تولید انسولین با لوزالمعده مصنوعی جدید

تولید انسولین با لوزالمعده مصنوعی جدید

به گزارش بیست و یكم محققان موفق به ساخت یك پانكراس یا لوزالمعده مصنوعی شده اند كه مجهز به یك مخزن اكسیژن قابل شارژ برای تولید بهتر انسولین است.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، افرادی كه به دیابت نوع یك مبتلا هستند، روزانه با بعضی از دردسرهای مربوط به تزریق انسولین و آزمایش مستمر قند خون دست و پنجه نرم می كنند. حالا یك استارتاپ زیست پزشكی اعلام نموده است كه این اقدامات خسته كننده به زودی به لطف دستگاهی كه این شركت ساخته است دیگر اختتام می یابند.
این لوزالمعده مصنوعی كه ساخته شركت "Beta-O۲ Technologies" است "ßAir" نام دارد و دارای یك بدنه تیتانیومی مجهز به یك مخزن اكسیژن است.
این لوزالمعده یا پانكراس مصنوعی حدود ۲.۵ در ۲.۵ اینچ(۶۴ میلی متر) اندازه دارد كه زیر پوست كاشته می شود و شامل یك كپسول حاوی سلول های زنده لوزالمعده به همراه یك مخزن اكسیژن است. این سلول ها را می توان از یك اهدا كننده انسانی یا از لوزالمعده یك خوك بدست آورد و یا می توان آنها را از سلول های بنیادی خود بیمار در آزمایشگاه پرورش داد.
یك درگاه خارجی در مخزن اكسیژن به بیمار اجازه می دهد تا بطور هفتگی آنرا مجدداً با اكسیژن پر كند.
ادعا می شود كه بعد از كاشت این دستگاه در زیر پوست، "ßAir" بطور مداوم بر میزان گلوكز خون نظارت می كند و از سلول های لوزالمعده حاوی اكسیژن برای تولید و تحویل انسولین در هر زمان لازم استفاده می نماید.
بگفته شركت سازنده، تغذیه اكسیژن مهم ترین موفقیت این دستگاه است، چونكه سایر لوزالمعده های مصنوعی به مقدار محدود اكسیژن در جریان خون بیمار متكی هستند كه زنده ماندن سلول ها را گرفتار مشكل می كند.
علاوه بر این، برای جلوگیری از رد شدن ایمپلنت جدید توسط بدن، هیچ درمانی برای سركوب سیستم ایمنی بدن لازم نیست و بگفته این شركت، در صورت ضرورت می توان آنرا به راحتی از بدن جدا كرد.
این دستگاه هم اكنون بر روی چهار بیمار سوئدی تعبیه شده است كه بعد از ۱۰ ماه هنوز هیچ عارضه جانبی گزارش نشده است و سلول ها كماكان زنده مانده اند.
نسخه نسل دوم این دستگاه الان روی موش های دیابتی در حال آزمایش است كه تابحال سطح گلوكز نرمال را در آنها حفظ نموده است.
پیش بینی می شود یك آزمایش بزرگتر انسانی در اواخر سال جاری آغاز شود.1398/11/10
11:09:58
5.0 / 5
4531
تگهای تولید انسولین با لوزالمعده مصنوعی جدید: آزمایش , استارتاپ , تولید , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیست و یکم