ارتباط واکسن آنفلوانزا با کاهش ۴۰ درصدی خطر مبتلاشدن به آلزایمر

ارتباط واکسن آنفلوانزا با کاهش ۴۰ درصدی خطر مبتلاشدن به آلزایمر

بیست و یکم: برمبنای یک مطالعه جدید از مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در هیوستون(UTHealth Houston)، با بررسی افراد در یک بازه زمانی چهار ساله، مشخص شد که احتمال مبتلاشدن به آلزایمر در افرادی که حداقل یک دوز واکسن آنفلوانزا دریافت کرده اند، ۴۰ درصد کمتر از همسالانشان که واکسن نزده اند، بوده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، در پژوهشی که نویسنده اول آن "آورام اس. بکبایندر"(Avram S. Bukhbinder)، فارغ التحصیل دانشکده پزشکی مک گاورن(McGovern) در هیوستون و نویسنده اصلی دیگر آن "پل. ای. شولز"(Paul. E. Schulz) است، خطر بروز آلزایمر در بیمارانی که واکسن آنفلوانزا دریافت کرده بودند و بیمارانی که این واکسن را دریافت نکرده بودند در یک جامعه آماری بزرگ در سرتاسر کشور متشکل از افراد ۶۵ سال به بالا در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت.
بکبایندر می گوید: ما دریافتیم که واکسیناسیون آنفلوانزا در افراد مسن خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر را برای چندین سال می کاهد. قدرت این اثر محافظتی با تعداد سال هایی که فرد واکسن آنفلوانزای سالانه دریافت می کند افزایش می یابد. به عبارت دیگر، میزان مبتلا شدن به آلزایمر در بین افرادی که به صورت مداوم واکسن آنفلوانزا دریافت می کردند، به پایین ترین میزان خود رسیده بود. در تحقیقات آینده باید ارزیابی شود که آیا تزریق واکسن آنفلوانزا بر سرعت پیشرفت علایم در بیمارانی که پیش تر به زوال عقل مبتلا شده اند، تاثیری می گذارد یا خیر.
این مطالعه که دو سال بعد از یافتن ارتباط احتمالی بین واکسن آنفلوانزا و کاهش خطر مبتلا شدن به آلزایمر توسط محققان مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در هیوستون انجام شد، نمونه بسیار بزرگتری را نسبت به تحقیقات قبلی مورد تحلیل و بررسی قرار داده است که شامل ۹۳۵ هزار و ۸۸۷ بیمار واکسینه شده و تعداد برابری بیمار غیر واکسینه است.
در خلال چهار سال پیگیری، حدود ۵.۱ درصد از بیماران واکسینه شده به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. در حالیکه این میزان بین بیمارانی که واکسینه نشده بودند به ۸.۵ درصد رسید.
به قول "بکبایندر" و "شلودز"، این نتایج اثر محافظتی قوی واکسن آنفلوانزا در مقابل بیماری آلزایمر را نشان داده است. با این وجود، مکانیسم های اساسی پشت این فرایند احتیاج به مطالعه بیشتر دارد.
شولز اضافه کرد: از آنجاییکه برخی شواهد نشان داده است که چندین واکسن امکان دارد از مبتلا شدن به بیماری آلزایمر جلوگیری نمایند، ما فکر می نماییم که این اثر منحصرا متعلق به واکسن آنفلوانزا نیست. در عوض، ما معتقدیم که سیستم ایمنی پیچیده است و برخی تغییرات، مانند مبتلا شدن به ذات الریه، امکان دارد آنرا بگونه ای فعال کنند که بیماری آلزایمر را وخیم کند. اما سایر مواردی که سیستم ایمنی را فعال می کنند امکان دارد طور دیگری عمل کنند و از فرد در مقابل مبتلا شدن به بیماری آلزایمر محافظت کنند. واضح است که ما باید در مورد نحوه بدتر شدن یا بهبود این بیماری به وسیله سیستم ایمنی بیشتر بیاموزیم.
بیماری آلزایمر بیشتر از شش میلیون نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد و از آنجائیکه جمعیت این کشور به سمت پیر شدن می رود، تعداد افراد مبتلا به این بیماری در حال افزایش می باشد. مطالعات گذشته کاهش خطر مبتلا شدن به زوال عقل را با دریافت واکسن های مختلف بزرگسالی، همچون واکسن های کزاز، فلج اطفال، و تبخال، علاوه بر واکسن آنفلوانزا نشان داده است.
بکبایندر می گوید: علاوه بر این، با گذشت زمان بیشتر از توزیع واکسن کووید-۱۹ و در دسترس قرار گرفتن داده های بیشتر، بررسی این که آیا ارتباط مشابهی بین واکسیناسیون کووید-۱۹ و خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر وجود دارد، هم ارزش بیشتری پیدا خواهد نمود.
منبع:

1401/04/05
12:08:42
0.0 / 5
474
تگهای ارتباط واکسن آنفلوانزا با کاهش ۴۰ درصدی خطر مبتلاشدن به آلزایمر: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم