به مناسبت روز جهانی سیارك ها

از سیارک ها چه می دانیم؟

از سیارک ها چه می دانیم؟

دانشمندان براین باورند که سیارک ها ذرات سیاره ای یا قطعاتی قدیمی از موادی هستند که به هنگام شکل گیری منظومه خورشیدی بر جای مانده اند. این سیارک ها اطلاعات ارزشمندی درباره مراحل اولیه شکل گیری منظومه خورشیدی در اختیار ما قرار می دهند و همین طور می توانند به درک چگونگی شکل گیری حیات در زمین نیز کمک کنند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به سبب اهمیت آنها دراین زمینه 30 ژوئن را روز جهانی سیارک ها نامگذاری کرده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فرست پست، امروز نهم تیر ماه مصادف با ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، روز جهانی سیارک است. هدف از روز جهانی سیارک، آگاه کردن عموم مردم در مورد خطرات برخورد سیارک و اقدامات ارتباطی بحرانی است که می توان در سطح جهانی در صورت وجود تهدید برخورد یک شی نزدیک به زمین انجام داد.
تاریخ
در دسامبر سال ۲۰۱۶، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه A/RES/۷۱/۹۰ را تصویب کرد و بنابر آن با هدف گرامیداشت سالگرد رویداد تونگوسکا بر سیبری و فدراسیون روسیه در همین روز در سال ۱۹۰۸ و برای افزایش آگاهی مردم در مورد خطر برخورد سیارک، ۳۰ ژوئن را به عنوان روز جهانی سیارک ها اعلام نمود.
در ساعت ۷: ۱۷ بامداد روز سه شنبه ۳۰ ژوئن ۱۹۰۸ میلادی، انفجاری مهیب با قدرت حدودی ۱۲ مگاتن در نزدیکی رود پودکامنایا تونگوسکا واقع در پودکامنایا که حالا با عنوان سرزمین کراسنویارسک روسیه شناخته می شود، به وقوع پیوست که آنرا رویداد یا انفجار تونگوسکا می نامند. هر چند امروزه نیز دلیل این انفجار، موضوع بحث است ولی عموما علت آنرا مربوط به انفجار یک قطعه سنگ آسمانی بزرگ یا دنباله دار، به طول ۵۰ تا ۶۰ متر، در ارتفاع ۱۰–۵ کیلومتری از سطح زمین می دانند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد این تصمیم را برمبنای پیشنهاد "انجمن کاشفان فضا" که توسط "کمیته سازمان ملل در امور استفاده صلح آمیز از فضا"(COPUOS) تایید شده بود، اتخاذ نمود.
سیارک ها چه اجرامی هستند؟
سیارک به اجرام سنگی کوچکی اطلاق می شود که به دور خورشید می چرخند. آنها بطور معمول بین سیارات مریخ و مشتری که از آن به عنوان کمربند سیارکی یاد می شود، می چرخند. اندازه آنها نیز از اندازه سنگریزه ها تا عرض ۶۰۰ مایل متغیر است. گمان می رود که هزاران سیارک در منظومه شمسی ما وجود داشته باشند.
اهمیت
سازمانی به نام B۶۱۲ برای صیانت از زمین در مقابل برخورد سیارک ها تاسیس شده است. روز سیارک ها جشن گرفته می شود تا مردم درک کنند که سیارک ها تهدیدی بالقوه برای سیاره زمین به شمار می روند و بدین جهت باید این روز را جشن گرفت.
این روز چگونه جشن گرفته می شود؟
برخی از آژانس های فضایی در چندین کشور مانند آژانس فضایی اروپا، آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، سازمان فضایی فدرال روسیه، سازمان پژوهش های فضایی هند و ناسا انواع مختلفی از رویدادها در این روز شامل آموزش به عموم مردم در مورد تاثیر سیارک ها و شهاب ها را برگزار می کنند.1401/04/10
13:46:15
0.0 / 5
567
تگهای از سیارک ها چه می دانیم؟: آموزش , پژوهش , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بیست و یکم