در گزارش بیست و یكم اعلام شد؛

روش جدید محققان ایرانی برای درمان سرطان با کمک توالی یابی ژن ها

روش جدید محققان ایرانی برای درمان سرطان با کمک توالی یابی ژن ها

بیست و یکم: پژوهشگران کشور با فناوری همگرا موفق به تعیین دقیق فاکتورهای توموری سرطان با روشی جدید و دقیق شدند.شهریار علوی مدیر فنی و رییس هیأت مدیره یک شرکت دانش بنیان به خبرنگار مهر درباره محصول تولید شده با فناوری همگرا گفت: ما توانستیم با ترکیب برخی فناوری ها راه حل جدیدی برای درمان سرطان ارائه دهیم.
وی اضافه کرد: سرطان، بیماری ژن ها است و به هر میزان که ژن های سالم بیمار گرفتار تغییرات سرطان زا بشوند احتمال پیشرفت سرطان بیشتر می شود. پس می بایست فاکتورهای ژنتیکی تومور که نشاندهنده میزان تغییرات سرطان زا هستند را اندازه گرفت.
وی افزود: در سالهای قبل از روش هایی مانند مشاهدات میکروسکوپی و روش PCR برای اندازه گیری برخی فاکتورهای توموری استفاده می شد؛ روش میکروسکوپی یک تصویر کلی و غیر مستقیم به ما می دهد. یا در روش PCR، ناچار به محدود کردن آنالیزها به چند ژن هستیم. در صورتیکه در روش توالی یابی نسل جدید می توانیم همگی این بررسی ها را بصورت کمی و مستقیم روی چندین هزار ژن سلول های توموری انجام دهیم.
وی با اعلان اینکه این روش برای درمان هدفمند سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: روشی که موفق به نتایج مثبت آن شدیم توالی یابی است که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد ولی هنوز در کشور ما جا نیفتاده است.
این محقق اظهار داشت: به کمک داده های توالی ژن ها، همگی تغییرات چندین هزار ژن سلول های توموری شناسایی می شوند و بعد از مقایسه با ژن های سالم، شدت این تغییرات سرطان زا اندازه گیری می شود.
به گفته علوی، با توالی یابی تومور بیمارانی که روند درمان سرطان آنها با مشکل روبه رو شده ضمن این که از داروهای گوناگون استفاده می نمایند می توانیم روند درمان را نیز برای آنها بهبود ببخشیم.
وی اظهار داشت: برای شناسایی روش بهینه درمان این بیماران، نیاز به اندازه گیری ۳ شاخص «جهش های سرطان زا»، «شاخص TMB» و «شاخص MSI» است که در تعیین شیوه درمان تومور مؤثر هستند. تا به امروز آزمایشی که امکان سنجش ۳ شاخص در قالب یک آزمایش فراهم باشد را نداشتیم.
وی با بیان این توالی یابی ژن های تومور، امکان سنجش هر ۳ شاخص در یک آزمایش را فراهم می آورد، اظهار داشت: روش توالی یابی تجمیع روش های سنتی است که دقت و سرعت در آن افزایش می یابد. نتیجه توالی یابی در اختیار پزشک آنکولوژیست قرار می گیرد تا دلیل روند کند درمان را مشخص نماید.
وی اظهار داشت: کشورهای پیشرفته با روش توالی یابی نسل جدید، چنین خدماتی را به بیماران مبتلا به سرطان ارائه می دهند ولی هنوز این راه حل در کشور ما جا نیافتاده است.
وی بیان کرد: در همین راستا از دو سال قبل به توسعه روش های نوین آنالیز داده های توالی یابی برای مساعدت با درمان سرطان پرداختیم و الان در مرحله کارآزمایی بالینی هستیم.
به گفته وی، در فرآیند کارآزمایی بالینی تعدادی بیمار که قبلاً فاکتورهای توموری آنها را با روش های سنتی اندازه گیری کرده بودند به روش توالی یابی نسل جدید مورد آزمایش قرار دادیم تا پس از ارزیابی با نمونه های مشابه خارجی مقایسه نماییم.
وی با اعلان اینکه نتایج این کارآزمایی خوب بوده و مستندات آنرا به سازمان های مربوطه ارسال کردیم، اظهار داشت: در صورت تأیید این سازمان ها و همکاری ستاد توسعه زیست فناوری آماده هستیم این خدمت را به بازار ارائه بدهیم.
علوی اظهار داشت: امیدواریم امسال این خدمت برای بیماران مبتلا به سرطان ارائه شود.
رئیس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه این توالی یابی با بهره گیری از زیست فناوری و فناوری اطلاعات به نتیجه رسیده است و در حیطه فناوری همگرا قرار گرفته است، اظهار داشت: این روش برای آزمایش بررسی نمونه تومور بیماران سرطانی و ارائه بهترین راه حل درمان سرطان به پزشک متخصص انجام می گیرد.
علوی با اشاره به مزیت های این روش اظهار داشت: دقت روش توالی یابی نسبت به روش های سنتی بسیار بالا است؛ به این صورت که قبل تر با روش های غیرمستقیم مانند مشاهدات میکروسکوپی به برخی فاکتورهای سرطان بیماران پی می بردند ولی با توالی یابی ژن های سلول های توموری و یافتن جهش های سرطان زا و دیگر فاکتورهای ژنتیکی این سلول ها می توانیم با ریزبینی بیشتری به سبب پیشرفت سرطان در بیمار بپردازیم.
رئیس هیأت مدیره شرکت دانش بنیان افزود: همین طور قابلیت این روش در تشخیص یکجای فاکتورهای تومور، نیاز به انجام آزمایش های گوناگون را برطرف می کند.
وی با اعلان اینکه بخش بالینی خصوصاً پزشکان انکولوژیست از این روش استقبال می کنند، اظهار داشت: از این روش می توان برای انواع سرطان ها خصوصاً سرطان های روده، پستان، تخمدان، ریه و پروستات بهره برد.
وی با تاکید بر این که از توالی یابی، بیشتر در مراحل پیشرفته سرطان و متاستاز می توان استفاده کرد، اظهار داشت: در سالهای اخیر موضوع personalised medicine (یا پزشکی شخصی) در کشورهای پیشرفته به یک واقعیت تبدیل گشته است. به سبب پیچیدگی بیماری سرطان، گزینش بهترین روش درمان گاهی دشوار می شود.
علوی افزود: باتوجه به عوارض جانبی داروهای درمان سرطان و فرصت اندک برای مهار سرطان، ارائه راهکاری برای گزینش بهترین داروی درمانگر سرطان بر پایه پروفایل ژنتیکی تومور بسیار باارزش خواهد بود.


منبع:

1401/03/01
11:22:24
0.0 / 5
484
تگهای روش جدید محققان ایرانی برای درمان سرطان با کمک توالی یابی ژن ها: آزمایش , تولید , خدمات , دانش بنیان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم