استعفای کمیته اخلاق شرکت آکسون به دنبال نظارت بر مدارس با پهپادها

استعفای کمیته اخلاق شرکت آکسون به دنبال نظارت بر مدارس با پهپادها

۹ تن از اعضای کمیته اخلاق شرکت ˮآکسونˮ به خاطر طرح نظارت بر مدارس با پهپادها، استعفای خویش را اعلام نموده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تک کرانچ، ۹ نفر از ۱۲ عضو کمیته اخلاقی که توسط شرکت "آکسون"(Axon) برای مشاوره در مورد تصمیمات فناوری آن منصوب شده بودند، با استناد به برنامه این شرکت برای نصب پهپادهای مجهز به قابلیت نظارت فراگیر در مدارس، استعفا دادند.
آنها اعلام کردند: بعد از چندین سال کار، شرکت اساسا در پذیرش ارزش هایی که ما تلاش در القای آنها داشته ایم، شکست خورده است. ما ایمان خویش را به توانایی آکسون بعنوان یک شریک مسئولیت پذیر از دست داده ایم.
شرکت آکسون در سالهای اخیر به یک غول نرم افزار و سخت افزار تبدیل گشته است و نه تنها سلاح های الکتریکی، بلکه دوربین های متصل شونده به بدن و پلت فرم های دیجیتال عرضه می دهد. آکسون با در نظر گرفتن خطرات ذاتی خصوصی سازی چنین دستگاه هایی، در مورد فناوری خود متفکر بوده است و سفارش هایی را به جوامعی که این دستگاه ها در آنها استفاده می شوند و همینطور نیروهای پلیس که آنها را به کار می برند، عرضه می دهد.
"کمیته اخلاق هوش مصنوعی"(AI Ethics Board)، چند سال پیش تأسیس شد چونکه این مورد مشخص شد که یادگیری ماشینی، فناوری بسیار ارزشمندی است اما همینطور میتوان از آن سوءاستفاده کرد. کمیته اخلاق هوش مصنوعی، مجموعه ای از کارشناسان، دانشگاهیان و متخصصان صنعت هستند که دیدگاهی معتدل را در مورد فناوری عرضه می دهند که تدابیر حفاظتی، پاسخگویی و اقداماتی از این دست را پیشنهاد می دهد.
اعضایی که استعفا داده اند، در اطلاعیه ای نوشتند: هر یک از ما با این باور که می توانیم بر مسیر شرکت تاثیر بگذاریم و به کاهش صدمه های فناوری کمک نماییم، به این هیئت پیوستیم. ما مدتی شاهد بودیم که این تاثیر در بعضی از تصمیمات آکسون ظاهر می شود اما شواهدی در خصوص متفاوت بودن مسیر را هم مشاهده کردیم.
"ریچ اسمیت" (Rich Smith)، مدیرعامل اجرایی این شرکت اظهار داشت: فناوری قرار نیست که این مشکلات را برای ما حل کند اما این حقیقت دارد که بدون فناوری، بعضی از مشکلات غیر قابل حل خواهند بود. شاید دوربین ها و سایر تجهیزات ردیابی دیجیتال متعلق به پلیس خوب نباشند اما چطور می توان انتظار داشت که چنین رویدادهایی به صورت سیستماتیک ثبت شوند؟ کسانی که این تجهیزات را تعریف می کنند، پلیس نیستند؛ بلکه شرکت هایی هستند که آنها را می سازند و آکسون کوشیده است تا خویش را در این موقعیت قرار دهد.
در نامه اعضای کمیته اخلاق هوش مصنوعی آمده است: آکسون می خواهد پهپادهایی را برای نظارت بر تیراندازی دسته جمعی در مدارس عرضه نماید و اهداف را با دوربین های نظارتی و قابلیت پخش فوری ثبت کند.
کمیته اخلاق هوش مصنوعی به آکسون اخطار داده بود که اگر برنامه های مورد نظر آنها را پیگیری نکند، اعضای این کمیته استعفا خواهند داد. کار آکسون ادامه یافت و اعضا استعفا دادند.
اسمیت اظهار داشت: در پرتو بازخوردها، ما کار کردن روی این پروژه را متوقف می نماییم و برای کشف کامل بهترین مسیر رو به جلو، تمرکز مجددی را بر تعامل بیشتر با حوزه های مهم داریم. به کار گرفتن یک پهپاد بی خطر در مدارس که از راه دور کار می کند، یک ایده است، نه یک محصول و راهی طولانی برای عرضه آن در پیش داریم. ما باید بررسی های زیادی انجام دهیم تا ببینیم آیا این فناوری قابل دوام آوردن است یا خیر و درک نماییم که آیا میتوان قبل از حرکت رو به جلو، به اندازه کافی به نگرانی های عمومی پرداخت یا خیر.
همینطور اسمیت اظهار داشت که آنها روند جمع آوری نظرات جایگزین را ادامه می دهند. وی ادامه داد: اعضای مستعفی کمیته اخلاقی، پیش از این که ما پرسش های فنی آنها را بشنویم یا فرصتی برای رسیدگی به آنها داشته باشیم، تصمیم گرفته اند که مستقیما در این موضوعات درگیر شوند.
"مکس آیزاکس"(Max Isaacs)، وکیل پروژه نظارت که با آکسون و کمیته اخلاق هوش مصنوعی روی این ایده کار می کند، عنوان کرد: کمیته اخلاق هوش مصنوعی بیشتر از یک سال با آکسون درگیر شد تا در مورد پارامترهای یک برنامه آزمایشی بحث کند. نقض این اقدام از جانب شرکت قبل از اتخاذ چنین تصمیمات مهمی و پذیرش نظارت گسترده مداوم نشان داده است که آکسون به اندازه کافی به توسعه این فناوری به روشی مسئولانه متعهد نیست.
یکی از نمایندگان آکسون توضیح داد که نگرانی آنها در مورد به کار گرفتن پهپاد توسط پلیس برای استقرار در مدارس بسیار مهم می باشد.
در هر صورت، فناوری همیشه نقش مهمی در ایمنی و اجرای قانون خواهد داشت اما حرکت سریع تر از حد تصور برای هیچکس سودمند نیست و امکان دارد عواقب جدی داشته باشد.
منبع:

1401/03/18
10:19:38
0.0 / 5
470
تگهای استعفای کمیته اخلاق شرکت آکسون به دنبال نظارت بر مدارس با پهپادها: آزمایش , دانشگاه , دستگاه , دیجیتال
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیست و یکم