ساخت نانوزیست سنسور كوچك و ارزان برای شناسایی گندیدگی بافتها

ساخت نانوزیست سنسور كوچك و ارزان برای شناسایی گندیدگی بافتها

به گزارش بیست و یكم یك تیم استارت آپی موفق به ساخت نانوزیست سنسوری شده كه با قیمت كم و در مدت زمان كوتاه می تواند تا گندیدگی بافت را مشخص نماید.به گزارش بیست و یكم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، شركت نوپای آبیونیك (Abionic) كه از مركز EPFL سوئیس انشعاب یافته با همكاری محققان همین مركز مبادرت به ساخت زیست سنسوری كرده كه می توان از آن برای تشخیص سریع برخی بیماری ها نظیر گندیدگی بافت استفاده نمود. این زیست سنسور به علت قابل حمل بودن در بیمارستان ها و آمبولانس ها می تواند به نجات جان انسان ها كمك نماید.
هر چهار ثانیه یك نفر در اثر مشكل گندیدگی بافت جان خویش را از دست می دهد و از هر ده مرگ ومیری كه در جهان رخ می دهد یك مورد به این بیماری مربوط می شود. در گندیدگی بافت، بدن به وجود یك نوع عفونت باكتریایی پاسخ التهابی می دهد.
با به تاخیر افتادن تشخیص این مشكل، به ازای هر ساعت تاخیر هشت درصد افزایش ریسك مرگ بیمار را تهدید می كند، این در شرایطی است كه هم اكنون ۷۲ ساعت زمان برای تشخیص نیاز است.
این دستگاه جدید می تواند در مدت چند دقیقه تشخیص بیماری را انجام دهد. در این راهبرد جدید، از فناوری نانو استفاده شده است و در نهایت چیزی شبیه به تست حاملگی ساخته شده كه با آن زیست شناساگرهای بیماری به سرعت تشخیص داده می شود.
از آنجایی كه این زیست سنسور از فناوری پلاسمونیك بهره مند است، می توان آنرا با قیمت كم و در ابعاد كوچك تولید كرد. با استفاده از این تكنولوژی می توان تعداد بسیار زیادی از زیست شناساگرها را تشخیص داد، در واقع این فناوری برای تشخیص سریع تعداد زیادی از بیماری ها مناسب می باشد.
پژوهشگران این پروژه این ابزار را در بیمارستان دانشگاه والدهبرون اسپانیا مورداستفاده قرار دادند تا عملكرد آن موردبررسی قرار گیرد.
در این زیست سنسور از سطوحی از جنس طلا كه دارای نانوحفره بوده، استفاده شده است كه خواص نوری ویژه ای دارد. با استفاده از این آرایه نانوحفره ای می توان با دقت بالا زیست شناساگرها را شناسایی كرد.
محققان با استفاده از این تكنولوژی و با كمك نمونه خون بیمار و بهره گیری از لامپ LED و یك دوربین CMOS موفق به تشخیص زیست شناساگر شدند. در این فناوری وجود شناساگرهای زیستی باعث تغییر خواص نوری سطح آرایه شده كه این مورد توسط دوربین تشخیص داده می شود.

1398/11/16
13:35:36
5.0 / 5
4119
تگهای ساخت نانوزیست سنسور كوچك و ارزان برای شناسایی گندیدگی بافتها: پژوهش , تكنولوژی , تولید , حسگر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیست و یکم