ارتباط آلزایمر با آبله مرغان و تبخال!

ارتباط آلزایمر با آبله مرغان و تبخال!

بیست و یکم: یک مطالعه جدید حدس می زند که ویروس آبله مرغان می تواند عفونت تبخال خفته را باردیگر فعال کند و منجر به ایجاد بیماری آلزایمر شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه مشترک جدید و جذاب بین پژوهشگران دانشگاه "آکسفورد" و دانشگاه "تافتز" نشان میدهد که دو ویروس رایج ممکنست در کنار هم برای شروع اولیه ترین مراحل بیماری آلزایمر کار کنند. این یافته ها برمبنای تعداد فزاینده ای از شواهد دال بر نقش ویروس تبخال در توسعه بیماریهای عصبی است.
برای بیش از نیم قرن، این ایده که عفونت های میکروبی، محرکی برای بیماریهای عصبی هستند در حاشیه علوم اعصاب مورد توجه بوده است. در دهه ۱۹۸۰، برخی از مطالعات به ارتباط بین شروع بیماری آلزایمر و عفونت های ویروسی تبخال اشاره کردند، اما این که دقیقاً چگونه این ویروس بسیار رایج می تواند بر تخریب عصبی تأثیر بگذارد، مشخص نبود.
یک مطالعه کلیدی در سال ۲۰۲۰ ازطریق یک تیم از دانشگاه "تافتز" نشان داد که چگونه عفونت تبخال می تواند چندین خاصیت پاتولوژیک آلزایمر را تحریک کند. در این مطالعه از نوع جدیدی از مدل مغز سه بعدی مهندسی زیستی استفاده شد که ساختاری اسفنج مانند را با سلول های بنیادی عصبی تشکیل می داد که می توانست به انواع سلول های مغزی متصل شود.
این نوع از مدل بافت مغزی، فوق العاده جدید بود و یافته های حاصل از آن نخستین موردی بود که به صراحت نشان داد که چگونه عفونت ویروسی رایج می تواند منجر به علایم پاتولوژیک آلزایمر شود. اما یک سوال بزرگ در مورد این یافته ها وجود داشت. با توجه به این که بیش از دو سوم جمعیت جهان حامل ویروس تبخال از نوع "HSV-۱" هستند، باید عوامل دیگری وجود داشته باشد که این ویروس خفته را باردیگر فعال کند و آبشاری از وقایع را که منجر به آلزایمر می شوند، بوجود آورد.
حالا این مطالعه جدید به دنبال یک ویروس رایج دیگر است که با بیماری آلزایمر مرتبط می باشد. ویروس "واریسلا زوستر"(VZV) که موجب بیماری آبله مرغان در اوایل زندگی انسان و بیماری زونا در اواخر زندگی فرد می شود. بدین سبب پژوهشگران با بهره گیری از مدل مغزی مهندسی زیستی سه بعدی، به بررسی این مساله پرداختند که آیا عفونت VZV بر سلول های مغزی که قبلاً با ویروس تبخال خفته آلوده شده اند، تأثیر می گذارد یا خیر.
جالب اینجاست که این تحقیق نشان داد قرار گرفتن سلول های مغزی حاوی HSV-۱ خفته در معرض VZV منجر به فعال شدن مجدد ویروس تبخال و آبشاری از پلاک های سمی شناخته شده به عنوان نشانه های آلزایمر می شود. با این وجود، همه این علایم آلزایمر هنگامی که سلول های مغز در غیاب ویروس تبخال در معرض VZV قرار گرفتند، ظاهر نشدند.
"دانا کایرنز" محقق ارشد این مطالعه می گوید: این یک مشت چپ و راست از دو ویروس می باشد که بسیار رایج و بطور معمول بی ضرر هستند، اما مطالعات آزمایشگاهی نشان میدهد که اگر قرار گرفتن در معرض VZV، ویروس HSV-۱ غیرفعال را بیدار کند، می تواند موجب ایجاد مشکل شود.
در صورتیکه این مطالعه با اطمینان نشان میدهد که این مکانیسم ویروسی دو طرفه می تواند منجر به بیماری آلزایمر شود، اما روشن می کند که این احیانا تنها یک اتفاق از بین چندین اتفاق است که می تواند رخ دهد و اگر فعال سازی مجدد HSV-۱ خفته می تواند موجب پیشرفت بیماری آلزایمر شود، احیانا راه هایی وجود دارد که فراتر از قرار گرفتن در معرض VZV می تواند رخ دهد.
"کایرنز" می گوید: این احتمال وجود دارد که سایر عفونت ها و سایر مسیرهای علت و معلولی منجر به بیماری آلزایمر شوند و عوامل خطری مانند ضربه به سر، چاقی یا مصرف الکل نشان میدهد که ممکنست در ظهور مجدد HSV نقش ایفا کنند.
این مطالعه همین طور حدس می زند که مشکلات احتمالی آلزایمر در آینده ممکنست از همه گیری بیماری کووید-۱۹ ناشی شود، برای اینکه عفونت ویروس "SARS-CoV-۲" برای فعال کردن مجدد عفونت های خفته VSV و HSV-۱ شناخته شده و احتمال داده شده است که این بیماری همه گیر می تواند میزان بیماریهای عصبی را در آینده افزایش دهد. بدین سبب پژوهشگران این مطالعه جدید از پزشکان می خواهند که در سال های آتی مراقب بیماران مسن باشند.
این مطالعه جدید در مجله Alzheimer’s Disease انتشار یافته است.
منبع:

1401/05/11
11:48:59
0.0 / 5
608
تگهای ارتباط آلزایمر با آبله مرغان و تبخال!: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیست و یکم