آرایه خورشیدی فضاپیمای لوسی باز شد

آرایه خورشیدی فضاپیمای لوسی باز شد

بیست و یکم: یکی از دو آرایه خورشیدی فضاپیمای ˮلوسیˮ ناسا که هنگام استقرار در فضا با مشکل روبرو شده بود، با کوشش های پژوهشگران باز شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، فضاپیمای "لوسی" ناسا، در راه دور شدن از زمین و حرکت به سمت سیارک های تروجان بود که یکی از دو آرایه خورشیدی بزرگ آن گرفتار مشکل شد و بعد از پرتاب در جای خود قرار نگرفت. ناسا چندین ماه است که درحال کار روی این مشکل است و این آژانس حالا "پیشرفت قابل توجهی" را در استقرار آرایه خورشیدی آن گزارش کرده است.
مشکل "لوسی" اندکی بعد از پرتاب آن در ماه اکتبر سال گذشته(۲۰۲۱) کشف شد. این فضاپیما مجهز به دو آرایه خورشیدی گرد و بزرگ است که برای تامین انرژی سیستم آن، انرژی خورشیدی را جمع آوری می کنند. آرایه ها در هنگام پرتاب بصورت تا شده در آمدند و قرار بود بمحض رسیدن این فضاپیما به فضا در جای خود مستقر شوند. بعد از پرتاب یکی از آرایه ها طبق برنامه ریزی بدون مشکل مستقر شد. اما آرایه دیگر تنها موفق به استقرار قسمتی از خود شد و بطور کامل در جای درست قرار نگرفت. بااینکه این فضاپیما حتی با آرایه نیمه مستقر شده نیز انرژی کافی برای فعالیت را دریافت می کرد اما این نگرانی وجود داشت که وقتی فضاپیما پیشران های خودرا برای انجام مانورها روشن می کند، به آرایه فشار وارد شود و احتمال شکستن آن وجود داشته باشد.
ناسا در ماه آوریل سال جاری(۲۰۲۲) اعلام نمود که برای رسیدگی به این مشکل برنامه ریزی نموده است و قصد محکم کردن بند تسمه ای که آرایه را مستقر کرده بود را دارد. دو موتور وجود دارد که این تسمه را کنترل می کند، یکی اصلی و دیگری پشتیبان، و تصمیم بر این شد که هر دو موتور با هم کار کنند تا گشتاور بیشتری تولید شود و تسمه محکم تر کشیده شود تا آرایه بیشتر به سمت موقعیت مورد نظر کشیده شود. این پروسه چندین بار در ماه مه و ژوئن انجام گرفت و هر بار آرایه کمی جلوتر کشیده شد اما هنوز در جای خود محکم نشده بود.
حالا، ناسا گزارش می دهد که این آرایه تقریباً بطور کامل مستقر شده است و حدودا بین ۳۵۳ درجه تا ۳۵۷ درجه از ۳۶۰ درجه کلی باز شده است. بااینکه آرایه لوسی هنوز در جای خود محکم نشده، اما تحت کشش بیشتری قرار دارد که آنرا پایدارتر می کند و به آن قدرت بیشتری برای تحمل مانورهای فضاپیما می دهد. ناسا می گوید این تیم "به طور فزاینده ای مطمئن هستند" که لوسی می تواند طبق برنامه عمل کند.
تیم ناسا درحال برنامه ریزی برای ادامه کار برای استقرار آرایه هستند اما برای این کار باید چندین ماه صبر کنند برای اینکه این فضاپیما در آستانه ورود به مرحله ای از پرواز خود است که در آن فقط ارتباطات محدود امکان پذیر است.
ناسا می نویسد: به سبب محدودیت های حرارتی ناشی از موقعیت های نسبی زمین، این فضاپیما و خورشید، لوسی تا چند ماه قادر به برقراری ارتباط با زمین بوسیله "آنتن بهره بالا"(high gain antenna) خود نخواهد بود. البته ارتباط این فضاپیما بطور کامل قطع نخواهد شد برای اینکه لوسی می تواند با بهره گیری از آنتن بهره پایین(low gain antenna) خود ارتباط برقرار کند. این خاموشی مقرر است در تاریخ ۱۶ اکتبر به اتمام برسد، و پژوهشگران در آن زمان می توانkد بررسی نمایند که آیا اقدامات بیشتری باید روی آرایه صورت گیرد یا خیر.
ماموریت "لوسی" در ماه اکتبر سال ۲۰۲۱ شروع شد و این فضاپیما به سمت سیارک های "تروجان" حرکت کرد که در گرانش عظیم سیاره مشتری گرفتار شده اند و در مدار این غول گازی به دور خورشید همراه با آن حرکت می کنند.
"تروجان" به یک جرم آسمانی گفته می شود که مداری مشترک با یک سیاره یا یک جرم آسمانی بزرگ تر دارد، اما با آن برخورد نمی کند، برای اینکه یکی از این دو به دور مداری در نقاط لاگرانژی ثابت درحال گردش است.
سیارک های تروجان، سیارک هایی هستند که در نقاط تروجانی یک سیاره قرار دارند. قمرهای تروجان، قمرهایی هستند که در نقاط تروجانی قمری بزرگتر قرار دارند. سیاره های تروجان نیز سیاره هایی هستند که در نقاط تروجانی دیگر سیارات قرار دارند. در منظومه شمسی، بیشتر تروجان های شناخته شده در مدار مشتری مشترک هستند. تصور می شود بیش از یک میلیون تروجان مشتری بزرگ تر از یک کیلومتر قطر داشته باشند که از این تعداد بیش از ۷۰۰۰ تروجان تا حالا لیست بندی شده اند.
گفتنی ست که در سال ۲۰۱۱ ناسا کشف نخستین تروجان شناخته شده زمین را اظهار داشت و سیاره زحل نیز دارای بیشترین قمر تروجانی شناخته شده است.
در سال ۲۰۲۷، "لوسی" نخستین شیء تولید شده به دست انسان خواهد بود که از کنار یکی از این سیارک ها عبور خواهدنمود.
منبع:

1401/04/13
10:24:15
0.0 / 5
500
تگهای آرایه خورشیدی فضاپیمای لوسی باز شد: پژوهش , تولید , دیجیتال , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیست و یکم