با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

ابداع دریچه مصنوعی قلب كه خویش را با سن بیمار تطبیق می دهد

ابداع دریچه مصنوعی قلب كه خویش را با سن بیمار تطبیق می دهد

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران آمریكایی، نوعی دریچه مصنوعی قلب ابداع نموده اند كه می تواند با افزایش سن بیمار، قطر خویش را تغییر دهد.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، برای كودكانی كه با "نقص مادرزادی قلب" (CHD) به دنیا می آیند، دریچه های مصنوعی كه جریان خون را حفظ می كنند، یك روش لازم و دشوار به شمار می روند. كاشت این ابزار در قلب، نه تنها به جراحی نیاز دارد، بلكه باید هر چند سال یك مرتبه و با رشد بدن كودكان، مراحل پرخطر این روش تكرار شوند.
پژوهشگران "بیمارستان كودكان بوستون" (Boston Children's Hospital) برای مرتفع ساختن این مشكل، نوعی دریچه مصنوعی قلب طراحی نموده اند كه می تواند بدون احتیاج به جراحی های تهاجمی، تنظیم شود و قطر خویش را تغییر دهد.
برپایه گزارش "انجمن قلب آمریكا" (AHA)، از هر 1000 نوزاد، 9 نفر با نقص مادرزادی قلب به دنیا می آیند. این مشكل می تواند به بروز ناهنجاری در دیواره های قلب، رگ ها و عروق مجاور و یا دریچه هایی منجر شود كه جریان خون را در این اندام تنظیم می كنند.
هنگامی كه یك كودك با نقص مادرزادی قلب به دنیا می آید، جراحان می توانند دریچه های مصنوعی را در قلب او بگذارند تا عملكرد درست آن بازگردانده شود اما این دریچه ها، قطر ثابتی دارند و بنابراین باید هر بار جایگزین و تنظیم شوند. به قول پژوهشگران بیمارستان كودكان بوستون، كسانی كه قبل از دو سالگی، دریچه های مصنوعی را دریافت می كنند، حداقل پنج بار قبل از رسیدن به بزرگسالی، به جراحی قلب باز نیاز خواهند داشت تا دریچه ها جایگزین شوند.
پژوهشگران در این بررسی، دریچه های موجود در رگ های عمیق پا را مورد بررسی قرار دادند كه می توانند حتی با انبساط رگ ها در واكنش به حجم سنگین خون، جریان خون را حفظ كنند.
"سوفی هافربرث" (Sophie Hofferberth)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: رگ ها حدودا 70 درصد حجم خون را با خود حمل می كنند. ابعاد رگ می تواند با عنایت به حالت بدن تغییر كنند و دریچه ها هم كار خویش را ادامه می دهند. ما با تقلید از این توانایی دریچه های طبیعی قلب انسان، دریچه هایی طراحی نموده ایم كه ابعاد آنها قابل برنامه ریزی است تا با رشد بدن سازگار شوند و كنترل جریان خون را از دست ندهند.
این گروه پژوهشی، دریچه های مصنوعی خویش را در آزمایشگاه و روی مدلهای حیوانی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند كه دریچه ها می توانند برپایه فشار و میزان متفاوت جریان خون تنظیم شوند. پژوهشگران باور دارند كه این دریچه ها در انسان هم قابلیت تنظیم شدن را دارند و با حداقل تهاجم همراه هستند.
"پدرو دل نیدو" (Pedro del Nido)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما امیدواریم كه بتوانیم این ابزار جدید را به سرعت به آزمایش های بالینی وارد نماییم. اگر نتایج پیش بالینی ما نتیجه خوبی در آزمایش های انسانی داشته باشند، تحول قابل توجهی ایجاد خواهند كرد.
این پژوهش، در مجله " Science Translational Medicine" به چاپ رسید.1398/12/01
22:18:48
5.0 / 5
3716
تگهای ابداع دریچه مصنوعی قلب كه خویش را با سن بیمار تطبیق می دهد: آزمایش , ابداع , پژوهش , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیست و یکم