رفع درد شانه به روشی جدید

رفع درد شانه به روشی جدید

بیست و یکم: دانشمندان دانشگاه هاروارد در مطالعه اخیر خود روشی را برای بازیابی تاندون ها و عضلات لطمه دیده ابداع کردند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، بگفته پژوهشگران دانشگاه هاروارد، یک پلت فرم بافت پیچیده جدید می تواند کلاهک های گرداننده لطمه دیده را بازیابی کند. کلاهک گرداننده یا روتاتور کاف (Rotator cuff) گروهی از ماهیچه های شانه و زردپی های آن هاست که مفصل شانه را تثبیت کرده و بازو را در جهات مختلف می چرخانند که به آنها ماهیچه های گرداننده شانه هم گفته می شود.
یک کارمند معمولی اغلب به سبب کم تحرکی در سراسر بدن خود احساس درد می کند. حتی افراد جوان نیز ممکنست گرفتار درد شانه شوند. هنگامی که درد شانه رخ می دهد، فرد حتی نمی تواند بدن خودرا حرکت دهد و یا کارهای معمولی مانند لباس پوشیدن را انجام دهد. همین طور به سختی می توان به خواب رفت. کلاهک گرداننده اغلب با افزایش سن بطور طبیعی لطمه می بیند و ترمیم آنها دشوار است.
پژوهشگران دانشگاه هاروارد در آخرین مطالعه خود، یک پلت فرم بافت پیچیده به وجود آورده اند که می تواند روتاتور کاف لطمه دیده را ترمیم کند. این پلت فرم که می تواند دقیقا ساختار پیچیده روتاتور کاف ها را بازیابی کند، با بهره گیری از جوهر زیستی ماتریکس خارج سلولی مخصوص بافت، در پروسه چاپ زیستی سه بعدی به وجود آمده است.


این عضلات از یک طرف به استخوان کتف متصل شده و از جانب دیگر توسط زردپی مشترکشان به کمی پایین تر از سر استخوان بازو متصل می شوند. این عضلات مانند یک چادر یا یک سرپوش دورتادور سر استخوان بازو را احاطه می کنند. انقباض این عضلات سبب می شود سر استخوان بازو در گودی کاسه ای (حفره گلنوئید) فشرده شده و مفصل شانه محکم و پایدار شود. این عضلات همین طور کمک می کنند تا بازو به بالا برود یا بچرخد.
از مهم ترین وظایف ماهیچه های کلاهک گرداننده، ثابت نگه داشتن سر استخوان بازو در گودی کاسه ای استخوان کتف است. از میان ماهیچه های کلاهک گرداننده، ماهیچه بالاخاری (سوپرااسپیناتوس) نسبت به عضلات دیگر بیشتر لطمه می بیند. این ماهیچه به سبب وضعیت خاصی که از نظر موقعیت آناتومیکی دارد، فشارهای زیادی را متحمل شده و همین طور کاهش خون رسانی در ناحیه خاصی از آن، زمینه های پارگی بیشتری را فراهم می آورد. عضله دیگری که ممکنست گرفتار پارگی و اختلال عملکرد شود، ماهیچه دوسر بازویی است.
یافته های این مطالعه که بتازگی در مجله Bioactive Materials انتشار یافته است، بطور بالقوه می تواند امیدی را برای بیماران مبتلا به درد مزمن شانه بوجود آورد.
پژوهشگران هاروارد از این پلت فرم در موش هایی که گرفتار لطمه هایی در روتاتور کاف بودند، استفاده کردند. بعد از استفاده پژوهشگران شاهد بازسازی و بازیابی بافت در شانه ها بودند. نتایج ثابت کرد که این پلت فرم که شامل سلول های بنیادی می شود، در حقیقت می تواند روتاتور کاف را بازسازی کند.
منبع:

1401/04/14
10:32:36
0.0 / 5
490
تگهای رفع درد شانه به روشی جدید: ابداع , بازی , پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم