واکسن کووید-۱۹ می تواند بافت صدمه دیده قلب را ترمیم کند

واکسن کووید-۱۹ می تواند بافت صدمه دیده قلب را ترمیم کند

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران هلندی در بررسی جدیدی، نقش واکسن کووید-۱۹ را در ترمیم بافت صدمه دیده قلب نشان داده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدایندیا، یکی از راهبردهای رساندن مواد ژنتیکی به بدن، بعنوان راهی برای ترمیم عضله قلب صدمه دیده بعد از حمله قلبی آزمایش می شود.
واکسن های کووید-۱۹ مبتنی بر آران ای پیام رسان، از نانوذرات لیپیدی که قطرات ریز چربی هستند، برای رساندن آران ای پیام رسان به سلول های بدن استفاده می نمایند. آران ای پیام رسان به سلول ها دستور می دهد که یک پروتئین خوشه ای ساختگی روی سطح خود بسازند تا از پروتئین موجود در ویروس عامل کووید-۱۹ تقلید کنند. سپس، بدن با ایجاد پادتن هایی که در صورت ابتلای شخص به ویروس مورد استفاده قرار می گیرند، پاسخ ایمنی را بوجود می آورد.

درمان حمله قلبی با واکسن کووید-۱۹
در این پژوهش که در "مرکز پزشکی دانشگاه اوترخت"(UMCU) هلند انجام شده است، روش مشابهی برای انتقال آران ای پیام رسان استفاده شد. با این حال، به جای هدف گرفتن واکنش ایمنی، هدف نهایی پژوهشگران این است که به سلول های قلب آموزش دهند تا خویش را بعد از حمله قلبی ترمیم کنند.
این پژوهش برای تعیین اینکه آیا آران ای پیام رسان می تواند با موفقیت به صورت نانوذرات لیپیدی به عضله قلب انتقال داده شود یا خیر، انجام شد. پژوهشگران طی عمل جراحی باز قفسه سینه، فرمول های مختلفی را به دیواره بطن چپ قلب موش تزریق کردند. ۲۴ ساعت بعد از تجویز، محل انتقال آران ای پیام رسان مورد بررسی قرار گرفت.
پژوهشگران دریافتند که ۲۴ ساعت بعد از تزریق، آران ای پیام رسان با موفقیت به سلول های قلب رسیده است. با این حال، به رغم تزریق آران ای پیام رسان به قلب، بالاترین میزان آن در سلول های کبد و طحال پیدا شد.
دکتر "کلارا لابونیا"(Clara Labonia)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: انتظار می رفت که بیان زیادی در کبد وجود داشته باشد چونکه کبد، نانوذرات لیپید را متابولیزه می کند. با این حال، دیدن اینکه آران ای پیام رسان در بافت قلب وجود دارد، دلگرم کننده بود چونکه بدان معناست که نانوذرات لیپیدی می توانند بعنوان سیستم های تحویل آران ای پیام رسان برای درمان عمل کنند.
وی ادامه داد: گام بعدی این پژوهش، آزمایش فرمول های بیشتر و انتخاب فرمول هایی است که بافت قلب را به صورت کارآمدتر هدف قرار می دهند. سپس، ما ارزیابی خواهیم کرد که آیا انتقال آران ای پیام رسان به موش های مبتلا به بیماری ایسکمیک قلب، اثر درمانی دارد یا خیر.
منبع:

1401/02/13
12:21:05
0.0 / 5
586
تگهای واکسن کووید-۱۹ می تواند بافت صدمه دیده قلب را ترمیم کند: آزمایش , آموزش , پژوهش , پیام رسان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیست و یکم