ناسا:

خاک ماه و سوسک هایمان را پس دهید!

خاک ماه و سوسک هایمان را پس دهید!

بیست و یکم: ناسا می خواهد خاک ماه و سوسک هایی که آنها را خورده بودند را از حراجی RR Auction پس بگیرد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، آژانس فضایی ناسا از حراجی RR که در بوستون مستقر است خواسته تا فروش خاک جمع آوری شده طی ماموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹ را که متعاقباً طی آزمایشی به سوسک ها خورانده شده بود متوقف نماید. این آزمایش برای این انجام شد تا مشخص شود آیا خاک ماه حاوی عوامل بیماری زای تهدید کننده حیات زمینی هست یا خیر.
وکیل ناسا در نامه ای به حراجی اظهار داشت که این موارد هنوز متعلق به دولت فدرال است.
حراجی RR روز پنجشنبه اظهار داشت که انتظار می رفت مواد حاصل از این آزمایش که شامل یک ویال با حدود ۴۰ میلی گرم گرد و غبار ماه و سه لاشه سوسک است دستکم ۴۰۰ هزار دلار فروخته شود، اما این موارد از حراجی خارج شده اند.
بیشتر بخوانید:
حراج محتویات باارزش معده چند سوسک!
ناسا در نامه ای اعلام نمود: همه ی نمونه های آپولو متعلق به ناسا هستند و هیچ شخص، دانشگاه یا نهاد دیگری تابحال اجازه نگهداری از آنها را بعد از تجزیه و تحلیل، تخریب یا استفاده های دیگر برای هر هدفی، خصوصاً برای فروش یا نمایش فردی نداشته است.
ناسا نوشت: ما از شما درخواست می نماییم که فروش هیچ یک از اقلام حاوی آزمایش خاک ماه در ماموریت آپولو ۱۱(سوسک ها، اسلایدها و نمونه های آزمایش بعد از تخریب) را تسهیل نکنید و روند مناقصه را فورا متوقف کنید.
در نامه دیگری به تاریخ ۲۲ ژوئن، وکیل ناسا از RR Auction خواست تا با مالک فعلی این موارد برای بازگرداندن آنها به دولت فدرال به همکاری بپردازد.
در ماموریت آپولو ۱۱ بیش از ۴۷ پوند (۲۱.۳ کیلوگرم) خاک ماه به زمین آورده شد. تعدادی از آنها به حشرات، ماهی ها و دیگر موجودات کوچک داده می شد تا مشخص شود که آیا این مواد برای موجودات زنده کشنده هستند یا خیر.


سوسک هایی که با خاک ماه تغذیه شده بودند به دانشگاه مینه سوتا آورده شدند و ماریون بروکس(Marion Brooks)، حشره شناس، آنها را تشریح و مطالعه کرد.
بروکس که در سال ۲۰۰۷ درگذشت، در ماه اکتبر سال ۱۹۶۹ به روزنامه "مینیاپولیس تریبون"(Minneapolis Tribune)گفت: من هیچ مدرکی دال بر عفونی بودن این مواد پیدا نکردم. بر طبق این مقاله، او هیچ مدرکی در خصوص سمی بودن مواد ماه یا ایجاد هرگونه اثرات بد دیگر توسط آنها بر حشرات پیدا نکرد.
اما سنگ ماه و سوسک ها هیچ گاه به ناسا پس داده نشدند، بلکه در خانه بروکس به نمایش درآمدند. دخترش آنها را در سال ۲۰۱۰ فروخت و الان باردیگر ازطریق یک فرستنده که RR نامش را فاش نکرده به حراج گذاشته شده اند.
مارک زید(Mark Zaid)، وکیل حراج RR اظهار داشت: غیر معمول نیست که شخص ثالثی برای چیزی که در حراج است ادعای مالکیت کند.
زید اظهار داشت: ناسا در پیگیری موارد در رابطه با برنامه های فضایی اولیه سابقه دارد. ناسا در یکی از نامه های خود اذعان کرده که از حراج قبلی اقلام مربوط به آزمایش سوسک ها اطلاعی نداشته است.
زید اظهار داشت: ما قبلاً با ناسا کار کرده ایم و همیشه با دولت ایالات متحده در مواردی که ادعایی مطرح می کردند، همکاری کرده ایم. در نهایت ما می خواهیم درست و قانونی عمل نماییم.
او اظهار داشت که RR Auction درحال حاضر این اقلام را حفظ نموده است، اما در نهایت، تصمیم برعهده فرستنده این موارد است که با ناسا همکاری کند.
منبع:

1401/04/04
16:47:04
0.0 / 5
463
تگهای خاک ماه و سوسک هایمان را پس دهید!: آزمایش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم