چاره ای که ممکنست به طاسی اختتام دهد

چاره ای که ممکنست به طاسی اختتام دهد

بیست و یکم: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافته اند که تقلید از عملکرد نوعی پروتئین موجود در بدن ممکنست چاره ای برای درمان طاسی باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی که در "دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید"(UC Riverside) انجام شده است، نشان میدهد یک ماده شیمیایی می تواند کلیدی برای کنترل زمان تقسیم سلول های فولیکول مو و زمان مرگ آنها باشد. این کشف نه فقط می تواند طاسی را درمان کند، بلکه در نهایت به ترمیم زخم سرعت می بخشد برای اینکه فولیکول ها منبع سلول های بنیادی هستند.
بیشتر سلول های بدن انسان، شکل و عملکرد خاصی دارند که طی پروسه رشد جنینی تعیین می شود و تغییر نمی نماید. به عنوان مثال، یک سلول خونی نمی تواند به سلول عصبی تبدیل گردد یا برعکس. با این وجود، ماجرا در مورد سلول های بنیادی متفاوت است و آنها می توانند به انواع دیگری از سلول ها تبدیل شوند. سازگاری آنها موجب می شود که برای ترمیم بافت یا اندام های لطمه دیده، سودمند باشند.
"کیشوان وانگ"(Qixuan Wang)، زیست شناس ریاضی و نظری دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: در داستان های علمی-تخیلی، وقتی زخم شخصیت ها به سرعت بهبود می یابد، ایده این است که سلول های بنیادی این امکان را فراهم می کنند. در زندگی واقعی، پژوهش های جدید، ما را به درک رفتار سلول های بنیادی نزدیک تر می کنند تا بتوانیم بهبود زخم را کنترل نماییم و آنرا ارتقا دهیم.
کبد و معده در واکنش به زخم ها، خودرا بازسازی می کنند. با این وجود، گروه وانگ، فولیکول های مو را مورد بررسی قرار دادند برای اینکه این فولیکول ها تنها اندام در بدن انسان هستند که حتی بدون لطمه دیدن نیز بطور خودکار و دوره ای بازسازی می شوند.
پژوهشگران به بررسی این مساله پرداختند که چگونه نوعی پروتئین به نام "TGF-beta"، فرآیندی را کنترل می کند که طی آن، سلول های موجود در فولیکول های مو همچون سلول های بنیادی تقسیم می شوند و سلول های جدیدی را می سازند یا مرگ خودرا تنظیم می کنند که در نهایت به مرگ کل فولیکول مو منجر می شود.
وانگ افزود: TGF-beta دو نقش متضاد دارد. این پروتئین به فعال شدن تعدادی از سلول های فولیکول مو برای شروع زندگی جدید کمک می نماید و از طرف دیگر، به تنظیم "آپوپتوز"(Apoptosis) می پردازد که پروسه مرگ سلولی است.
مانند خیلی از مواد شیمیایی، مقدار است که تفاوت را به وجود می آورد. اگر سلول مقدار معینی از TGF-beta را تولید نماید، تقسیم سلولی فعال می شود اما مصرف بیش از حد آن می تواند به آپوپتوز منجر شود.
هیچکس کاملا مطمئن نیست که چرا فولیکول ها خودرا می کشند. برخی فرضیه ها نشان می دهند که این یک خاصیت ارثی از حیواناتی است که برای زنده ماندن در دمای گرم تابستان یا کوشش برای استتار، موهای خودرا می ریزند.
وانگ اظهار داشت: حتی زمانی که یک فولیکول مو خودرا می کشد، هیچ گاه مخزن سلول های بنیادی خودرا از بین نمی برد. هنگامی که سلول های بنیادی باقیمانده، سیگنال بازسازی را دریافت می کنند، تقسیم می شوند، سلول جدید می سازند و به یک فولیکول جدید تبدیل می شوند.
اگر دانشمندان بتوانند روشی که TGF-beta بواسطه آن، تقسیم سلولی را فعال می کند و نحوه ارتباط این ماده شیمیایی با سایر ژن های مهم را با دقت بیشتری مشخص کنند، ممکنست موفق شوند که سلول های بنیادی فولیکول را فعال کنند و به تحریک رشد مو بپردازند.
از آنجائیکه خیلی از حیوانات همچون انسان، پوستی پوشیده از مو دارند، برای بهبود کامل زخم ها باید فولیکول های مو مورد بازسازی قرار گیرند. توانایی کنترل دقیق تر سطوح TGF-beta ممکنست روزی بتواند طاسی را که میلیونها نفر را در سراسر جهان آزار می دهد، درمان کند.
وانگ افزود: پژوهش ما ممکنست بتواند راهی را برای مساعدت با افرادی که از مشکلات مختلف رنج می برند، عرضه نماید.
این پژوهش، در "Biophysical Journal" به چاپ رسید.
منبع:

1401/05/04
22:03:50
0.0 / 5
490
تگهای چاره ای که ممکنست به طاسی اختتام دهد: پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم