شفق قطبی صدا دارد!

شفق قطبی صدا دارد!

بیست و یکم: دانشمندان می گویند افسانه های قدیمی درباره «صحبت کردن» شفق های قطبی ممکنست حقیقت داشته باشند و الان می توانند زمان وقوع صدای شفق قطبی را با دقت 90 درصد پیش بینی کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، قرن ها است که افسانه هایی درباره شفق قطبی نقل می شود، افسانه هایی که می گویند شفق های قطبی صحبت می کنند و همزمان با آنکه طوفان های ژئومغناطیسی بر روی قطب های زمین می درخشند، صداهایی تولید می کنند.
دانشمندان مدت هاست که این پدیده ها را بعنوان پدیده های "روانی-صوتی" رد کرده اند و آنها را صداهایی می دانند که تنها در تصور افراد است و واقعا وجود ندارد.
حالا یک مطالعه جدید توسط پژوهشگران دانشگاه "آلتو"(Aalto) در فنلاند این مبحث را باردیگر باز کرده است و نشان داده است که یک ارتباط قوی بین نوسانات ژئومغناطیسی و "صداهای شفق قطبی" وجود دارد.
ثبت شفق قطبی
شفق قطبی شمالی(Aurora Borealis) و شفق قطبی جنوبی(Aurora Australis) توسط باد خورشیدی که ذرات حامله ساطع شده از خورشید که با میدان مغناطیسی زمین به تعامل درمی آید، ایجاد می شود. این امواج سبز رنگ چشم گیر زمانی ایجاد می شوند که ذرات حامله خورشیدی با مولکول های اکسیژنی که با سرعت های فوق العاده بالا در اتمسفر حرکت می کنند، برخورد می کنند.
پژوهشگران دانشگاه "آلتو" در مطالعه جدید خود می گویند که در وضعیت مناسب، یک بسته از هوای گرم تقریباً ۷۵ متر بالاتر از سطح زمین می تواند بار ساکنی را در خود نگه دارد که وقتی هوایش پراکنده و تخلیه می شود، صدایی مانند ترک خوردن یخ یا شکستن شاخه درخت تولید و پخش می کند.
پژوهشگران می گویند، این صدا احتمالاً زمانی تولید می شود که شفق قطبی وجود دارد، بااینکه بسته به شرایط ژئومغناطیسی، در زمانی که آنها قابل رویت نیستند نیز ممکنست رخ دهد.
"آنتو لین" پروفسور دانشگاه "آلتو" و نویسنده اصلی این مقاله جدید توضیح داد: مطالعه ما این استدلال را که صداهای شفق قطبی بسیار نادر هستند و شفق قطبی باید به شکل استثنایی روشن و سرزنده باشد، کنار می زند.
پژوهشگران جهت بررسی خود، چهار ساعت صداهای شفق قطبی را از نقطه ای در نزدیکی روستای "فیسکارس" در فنلاند واقع در تقریباً ۹۰ کیلومتری غرب شهر "هلسینکی" ضبط کردند. بااینکه هیچ نور شمالی در طول ضبط وجود نداشت، اما داده های موسسه هواشناسی فنلاند نشان داد که فعالیت ژئومغناطیسی مشابه شرایطی است که به طور معمول شفق قطبی در آن آسمان را روشن می کند.
"صداهای شفق قطبی" بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد، رایج هستند
"لین" می گوید: در حقیقت این مطالعه آن قدر موفق بود که ما حالا بر این باوریم که می توانیم به دقت پیش بینی نماییم که شفق قطبی چه زمانی صدا به وجود می آورد و با بهره گیری از داده های ژئومغناطیسی که بطور مجزا اندازه گیری می شود، می توان با دقت ۹۰ درصد پیش بینی نمود که چه زمانی صداهای شفق قطبی تولید می شوند.
وی توضیح داد که این صداها بسیار رایج تر از آنچه قبلاً تصور می شد، هستند. بیشتر اوقات کسی که آنها را می شنود، تصور می کند که این صداها صدای شکستن یخ یا شاخه ای است که حیوانی روی آن ایستاده است.
پیامد این مطالعه جدید این است که موج بعدی توریستهایی که برای مشاهده شفق قطبی شمالی بین ماه های سپتامبر و مارس به مناطق قطبی سفر می کنند، همراه با مناظر باورنکردنی بالای سر خود، گوش هایشان را نیز برای شنیدن صداهای شفق قطبی تیز می کنند.
بااینکه بیشتر این گردشگران، بدون شک تجربه شگفت انگیزی خواهند داشت، اما بعید است که هیچ یک از آنها به تجربه فضانوردان حاضر در ماموریت "کرو-۲" که توسط شرکت "اسپیس ایکس" انجام شد و اخیراً پیش از فرود بر روی زمین بر فراز یک شفق قطبی پرواز کردند، نزدیک شوند.
علاوه بر تحقیقات پژوهشگران دانشگاه "آلتو"، ناسا نیز به زودی دو موشک را بعنوان قسمتی از ماموریت "INCAA" در کوشش برای درک بهتر این پدیده به سمت شفق قطبی شمالی پرتاب خواهدنمود.
شفق قطبی چیست؟
شفق قطبی یکی از پدیده های جوی کره زمین است. شفق قطبی پدیده ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و به طور معمول در عرض های نزدیک به دو قطب زمین بر اثر برخورد ذرات باردارِ باد خورشیدی و یونیزه شدن مولکول های موجود در یون سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می آید.
شفق های قطبی نورهای زیبایی هستند که بطور طبیعی در آسمان دیده می شوند و به طور معمول در شب و در عرض های جغرافیایی قطبی به چشم می خورند. آنها در یونوسفر تشکیل و در سپیده دم قطبی رویت می شوند.
در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق های شمالی نیز گفته می شود که در سال ۱۶۲۱ توسط "پیر گاسندی" روی این پدیده طبیعی نهاده شد. به شفق های قطبی، "نور قطب شمال" هم گفته می شود، برای اینکه آنها اغلب در نیم کره شمالی دیده می شوند و هر قدر به قطب شمال نزدیک می شوید باتوجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می رود که بتوانید آنها را ببینید. برای نمونه، در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند، امکان رویت آنها بسیار زیاد است.
شفق های قطبی در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی ممکنست خیلی بالا باشند، ولی در افق شمالی بصورت سبز برافروخته و در صورت طلوع خورشید بصورت سرخ کمرنگ دیده می شوند.
شفق های قطبی به طور معمول از ماه سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل روی می دهند. تعدادی از قبایل کانادایی به این پدیده "رقص ارواح" می گویند. شفق قطبی در طول چرخه خورشیدی و هنگام خروج جرم از تاج خورشیدی، بیشتر و درخشنده تر مشاهده می شوند.
این پدیده در قطب جنوب نیز روی می دهد، اما تنها در جنوبی ترین عرض جغرافیایی و گاهی نیز در آمریکای جنوبی و استرالیا، رویت شدنی است.
منبع:

1401/03/15
12:38:00
0.0 / 5
493
تگهای شفق قطبی صدا دارد!: پژوهش , تحقیقات , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم