هوش مصنوعی شیوع ویروس كرونا را پیشبینی كرده بود

هوش مصنوعی شیوع ویروس كرونا را پیشبینی كرده بود

به گزارش بیست و یكم یك شركت كانادایی قبل از شیوع ویروس ˮكروناˮ توانسته بود با كمك یك پلت فرم مبتنی بر هوش مصنوعی، این مورد را پیش بینی نماید.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از وایرد، "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) در تاریخ ۹ ژانویه، شیوع ویروسی شبیه به ویروس آنفلوانزا را در چین پیشبینی كرده بود. مراكز "كنترل و پیشگیری بیماری"(CDC) آمریكا هم چند روز زودتر و در تاریخ شش ژانویه در مورد شیوع این ویروس اخطار داده بود اما یك پلت فرم بررسی سلامت كه مبتنی بر هوش مصنوعی است، بسیار زودتر از این دو سازمان و در تاریخ ۳۱ دسامبر، شیوع احتمالی این بیماری را پیشبینی كرده بود.
شركت كانادایی "بلودات"(BlueDot)، از یك الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیشبینی شیوع این ویروس بهره برده بود كه می تواند گزارش های خبری، بیماری های ناشی از حیوان و گیاه و اخبار رسمی را مورد بررسی قرار دهد و هشدارهایی را برای جلوگیری از خطر و دوری از نواحی خطرناكی مانند ووهان، به مشتریان خود ابلاغ كند.
هنگام شیوع یك بیماری، سرعت اطلاع از خطر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و مقامات چین در اطلاع رسانی درباره بیماری ها، آلودگی هوا و یا بلایای طبیعی، سابقه خوبی ندارند. مقامات سازمان بهداشت جهانی و مراكز كنترل و پیشگیری بیماری هم باید جهت بررسی بیماری، بر گزارش همین مقامات تكیه كنند.
در هر حال، هوش مصنوعی می تواند جهت بررسی شیوع بیماری، سریع تر عمل كند. "كامران خان"(Kamran Khan)، بنیان گذار و مدیرعامل بلودات اظهار داشت: ما می دانیم كه امكان دارد دولت ها نتوانند اطلاعات را بموقع عرضه كنند. ما می توانیم اخباری را كه نشان دهنده رخدادهای جدید هستند، پیدا نماییم.
به قول خان، این الگوریتم، از پست های موجود در رسانه های اجتماعی استفاده نمی كند چونكه داده های این پست ها، بیش از اندازه پراكنده هستند. الگوریتم به جای استفاده از چنین منابعی، از داده هایی استفاده می نماید كه می توانند از عهده پیشبینی مكان و زمان شیوع عفونت برآیند. این الگوریتم توانست به درستی پیش بینی نماید كه ویروس كرونا چند روز بعد از ظاهر شدن، از ووهان به شهرهای بانكوك، سئول، تایپه و توكیو خواهد رسید.
خان كه هنگام شیوع بیماری "سارس"(SARS) در سال ۲۰۰۳، بعنوان متخصص بیماری های عفونی در بیمارستانی در تورنتو كار كرده است، این رویا را در سر داشت كه بتواند راه بهتری برای ردیابی بیماری ها پیدا كند. شیوع ویروس بیماری سارس، از چین شروع شد و سپس به هنگ كنگ و نهایتا تورنتو رسید و ۴۴ نفر را در این شهر به كام مرگ كشاند.
خان اضافه كرد: احساس می كنم حالا در حالت دژاوو هستم و همان رخدادها را می بینم. من در سال ۲۰۰۳، شاهد سلطه ویروس بر شهر و ناتوانی بیمارستان بودم. این موضوع، نتایج روحی و جسمی زیادی به همراه داشت؛ بنابراین نمی خواهم كه باردیگر شاهد همان اتفاقات باشم.
خان بعد از آزمایش چندین برنامه پیشبینی بیماری، شركت بلودات را در سال ۲۰۱۴ بنیانگذاری كرد و موفق شد تا ۹.۴ میلیون دلار بودجه به دست بیاورد. این شركت هم اكنون، ۴۰ كارمند دارد كه پزشكان و متخصصان برنامه نویسی را شامل می شوند. این افراد، برنامه های ارزیابی را برای نظارت بر بیماری طراحی می كنند كه در آنها از روش های پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشینی استفاده شده است. این برنامه ها می توانند گزارش های خبری را به ۶۵ زبان زنده جهان عرضه كنند و امكان دستیابی به داده ها و گزارش های مربوط به شیوع بیماری را فراهم نمایند.
خان افزود: ما روش های پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشینی را برای آموزش موتور جست وجوی خود به كار گرفتیم تا بتواند شیوع ویروس را تشخیص دهد.1398/11/08
09:11:39
5.0 / 5
4130
تگهای هوش مصنوعی شیوع ویروس كرونا را پیشبینی كرده بود: آزمایش , آموزش , شركت , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم