با تلاش دانشمندان صورت گرفت

درمان موش های دیابتی با سلول های بنیادی

درمان موش های دیابتی با سلول های بنیادی

بیست و یكم: دانشمندان دانشگاه واشنگتن موفق شدند با استفاده از سلول های بنیادی موش های مبتلا به دیابت را درمان كنند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، دیابت با ایجاد مشكل در تولید یا مدیریت انسولین مشخص می شود و یك درمان جدید در حال ظهور شامل تبدیل سلول های بنیادی به سلول های بتا كه موجب ترشح این هورمون می شود، روی موش ها به خوبی جواب داده و توانسته است دیابت آنها را درمان كند.

دانشمندان دانشگاه واشنگتن روش كارآمدی را برای انجام این كار به وجود آورده اند و دریافتند كه كاشت این سلول ها در موش های دیابتی، بیماری آنها را درمان می كند.

این تحقیق برمبنای تحقیقات گذشته توسط همین تیم، به سرپرستی "جفری میلمن" در دانشگاه واشنگتن انجام شده است. پژوهشگران قبل از این نیز نشان داده بودند كه تزریق این سلول ها به موش ها برای درمان دیابت مفید می باشد، اما كار جدید آنها نتایج چشمگیرتری داشته است.

"میلمن" اظهار داشت: این موش ها مبتلا به دیابت بسیار شدیدی بودند كه قند در خون آنها بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم در دسی لیتر خون وجود داشت - سطحی كه می تواند برای انسان كشنده باشد- و هنگامی كه ما به موش ها سلول های ترشح انسولین را تزریق كردیم، طی دو هفته سطح گلوكز خون به حالت عادی بازگشت و برای ماه های زیادی در ادامه در همین سطح ماند.

انسولین معمولاً توسط سلول های بتا در لوزالمعده تولید می شود؛ اما در مبتلایان به دیابت این سلول ها به اندازه كافی هورمون تولید نمی كنند. این بیماری معمولاً با تزریق مستقیم انسولین در جریان خون در صورت ضرورت مدیریت می شود. اما در سال های اخیر، پژوهشگران روش هایی برای تبدیل سلول های بنیادی انسان به سلول های بتا یافته اند كه می تواند انسولین بیشتری تولید نماید.

پژوهشگران در مطالعه جدید، این تكنیك را بهبود بخشیدند. معمولاً هنگام تبدیل سلول های بنیادی به نوع خاصی از سلول، چند اشتباه تصادفی انجام می شود، بدین سبب بعضی از انواع دیگر سلول ها در تركیب قرار می گیرند. این سلول ها بااینكه بی ضرر هستند، اما در روند كلی اختلال ایجاد می كنند.

"میلمن" می گوید: هر چه سلول های غیر هدفمند بیشتری به دست بیاید، سلول های درمانی كمتری خواهیم داشت. شما برای درمان فرد مبتلا به دیابت به حدود یك میلیارد سلول بتا نیاز دارید. اما اگر یك چهارم سلول هایی كه ساخته اید در واقع سلول های كبدی یا سلول های پانكراس باشند، بجای نیاز به یك میلیارد سلول به ۱.۲۵ میلیارد سلول نیاز خواهید داشت. این كار درمان بیماری را ۲۵ درصد دشوارتر می كند.

بدین سبب روش جدید پژوهشگران دانشگاه واشنگتن روی كاهش موارد اضافی ناخواسته متمركز شده است. این گروه با هدف قرار دادن "سیتواسكلتون"(cytoskeleton) -ساختار اساسی كه به سلول ها شكل می دهد- قادر به تولید نه تنها درصد بالاتری از سلول های بتا بود، بلكه آنها عملكرد بهتری نیز داشتند.

"میلمن" اضافه كرد: این یك رویكرد كاملاً متفاوت می باشد كه ما به آن می پردازیم. قبل از این، ما پروتئین ها و شاخصهای مختلفی را شناسایی می كردیم و آنها را روی سلول ها می پاشیدیم تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد. حالا كه سیگنال ها را بهتر درك كرده ایم، توانسته ایم این روند را كمتر تصادفی نماییم.
هنگامی كه این سلول های بتای تازه و بهبود یافته به موش های دیابتی تزریق شدند، سطح قند خون آنها تثبیت شد و دیابت را تا ۹ ماه از نظر عملكردی درمان كرد.

البته این مطالعه در این مرحله تنها یك آزمایش حیوانی است، بدین سبب نتایج آن ممكنست به این زودی ها روی انسان قابل ترجمه نباشد. اما پژوهشگران قصد دارند این كار را با آزمایش سلول های موجود در حیوانات بزرگتر در دوره های طولانی تر ادامه دهند، با این امید كه یك روز این درمان را برای آزمایش های بالینی انسان آماده كنند.

این تحقیق در مجله Nature Biotechnology انتشار یافته است.

منبع:

1398/12/06
15:42:30
5.0 / 5
3517
تگهای درمان موش های دیابتی با سلول های بنیادی: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم