تشخیص دقیق صدمه ریه با یک ابزار پیشرفته

تشخیص دقیق صدمه ریه با یک ابزار پیشرفته

به گزارش بیست و یکم یک ابزار تشخیصی جدید مبتنی بر کامپیوتر که توسط دانشمندان دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله(KAUST) ساخته شده است، می تواند به پزشکان در غلبه بر بعضی از چالش های نظارت بر سلامت ریه بعد از عفونت ویروسی کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، کووید-۱۹ هم مانند سایر عفونت های تنفسی، می تواند صدمه دائمی به ریه ها وارد کند، اما پزشکان برای به تصویر کشیدن و درک این صدمه کوشیده اند. اسکن های مرسوم قفسه سینه علایم اسکار ریه و سایر ناهنجاری های ریوی را تشخیص نمی دهند و همین مساله ردیابی سلامت و بهبودی افراد مبتلا به مشکلات تنفسی مداوم بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ را دشوار می کند.
روش جدید توسعه یافته توسط محققان دانشگاه علم و صنعت ملک عبدالله که "DLPE" نام دارد و طی آن الگوریتم های هوش مصنوعی را با داده های تصویربرداری استاندارد قفسه سینه ترکیب می کنند تا خصوصیت های بصری غیرقابل تشخیصی را که نشان دهنده اختلال عملکرد ریه است، آشکار کند.
"شین گائو"(Xin Gao) دانشمند کامپیوتر و زیست شناس محاسباتی اظهار داشت: رادیولوژیست ها با کمک DLPE می توانند ضایعات ریوی زیربصری جدید را کشف و تجزیه و تحلیل کنند. تحلیل این ضایعات می تواند به توضیح علایم تنفسی بیماران کمک نماید و امکان مدیریت و درمان بهتر بیماری را فراهم آورد.
این روش ابتدا هرگونه خصوصیت آناتومیکی را که با پارانشیم ریه مرتبط نیست از بین می برد. بافت های درگیر در تبادل گاز بعنوان محل اصلی صدمه ناشی از کووید-۱۹ عمل می کنند. این بدان معناست که راه های هوایی و رگ های خونی توسط این ابزار برداشته شده و سپس تصاویر باقیمانده را بهبود می بخشند تا ضایعاتی را که امکان دارد بدون کمک کامپیوتر نادیده گرفته شوند، آشکار کند.
محققان الگوریتم های خویش را با استفاده از سی تی اسکن سینه هزاران نفری که به علت کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، آموزش دادند و اعتبارسنجی کردند. آنها این روش را با نظرات رادیولوژیست های خبره اصلاح کردند و سپس DLPE را به روشی آینده نگر برای ده ها بازمانده از کووید-۱۹ با مشکلات ریوی زیاد به کار بردند.
به این ترتیب، گائو و همکارانش نشان دادند که این ابزار می تواند نشانه های فیبروز ریوی را در بیماران مبتلا به طولانی کووید نشان دهد و به توضیح تنگی نفس، سرفه و سایر مشکلات ریوی کمک نماید.
منبع:

1401/03/11
13:55:27
0.0 / 5
471
تگهای تشخیص دقیق صدمه ریه با یک ابزار پیشرفته: آموزش , استاندارد , دانشگاه , صنعت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم