با تصویب در هیات وزیران؛

تولیدات دانش بنیان اشتغال آفرین در صنعت آب و برق حمایت می شوند

تولیدات دانش بنیان اشتغال آفرین در صنعت آب و برق حمایت می شوند

آئین نامه پشتیبانی از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق توسط هیات وزیران تصویب گردید.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هیات وزیران به پیشنهاد وزارت نیرو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هدف تحقق شعار «تولید، دانش بنیان؛ اشتغال آفرین» با هدف کلان افزایش صد در صدی تعداد شرکتهای دانش بنیان و فناور فعال در صنعت آب و برق و اشتغال مستقیم آنها و به استناد قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات و اصل ۱۳۸ قانون اساسی، آئین نامه پشتیبانی از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق را تصویب کرد.
در این آئین نامه به وزارت نیرو تکلیف شده است که طرح های پیشران در زمینه «توسعه بهینه سازی آب، برق و ارتقای شاخصهای زیست محیطی در صنایع، کشاورزی و ساختمان»، «ارتقای بهره وری در تولید، انتقال توزیع آب و برق»، «افزایش امنیت و تاب آوری صنعت آب و برق»، «بومی سازی و خودکفایی»، «توسعه استفاده از هوش مصنوعی در صنعت آب و برق»، «هوشمندسازی سنجش داده های صنعت آب و برق و داده کاوی آمار و اطلاعات مبتنی بر هوش مصنوعی» و «توسعه سامانه های بومی پایش و مدیریت مصرف آب و برق» را اجرایی کند.
همچنین طرح های «استحصال آب های ژرف، جوی و نامتعارف»، «بازیافت پساب و توسعه آب شیرین کن های مبتنی بر انرژی تجدیدپذیر»، «کاهش تلفات تولید، انتقال و توزیع در صنعت آب و برق»، «انرژی های تجدیدپذیر و زنجیره ارزش آن»، «توسعه تبادلات انرژی با کشورهای همسایه و توسعه صادرات کالا و خدمات در رابطه با صنعت آب و برق» و غیره را هم در اولویت قرار دهد.
در این آئین نامه آمده است که از همه ظرفیت های موجود در فن بازارها، دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، شرکتهای دانش بنیان و خلاق، پژوهش سراهای دانش آموزی و غیره هم برای اجرای هر چه بهتر و کاربردی تر مفاد این آئین نامه استفاده گردد.
از دیگر موارد یاد شده در این آئین نامه پشتیبانی از ایجاد یا تقویت واحدهای تحقیق و توسعه در شرکتهای غیردولتی اثرگذار صنعت آب و برق که بخشی از سهام آن متعلق به دولت یا شرکتهای دولتی باشد؛ هم مطرح گردیده است. راه اندازی شتاب دهنده در حوزه آب، آبفا، برق و انرژی توسط این شرکت ها هم مدنظر باشد. اقداماتی که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گیرد.
این آئین نامه وزارت نیرو را مکلف کرده است که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با رعایت قوانین و مقررات نسبت به راه اندازی حداقل یک کارخانه نوآوری آب و آبفا و یک کارخانه نوآوری برق و انرژی در جوار محیط های صنعتی و پژوهشی خود با بهره گیری از امکانات شرکتهای وابسته به وزارت خانه و سرمایه گذاری و ظرفیت های بخش خصوصی اقدام نماید.
استفاده از ظرفیت های صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی هم مورد تاکید این آئین نامه است. وزارت خانه مکلف است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با بهره گیری از ظرفیت این صندوق، زیرساخت های لازم برای بیمه محصولات فناورانه حوزه برق، انرژی، آب و آبفا را بر مبنای ظرفیت شرکتهای دانش بنیان فراهم آورد.


منبع:

1401/05/03
17:00:14
0.0 / 5
420
تگهای تولیدات دانش بنیان اشتغال آفرین در صنعت آب و برق حمایت می شوند: بازی , پژوهش , تولید , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیست و یکم