توسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق

عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق

به گزارش بیست و یکم، محققان کشور موفق به عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق شدند.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حامد دهقانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح« تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از مدیریت مصرف و تولید» اظهار داشت: روند رو به رشد تقاضای انرژی الکتریکی و افزایش گازهای گلخانه ای از یکسو و کاهش میزان سوخت های فسیلی از طرفی سبب نفوذ بیشتر منابع تولیدپراکنده در شبکه های توزیع شده است. حضور این منابع در شبکه سبب تأمین محلی بارها شده و از این طریق در بهبود قابلیت اطمینان، پروفیل ولتاژ، کاهش گازهای گلخانه ای، کاهش هزینه و پیشگیری از راه اندازی نیروگاه های جدید مقیاس بزرگ و دیگر مزایای فنی و اقتصادی شبکه اثرگذار خواهد بود.
به گفته وی، در فضای تجدید ساختار یافته و رقابتی برق، مالکان به فکر افزایش سود، بهره وری و عمر تجهیزات شبکه در عین در نظرگیری رفاه مشترکان هستند و ترانسفورماتورها و کابل ها گران-ترین المان های شبکه توزیع بوده و بهبود عمر آنها در افزایش بهره وری و قابلیت اطمینان شبکه موثرند. بنابراین، بررسی عمر تجهیزات در حضور منابع تولید پراکنده یکی از چالش های تصمیم-گیرندگان شبکه توزیع به حساب می آید.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: با پیشرفت های به وجود آمده در تکنولوژی های اندازه-گیری و ارتباطات، شبکه های توزیع به سمت هوشمند شدن گرایش پیدا کرده اند. ازاین رو در این تحقیق به تحلیل و بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند با استفاده از استراتژی تلفیقی مدیریت سمت مصرف و تولید پرداختیم.
وی با اشاره به اینکه از این طرح میتوان در تمامی سطوح شبکه بخصوص در شبکه های توزیع استفاده کرد، اظهار داشت: با استفاده از طرح پیشنهادی میتوان بدون راه اندازی نیروگاه های جدید ضمن تأمین برق پایدار و صرفه جویی در هزینه های راه اندازی، استرس روی تجهیزات را کاهش و عمر آنها را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داد. این افزایش عمر و به تاخیر انداختن جایگزینی تجهیزات به نوبه خود سود اقتصادی قابل ملاحظه دیگری را به ارمغان خواهد آورد.
دهقانی افزود: ادامه این کار را میتوان با کمک گرفتن از شرکتهای توزیع و وارد کردن برخی محدودیت های عملی در مسئله نظیر هارمونیک های بوجود آمده ناشی از کلیدزنی و یا محدودیت در انجام مانورهای شبکه مطالعه و پیاده سازی کرد.
وی ضمن اشاره به خصوصیت های طرح اظهار داشت: استفاده از ابزارهای موجود در شبکه به جای ایجاد ابزار جدید، سود دهی بالا، ایجاد رضایت برای بهره برداران و مشترکین، افزایش عمر تجهیزات و متعاقبا پایداری و قابلیت اطمینان شبکه از خصوصیت های این طرح محسوب می شوند.
وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: روش اجرای آسان، استفاده از ابزار موجود در شبکه، در نظرگیری رضایت تولیدکنندگان انرژی و مشترکین، افزایش عمر و بهره وری تجهیزات، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، تمایل مشترکین به مشارکت در طرح های تشویقی، تمایل بهره برداران به مشارکت به علت: کاهش استرس تجهیزات، تلفات شبکه، هزینه راه اندازی نیروگاه ها و میزان انرژی تولیدی، از مزیت های رقابتی طرح به شمار می روند.
دهقانی ضمن اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: از نتایج این طرح میتوان در سطوح مختلف ولتاژی شبکه برق کشور و هم در صنایعی که از ترانسفورماتورها و کابل های با بارگذاری بالا استفاده می نمایند، بهره برد.


منبع:

1401/05/30
23:37:05
0.0 / 5
467
تگهای عرضه راهکاری برای بهبود عمر تجهیزات شبکه توزیع هوشمند برق: تكنولوژی , تولید , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیست و یکم