دستاورد محققان كشور در حوزه شیلات؛

تولید واکسن دوگانه ضد دو بیماری خسارت زا در قزل آلا با سویه های بومی

تولید واکسن دوگانه ضد دو بیماری خسارت زا در قزل آلا با سویه های بومی

به گزارش بیست و یکم، تعدادی از پژوهشگران با استفاده از سویه های بومی واکسن دوگانه ای ضد دو بیماری برای پرورش ماهی قزل آلا ارائه کردند که به قول آنها حداقل ۶ ماه در بدن ماهیان ماندگاری دارد.


احمد عرفان منش، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، تولید واکسن برای آبزیان را از محصولات دانش محور این شرکت دانست و اضافه کرد: تولید این واکسن ها وارد فاز مصرف در مزارع پرورش شده و نتایج مطلوبی در جلوگیری از بروز برخی بیماری ها در ماهیان هدف به دنبال داشته است.
وی اظهار نمود: با عنایت به مشکلات روز افزون مزارع پرورش آبزیان کشور و به دنبال آن خسارات اقتصادی چشم گیر برای مزرعه داران، احتیاج به عرضه راهکارهای فناورانه است که بتوان بهترین راهکار ها را در کوتاه ترین زمان ممکن به مزارع عرضه کرد و در این خصوص نسبت به توسعه واکسیناسیون در حوزه آبزیان و به روز رسانی اطلاعات بیماری ها، تجهیزات و روش های پرورش آبزیان در ایران و همینطور پایش بیماری های آبزیان اقدام کردیم.
عرفان منش با اشاره به اینکه در این تحقیقات به فرمولاسیون چند نوع واکسن دست یافتیم، اظهار نمود: واکسن های "دوگانه استرپتوکوکوزیس/ لاکتوکوکوزیس"، "پرسینیوزیس" و "استرپتوکوکوزیس" همچون واکسن های ساخته شده از سویه های بومی کشور هستند.
وی واکسن "استرپتوکوکوزیس/لاکتوکوکوزیس" را یک واکسن غیرفعال دوگانه ضد دو باکتری"استرپتوکوکوس اینیایی" و "لاکتوکوکوس گارویه" به همراه پروتئین های خارج سلولی استرپتوکوکوی اینیایی دانست که کارایی لازم ضد هر دو این بیماری ها دارد.
عرفان منش تصریح کرد: بر مبنای مطالعات و تحقیقات انجام شده روی بذرهای (سویه های) پشتوانه واکسن، این بذرها به گروههای ژنتیکی مختلف تقسیم بندی شده و برای افزایش مداوم کارایی واکسن استفاده می شوند و واکسن ساخته شده برای هر دوی این بیماری (استرپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوزیس) حداقل ۶ ماه کارایی بالایی دارد.
این محقق افزود: بیماری استرپتوکوکوزیس به وسیله باکتری های استرپتوکوکوس اینیایی و لاکتوکوکوس گارویه در مزارع پرورش ماهی قزل آلا، خسارات اقتصادی فراوانی را بوجود می آورد.
وی با اشاره به اینکه گستره این بیماری جهانی است و در ایران هم در اکثر نقاط کشور گزارش شده است، اظهار نمود: واکسیناسیون بموقع در اوزان مناسب و در آب باکیفیت مطلوب، باعث جلوگیری از این بیماری خواهد شد.
عرفان منش این واکسن را از واکسن های اختصاصی برای ماهی قزل آلا دانست و تصریح کرد: این واکسن به روش غوطه وری برای ماهیان با وزن حداقل ۳ گرم قابل استفاده می باشد و بهترین اثربخشی دمای ۱۱ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است.
منبع:

1401/06/07
13:07:24
0.0 / 5
517
تگهای تولید واکسن دوگانه ضد دو بیماری خسارت زا در قزل آلا با سویه های بومی: تحقیقات , تولید , شركت , كیفیت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم