مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی بیشتر می شود

مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی بیشتر می شود

بیست و یکم: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد افزایش مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی با بهره گیری از نوآوری بکارگرفته شده در شرکتهای دانش بنیان است.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اگر محصولی باکیفیت و جذابیت بالا، مبتنی بر نیاز جامعه هدف و با کارکرد قابل قبول تولید شود؛ در بازار داخلی و بین المللی جایگاه درست خودرا پیدا خواهدنمود.
این محصولات مزیت رقابتی، رشد سریع و سودآوری بالایی را تجربه می کنند و خود به خود توجه سرمایه گذاران و مخاطبان را جذب خواهند کرد. این مساله در همه صنایع و در تمام عرصه های فناورانه صدق می کند و اگر تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات و خدمات به این شاخص ها بی تفاوت باشند؛ نمی توانند نبض بازار را در دست بگیرند و بازنده خواهند بود.
به طور مثال در صنعت گیاهان دارویی غفلت از مزیت های اقلیمی، نیاز بازار، شناخت درست از بازار جهانی، توانمندی های موجود و غیره؛ زمینه شکست پروژه ها و عدم موفقیت در بازار داخلی و بین المللی را برای فعالان این حوزه به وجود می آورد. بنا بر این تنها کسب و کارهایی در بازار ماندگار می شوند که متفاوت تر و با مزیت های رقابتی بیشتری فعالیت می نمایند.
چند سالی است که داروهای گیاهی باردیگر به کانون توجه پروتکلهای درمانی بازگشته اند. در حقیقت این اتفاق هم در پی افزایش نیاز به دارو، سازگاری گیاهان دارویی با بدن و تاکید سازمان جهانی بهداشت بر جایگزینی داروهای شیمیایی به وسیله داروهای طبیعی رخ داده و باعث شده است تا تجویز و مصرف داروهای گیاهی افزایش یابد. همین طور عوارض جانبی، هزینه بر و زمانبر بودن کشف و تولید داروهای شیمیایی، مصرف گیاهان دارویی را در صنایع بهداشتی و دارویی افزایش داده است.
به همین دلیل همه کشورها در تلاش هستند تا برمبنای ظرفیت های اقلیمی و سرزمینی خود تولیدات این محصولات را ارتقا دهند و به بازار جهانی آن هم دست یابند. در ایران که یکی از کشورهای پیشرو و دارای تاریخی برجسته استفاده از این گیاهان شمرده می شود هم این مساله مدنظر قرار گرفته و نهادهای مختلفی دراین زمینه فعالیت می نمایند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم بعنوان یکی از بازیگران این عرصه به این حوزه ورود کرده است و با شناخت خوبی که از زیست بوم نوآوری کشور دارد، با ایجاد برنامه توسعه شتابدهنده حوزه داروها و فرآورده های گیاهی انسانی و دامی بمنظور تکمیل زنجیره ارزش گیاهان دارویی و توسعه بازار اقدامات موثری را در پشتیبانی از گروههای فناور عملیاتی کرده است.
همچنین هرساله بیش از ده ها طرح توسعه محصولات فناورانه نیز با سرمایه گذاری بخش خصوصی و حمایت های ستاد اجرائی شده و محصولات آن وارد بازار سلامت کشور می شود.


منبع:

1401/03/11
22:52:45
0.0 / 5
465
تگهای مزیت رقابتی محصولات گیاهان دارویی بیشتر می شود: بازی , تولید , خدمات , دانش بنیان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم