بررسی احتمال وجود قابلیت حیات در قمر زحل

بررسی احتمال وجود قابلیت حیات در قمر زحل

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران دانشگاه ˮام آی تیˮ با انجام پژوهش جدیدی نشان داده اند که اقیانوس های زیر سطح قمر ˮانسلادوسˮ زحل امکان دارد به شوری اقیانوس های زمین باشند و بتوانند از حیات میزبانی کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، روشی که یخ به واسطه آن، سطح قمر زحل معروف به "انسلادوس" (Enceladus) را می پوشاند، نشان داده است شوری اقیانوس هایی که زیر سطح این قمر به دام افتاده اند، امکان دارد تا اندازه ای کمتر از اقیانوس های زمین باشد.
یافته های یک پژوهش جدید نشان می دهند که این قمر امکان دارد بتواند حیات را حفظ کند.
سطح انسلادوس با یخ تمیز و شفافی پوشیده شده است. "وانیینگ کانگ" (Wanying Kang)، پژوهشگر دانشگاه "ام آی تی" (MIT) و همکارانش تصمیم گرفتند در این پژوهش جدید مشخص کنند که خصوصیت های این پوسته یخی، چه نکاتی را در مورد اقیانوس زیر آن نشان می دهند.
نمونه هایی که فضاپیمای "کاسینی" (Cassini) پیش تر از آب فشان های سطح انسلادوس گرفته بود، نشان می دهند که مقداری ماده آلی در آنها وجود دارد که می تواند حیات را در این قمر یخی حفظ کند. کانگ اظهار داشت: در نظر گرفتن آب های زیر یخ در قمر انسلادوس، گام منطقی بعدی برای استنباط زیست پذیری آن بود.
این گروه پژوهشی، یک مدل نظری ابداع کردند که جزئیاتی را در مورد تاثیر شوری اقیانوس، جریان های اقیانوس و هندسه یخ، بر یکدیگر در یک سیاره یا یک قمر نشان داده است. سپس پژوهشگران، این مدل را تنظیم کردند تا خواص یخ انسلادوس را به بهترین نحو بازسازی کند.
پژوهشگران دریافتند که اقیانوس های شورتر زیرسطح یک سیاره، با یخ ضخیم تر در قطب ها مطابقت دارند و در مورد آبی که کمتر شور باشد، ماجرا بالعکس است. در انسلادوس، یخ روی قطب ها نازک تر است. بروز تغییرات خاص در ضخامت نشان داده است که میزان شوری اقیانوس می تواند به ۳۰ گرم نمک در یک کیلوگرم آب برسد. در مقایسه، میزان شوری اقیانوس های زمین، ۳۵ گرم نمک به ازای هر کیلوگرم آب است.
همینطور پژوهشگران، جزئیات گردش آب زیر یخ این قمر را تعیین کردند. کانگ اظهار داشت: این جریان ها به تفا وت های دمای آب مربوط می شوند؛ ازاین رو درک آنها برای تعیین قابلیت سکونت هم مهم می باشد.
پژوهشگران دریافتند که مقداری گرما از کف اقیانوس انسلادوس ساطع می شود که احیانا نشان دهنده وجود منافذ گرما در کف اقیانوس است. کانگ افزود: بعضی از اخترزیست شناسان قبلا اعلام نموده اند که مانند زمین، چنین منافذی می توانند جایی باشند که در آینده حیات در آنها پیدا شود.
"دیوید استیونز" (David Stevens)، پژوهشگر "دانشگاه شرق انگلستان" (UEA) اظهار داشت: رفتار یخ و آب در سیارات دیگر به صورت مستقیم با قابلیت سکونت در آنها مرتبط می باشد. در عین حال، شوری یک عامل برای وجود حیات به حساب می آید.
کانگ و گروهش هم اکنون، درحال کار کردن روی استفاده از مدل جدید خود در قمر مشتری معروف به "اروپا" (Europa) هستند که تصور می شود اقیانوس های آن، شوری بالاتری نسبت به اقیانوس های زمین و انسلادوس دارند. آنها در نهایت می خواهند جزئیات اقیانوس های همه قمرها و سیارات یخی را که توسط مأموریت های فضایی رصد شده اند، مشخص کنند تا گامی برای تعیین بهتر قابلیت سکونت همه آنها بردارند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.1401/04/31
13:03:09
0.0 / 5
487
تگهای بررسی احتمال وجود قابلیت حیات در قمر زحل: ابداع , پژوهش , دانشگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم