركت مشغول همكاری با سازمان های دولتی آمریكا است تا برای بیماران مبتلا به این ویروس هم درمانی تولید نماید. این همكاری شامل بررسی تاثیرگذاری داروهای مختلف روی ویروس كرونا است.
تركیب دی ان ای و ویروس برای تولید واكسن
تركیب دی ان ای ویروس كرونا با مواد ژنتیكی یك نسخه بی ضرر از ویروس، تلاش دیگری است كه توسط شركتی كه یك واكسن برای بیماری تب زرد و دیفتری تولید كرده بود، انجام می شود.
پیش بینی می شود تا ۶ ماه دیگر واكسنی كه به این شكل تولید می شود مورد آزمایش قرار گیرد. همینطور این واكسن تا ۱۸ ماه دیگر آماده آزمایش روی افراد است. این شركت اعلام نموده تایید واكسن حداقل ۳ سال طول می كشد!
تلاش یك دانشگاه هنگ كنگ
در آخرین تلاش ها دانشگاهی در هنگ كنگ مشغول توسعه واكسنی برای ویروس كرونا شده است. محققان در دانشگاه اپیتوپ های (epitope) B-cellو T-cell را شناسایی كرده اند كه می تواند در مقابل ویروس سارس و همینطور ویروس كرونا واكنش هایی در سیستم ایمنی بدن ایجاد كنند. اپیتوپ بخشی از آنتی ژن است كه توسط سیستم دفاعی بدن تشخیص داده می شود. برخی اپیتوپ های شناسایی شده می توانند در مقابل كووید ۱۹ واكنش سیستم ایمنی بدن را ایجاد كند.

1398/12/16
21:35:33
5.0 / 5
3396
تگهای تا تولید واكسن واقعی كرونا چقدر فاصله داریم: آزمایش , آنتی ویروس , ابداع , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم