رئیس سازمان توسعه تجارت:

نگرانی ها در حوزه صادرات با تمرکز روی دانش بنیان ها برطرف می شود

نگرانی ها در حوزه صادرات با تمرکز روی دانش بنیان ها برطرف می شود

به گزارش بیست و یکم رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اشاره به این که حوزه دانش بنیان یک مزیت رقابتی در منطقه است، اظهار داشت: نگرانی ها و چالش هایی که در حوزه صادرات وجود دارد، با تمرکز روی مباحث علم و فناوری برطرف می شود.به گزارش بیست و یکم به نقل از سازمان توسعه تجارت، علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رییس سازمان توسعه تجارت در مراسم امضای تفاهم نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، اظهار نمود: تاکید ویژه رییس جمهور و وزیر صمت دولت سیزدهم همیشه بر همکاری با شرکت های دانش بنیان و صادرات محور شدن این شرکتها بوده است. در همین راستا سازمان توسعه تجارت باید با بهره گیری از تمام ابزارهای خود، به توسعه صادرات دانش بنیان در حجم وسیع، کمک شایانی کند.
وی با اعلان اینکه باید بتوانیم مزیت حوزه علم و فناوری کشور را در فضای تعاملات بین المللی رسمیت بخشیده تا به اثرگذاری های لازم دست یابیم، اضافه کرد: در ماه های اخیر اتفاقات خوبی در زمینه همکاریهای بین المللی و بسترسازی توسعه صادرات رخ داده است.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: همیشه در تمام سفرها و برنامه های بین المللی که وزیر صمت و مسئولان سازمان توسعه تجارت انجام می دهند بحث همکاریهای بین المللی در زمینه دانش بنیان؛ چه در زمینه صادرات محصولات دانش بنیان و چه همکاریهای بین المللی، در راس محورهایی بوده که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.
وی با تاکید بر این که در آخر تمام نشست ها و برنامه های مشترکی که با هیات های تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف در سازمان توسعه تجارت انجام شده، از آنها برای بازدید از محل مرکز IHIT (خانه فناوری و تکنولوژی ایران) در نمایشگاه بین المللی تهران دعوت به عمل آمده است، اشاره کرد: آشنایی و معرفی دستاوردهای شرکت های دانش بنیان فعال در کشور در خانه فناوری و تکنولوژی ایران به شرکتها و هیات های تجاری خارجی، اقدامی برای توسعه بازار و بازاریابی بشمار می رود. از طرفی شرکتها و مقامات بین المللی بعد از بازدید از این مرکز با پیشرفت ایران و جایگاه مان در زمینه علم و فناوری آشنا شده و احساس می کنند در حوزه تجارت با کشوری روبرو هستند که در زمینه علم و فناوری پیشرو است.
پیمان پاک ادامه اشاره کرد: خیلی از مقامات کشورهای خارجی بعد از آشنایی و شناخت ظرفیت های علمی و فناوری در کشورمان اقرار کرده اند که ایران در وضعیت تحریم به پیشرفت ها و دستاوردهایی رسیده که تعدادی از کشورهای پیشرفته نیز به آنها دست نیافته اند. این که ما تمام این دستاوردها را در چنین مجموعه ای جمع کرده ایم، یکی از اقدامات موثری بوده که در گذشته انجام شده است. البته آمادگی داریم که با کمک و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این مرکز را گسترش دهیم.
وی در ادامه با اشاره به امضای تفاهم نامه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، اشاره کرد: باتوجه به شعار سال، این تفاهمنامه با دو رویکرد دانش بنیان شدن حوزه تجارت و گذر از روش های سنتی صادرات و همین طور پشتیبانی از دانش بنیان هایی که توانایی بین المللی شدن دارند به امضا خواهد رسید. ما در سازمان توسعه تجارت برنامه های مختلفی دراین زمینه داشته و تلاش نموده ایم پروژه های جاری سازمان را به سمت پشتیبانی از شرکتها و مجموعه های دانش بنیان سوق دهیم.
صندوق سرمایه گذاری صادراتی فرصتی برای توسعه تجارت تولیدات دانش بنیان است
رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار نمود: صندوق سرمایه گذاری صادراتی با معرفی شرکت های دانش بنیانی که پتانسیل تجاری دارند، فرصتی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی یا مشترک و شرایطی برای پشتیبانی از این بخش را به وجود می آورد.
وی با تاکید بر این که سازمان توسعه تجارت به دنبال ایجاد فضایی برای پشتیبانی از صادرات دانش بنیان کشور است تا شرکت های فعال از آن بهره مند شوند، اشاره کرد: ایده از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه و سپس طرح اولیه برنامه ریزی شد و الان درحال مذاکره برای فراهم کردن این شرایط هستیم.
پیمان پاک همین طور اظهار داشت: صندوق توسعه ملی تایید خودرا اعلام نموده و بانکها نیز آمادگی کامل دراین زمینه دارند؛ از طرف دیگر باتوجه به جایگاه تولیدات دانش بنیان و فناورانه، شرکت های بین المللی نیز از مشارکت در این بخش استقبال می کنند. البته صندوق سرمایه گذاری صادراتی وظیفه پشتیبانی از صادرات دانش بنیان را برعهده خواهد داشت که برای داشتن یک صندوق کارآمد باید از همان شروع سازوکار و قالب به درستی طراحی شود تا پس از شروع فعالیت با مشکل مواجه نشویم.


منبع:

1401/05/12
22:29:05
0.0 / 5
478
تگهای نگرانی ها در حوزه صادرات با تمرکز روی دانش بنیان ها برطرف می شود: تكنولوژی , تولید , دانش بنیان , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم