در نشست روسای جهاددانشگاهی و سازمان ملی استاندارد مطرح شد:

دعوت از رئیس جهاد دانشگاهی برای عضویت در جلسات شورایعالی استاندارد

دعوت از رئیس جهاد دانشگاهی برای عضویت در جلسات شورایعالی استاندارد

به گزارش بیست و یکم، در نشست روسای جهاد دانشگاهی و سازمان ملی استاندارد، از دکتر دهقانی فیروزآبادی برای عضویت در جلسات شورایعالی استاندارد دعوت شد؛ واگذاری مأموریت ایجاد لابراتوار مرجع و راه اندازی مرکز آزمون تست تصادف، از دیگر پیشنهادهای بیان شده در این جلسه بود.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، نشست مشترک دکتر دهقانی فیروزآبادی رئیس جهاددانشگاهی و دکتر مهدی اسلام پناه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی استاندارد امروز، ۵ شهریورماه در دفتر مرکزی این نهاد برگزار شد.

جهاددانشگاهی ظرفیت مناسبی برای جذب نیروهای نخبه دانشگاهی است

دکتر دهقانی فیروزآبادی در ابتدای این نشست ضمن اشاره به سخنان رهبر انقلاب پیرامون جهاددانشگاهی اظهار داشت: این نهاد در منظومه فکری رهبر انقلاب جزو ستون های انقلاب به حساب می آید و رهبری در این حوزه فرمودند همیشه در اعماق جانم محبت این مجموعه را داشته ام.

رییس جهاددانشگاهی ضمن اشاره به اینکه در کشور دو بستر "دولتی" و "خصوصی" برای کار کردن وجود دارد، اضافه کرد: فعالیت جهاددانشگاهی بین این دو بستر است و برای کسانی که هم خواهان مزایای دولتی بوده و هم علاقه مند آزادی عمل هستند، فضای مناسبی به حساب می آید.

دکتر دهقانی فیروزآبادی افزود: جهاددانشگاهی ظرفیت خالی ای برای انقلاب است که می تواند خیلی از نیروهای نخبه دانشگاه ها را جذب کار کند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی با استاندارد سر و کار دارد و متوجه اهمیت آن در کشور است، اظهار داشت: اما مبحث مهم اینست که امروز با تیم و مجموعه هایی مواجه هستیم که استاندارد ایران ملاک آنها برای تحلیل و ارزیابی نیست و خودمان باید استاندارد را تدوین نماییم تا کار صورت گیرد. در نتیجه میتوان گفت استاندارد برای کشور از یک سو ظرفیت پیشرفت و از طرفی دیگر یک مانع است.

رییس جهاددانشگاهی افزود: با عنایت به همکاری و نزدیکی جنس جهاددانشگاهی با استاندارد می توانیم یک همکاری جدی، واقعی و صحیحی را تعریف نماییم تا خط مشترکی حاصل شود و الگویی برای دیگر مجموعه ها باشد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی در انتها صحبت های خود پیشنهاد ایجاد کارگروهی برای همکاریهای دو طرفه را داد و اظهار داشت: امیداورم با ایجاد این کارگروه خط مشترکی برای فعالیت در حوزه دانش بنیان ها ایجاد شود.

دعوت از رئیس جهاددانشگاهی برای عضویت در جلسات شورایعالی استاندارد

در ادامه دکتر اسلام پناه با تکیه بر اینکه خویش را از خانواده جهاددانشگاهی می دانم و نیروهای این نهاد هرکدام به تنهایی نماد ایثار، انقلابی گری و جهاد هستند اظهار داشت: این نهاد دارای سرمایه انسانی بی نظیری است و نگاه ما هم به این مجموعه متفاوت می باشد.

وی ضمن اشاره به فعالیتهای پژوهشگاه رویان و شبیه سازی های انجام شده در این نهاد، اظهار نمود: این مجموعه در نوع خود پُر کشش بوده و این کشش خود ناظر بر علم و دانش است. امروز که در هزاره سوم هستیم و رقابت از نوع رقابت علمی است جهاددانشگاهی خوش درخشیده است.

رییس سازمان ملی استاندارد، جهاددانشگاهی را دارای مراکز، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری بسیار خوبی در کشور دانست و اظهار داشت: بخشی از توسعه اقتصادی و علمی ما وابسته به استاندارد است. اگر می خواهیم در اقتصاد صنعتی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید استانداردسازی و انطباق پذیری، تایید صلاحیت و اندازه شناسی آنرا مشخص نماییم. اگر از این چهار عنصر تبعیت نکنیم آن صنعت، صنعت نمی گردد و قابلیت توسعه زیست بوم، صادرات و واردات و زنجیره ارزش را ندارد.

وی با بیان اینکه در گذشته سیاست این بوده که در تدوین و استانداردسازی از دانشگاهیان استفاده گردد که این مورد احتیاج به بررسی و احصاء ابعاد مختلف دارد، اضافه کرد: سازمان استاندارد، سازمانی به موازات کل دولت می باشد که همگی از آن کار می خواهند و کارشان هم بسیار متنوع است.

دکتر اسلام پناه افزود: یکی از کارهای مهم سازمان کمک گرفتن از جهاددانشگاهی در حوزه های استانداردسازی، تدوین و کمیته های متناظر و عضویت های بین المللی شناخته شده است.

وی با تکیه بر اینکه اعتقاد جدی داریم که کمیته های ما از نهادهای انقلابی مثل جهاددانشگاهی باید آبشخور گیرند، اظهار نمود: از رئیس جهاددانشگاهی دعوت می کنم که عضو جلسات تخصصی و مختلف حقیقی شورایعالی استاندارد شوند.

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به مرجعیت لابراتوار های کشور در سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار تجهیزات آزمایشگاهی داریم که احتیاج به ارزیابی دارند. مرجعیت حلال هم به این سازمان واگذارشده است که احتیاج به توجه زیادی دارد و ما آمادگی کامل برای همکاری با این نهاد در حوزه حلال، خدمات و... را داریم.

دکتر اسلام پناه با بیان اینکه امیدواریم با همکاری جهاددانشگاهی کارهای ماندگاری برای شرکتهای خوبی که شکل گرفته اند و منتظر استاندارد هستند، انجام دهیم تصریح کرد: این نهاد می تواند مرکز آزمون تست تصادف را شکل دهد.

آمادگی جهاددانشگاهی برای تدوین بخشی از استانداردهای پژوهش محور

در ادامه دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی اظهار نمود: هم اکنون این معاونت پ جهاددانشگاهی ۳ پژوهشگاه، ۲۵ پژوهشکده، ۱۴۷ گروه پژوهشی، ۱۲۷ مرکز خدمات تخصصی و ۷۰۰ عضو هیات علمی و بیشتر از ۱۶۰۰ کارشناس و کارشناسی ارشد فعال در زمینه های فنی_ مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، پزشکی و علوم انسانی دارد که این ظرفیت می تواند به سازمان استاندارد در زمینه تدوین استانداردهای جدید و انجام کارهای پژوهشی در حوزه استاندارد کمک نماید.

وی ضمن اشاره به نبود لابراتوار مرجع در کشور، اظهار داشت: بعنوان مثال در جهاددانشگاهی مته حفاری تولیدشده است، اما برای انجام نخستین تست در داخل چاه با عدم تمایل از جانب پیمانکار مواجه می شود و از طرفی دیگر هم ارسال مته برای انجام تست و آزمایش به خارج صرف نظر از حجم و هزینه ارسال آن، مبحث انتقال دانش است که با ارسال مته ناخواسته صورت می گیرد و این خوب نیست.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان نمود: در بعضی از زمینه هایی که جهاددانشگاهی دارای تخصصی است ایجاد لابراتوار مرجع می تواند یا به صورت مأموریت به جهاددانشگاهی واگذار شود یا با مشارکت سازمان استاندارد این لابراتوار ایجاد شود.

وی با بیان اینکه در زمینه گرفتن استاندارد برای محصولاتی که عام نیستند هم بسیار مشکل داریم، افزود: در تولید یک محصول برای نخستین بار نیاز داریم بعضی از مواد اولیه از خارج تهیه شود که با عنایت به اینکه کشور تحریم است به ناچار برای دور زدن تحریم ها یکسری از مواد که خریداری می نماییم به علت نداشتن برچسب (لیبل) در گمرک به مشکل برخورد می کند که احتیاج به یک چاره در این حوزه داریم.

دکتر پورعابدی در این جلسه پیشنهاد عضویت نماینده جهاددانشگاهی در شورایعالی استاندارد را داد که می تواند کمک نماید این دو مجموعه به صورت ارگانیک با هم همکاری کنند. وی تاکید کرد: با توان این نهاد در حوزه پژوهش و فناوری می توانیم تدوین بخشی از استانداردهای پژوهش محور را بر عهده بگیریم.

استاندارد ابزاری سیاستی برای توسعه بازار

دکتر اصغری، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خواجه نصیر با ارائه توضیحاتی در ارتباط با جایگاه استاندارد در کشورهای درحال توسعه اظهار داشت: به نظر می رسد دولت یکسری ابزارهای سیاستی برای توسعه بازار (مارکت) دارد که مشوق های مالیاتی می تواند ابزار سیاستی طرف عرضه آن باشد. یکی از مهم ترین ابزارهای سیاستی طرف تقاضا هم استاندارد است که اگر بتواند به خوبی جاری و ساری شود می تواند تعاملات مارکت را توسعه دهد.

وی حوزه های همکاری جهاددانشگاهی با سازمان استاندارد را شرح داد و اظهار داشت: بررسی استانداردهای آینده و آینده استانداردها بر مبنای کلان روندهای فناوری، توسعه تعامل با دانشگاه ها، توسعه فعالیت ها در گستره ملی و بهره گیری از تمام امکانات کشور و امکان همکاری در توسعه صنایع پیشرو می تواند از حوزه های همکاری دو طرف باشد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، دکتر اصغری در ارتباط با تعاملات فراون هوفر و موسسه استاندارد آلمان توضیحاتی را ارائه کرد و در ادامه در مورد برخی از موضوعات همکاری با سازمان استاندارد در زمینه های علمی، فنی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی اظهار داشت: اندازه گیری تشعشات رادیویی، استانداردهای کمک ناوبری بصری و استانداردهای سمانه های کنترل تردد بعضی از فعالیتهای جهاددانشگاهی در این حوزه می باشد.منبع:

1401/06/05
21:45:08
0.0 / 5
467
تگهای دعوت از رئیس جهاد دانشگاهی برای عضویت در جلسات شورایعالی استاندارد: آزمایش , آموزش , استاندارد , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم