توسعه نخستین سنسور كورتیزول نظارت بر استرس

توسعه نخستین سنسور كورتیزول نظارت بر استرس

بیست و یكم: پژوهشگران ˮموسسه فناوری كالیفرنیاˮ بتازگی موفق به توسعه یك ردیاب كورتیزول غیرتهاجمی شده اند كه توسط آن می توانند به راحتی بر سطح استرس و شرایط روحی افراد نظارت كنند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، استرسی كه به سبب برخی شرایط روحی در ما ایجاد می شود، اگر متوقف نشود می تواند سبب افسردگی، اضطراب و اختلال استرس بعد از لطمه روانی شود. سطح كورتیزول كه یك هورمون استروئیدی است، ارتباط نزدیكی با تغییرات در وضعیت روانی فرد دارد و آزمایش خون راهی مناسب برای اندازه گیری كورتیزول بدن افراد است.
حالا پژوهشگران موسسه فناوری كالیفرنیا راهی آسانتر برای اندازه گیری سطح كورتیزول بدن افراد ابداع نموده اند. پژوهشگران موفق به توسعه یك سنسور پوشیدنی غیرتهاجمی شده اند كه می تواند تغییرات سطح كورتیزول را مستقیماً از عرق پوست افراد تشخیص دهد.
سنسور مذكور از گرافین ساخته شده است، لایه ای از كربن كه تنها یك لایه ضخامت دارد و به یك ساختار سه بعدی كه دارای سوراخ های ریز در سراسر خود است، تبدیل می شود. این منافذ حاوی آنتی بادی های كورتیزول هستند و هنگامی كه عرق به آنها می رسد، به كورتیزول متصل می شوند و این چیزی است كه توسط سنسور به صورت الكترونیكی قابل تشخیص می باشد.
كورتیزول معروفترین گلوكوكورتیكوئید بدن است كه از غده فوق كلیوی ترشح می شود. كورتیكواستروئیدها به استروئیدهایی گفته می شوند كه در بخش قشری غده فوق كلیوی ساخته می شوند. استروئیدها تركیبات چربی با چهار حلقه كربنی هستند. كورتیكواستروئیدها به دو گروه عمده مینرالوكورتیكوئیدها (mineralocorticoids) مانند آلدوسترون و گلوكوكورتیكوئیدها (glucocorticoids) مانند كورتیزول (۲۱ كربنه) تقسیم بندی می شوند. گلوكوكورتیكوئیدها مانند كورتیزول نقش های مختلفی همچون كاهش التهاب، تخفیف واكنش های ایمنی، تأثیر بر متابولیسم و افزایش قند خون در بدن دارند.
پژوهشگران موسسه فناوری كالیفرنیا این سنسور را بر روی چند فرد مورد آزمایش قرار دادند و طی تمام آزمایشات، این سنسور موفق به اندازه گیری سطح كورتیزول با دقت بالا شد.
منبع:

1398/12/09
14:31:53
5.0 / 5
3926
تگهای توسعه نخستین سنسور كورتیزول نظارت بر استرس: ابداع , الكترونیكی , پژوهش , حسگر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم