معاونت علمی اعلام كرد؛

تصویب 360 برنامه عملیاتی برای اجرای سند ملی گیاهان دارویی

تصویب 360 برنامه عملیاتی برای اجرای سند ملی گیاهان دارویی

بیست و یکم: بنا بر اعلام معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، سندی برای تعیین و تعریف چشم اندازها، سیاست های کلان، و راهبردها و اقدامات توسعه فناوری در زمینه گیاهان دارویی تصویب گردید.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سندی برای تعیین و تعریف چشم اندازها، سیاست های کلان، و راهبردها و اقدامات توسعه فناوری در زمینه گیاهان دارویی تصویب گردید.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این سند ماموریت سیاستگذاری، هماهنگی، پایش، تهیه و تدوین برنامه عملیاتی، هدایت و پیگیری تعاملات بین بخش های دولتی و خصوصی و حمایت مادی و معنوی علمی، اطلاعاتی و غیره را به عهده دارد.
سندی که به دنبال تحقق «کسب سهم ۲۰ درصد ارزش بازار داروی کشور توسط محصولات تأیید شده مبتنی بر داروهای گیاهی و محصولات طبیعی»، «کسب سهم۲۰ درصد ارزش بازار داروی حوزه دامپزشکی کشور توسط محصولات تأیید شده»، «افزایش صادرات گیاهان دارویی و فرآورده های دارویی گیاهی و فرآورده های گیاهی برای حضور در میان ۱۰ کشور اول جهان»، «کسب ۳ درصد سهم تولید علم حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های دارویی گیاهی» و غیره است.
اما اجرائی سازی این سند نیازمند تامین زیرساخت ها و اقدامات عملیاتی است که باید در یک همکاری مشترک میان ذینفعان، فعالان، سیاستگذاران، مدیران و بازیگران حوزه گیاهان دارویی انجام گیرد. این اتفاق زمانی اثربخش است که یک مدل ملی از هم افزایی های مادی و معنوی میان آنها شکل گیرد.
همین مهم، سبب شده که برای تنظیم گری و تعریف قواعد از شروع تدوین سند، از همان ابتدای کار کارگروه تدوین نقشه راهی ایجاد شود تا با همکاری همه دستگاه های اجرائی همکار، نقشه راه بندهای اجرائی سازی سند ملی مربوط به هر دستگاه با مشاوره و همکاری ستاد تنظیم شود.
با تلفیق برنامه های فوق نقشه راه جامع اجرائی سازی سند که شامل ۳۶۰ برنامه عملیاتی مجزا است، تهیه و تدوین شده است. یکی از مزیت های نقشه راه، شناخت وظایف اجرائی هر دستگاه و جلوگیری از موازی کاری در اجرای بندهای فوق است.
این سند مقرر است به بازبینی، اصلاح، ساده سازی و روزآمدکردن قوانین، مقررات و استانداردهای مربوط به حوزه گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی، ساماندهی نظام آموزش، پژوهش و توسعه فناوری و نوآوری در این عرصه، ترویج، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های گیاهی، ایجاد انسجام و همکاریهای مستمر و مؤثر میان مؤسسات، شرکتها و تشکل های در رابطه با حوزه گیاهان دارویی شامل دولتی یا خصوصی و غیره کمک نماید.


منبع:

1401/02/23
12:31:28
0.0 / 5
561
تگهای تصویب 360 برنامه عملیاتی برای اجرای سند ملی گیاهان دارویی: آموزش , استاندارد , بازی , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیست و یکم