در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله؛

راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید

راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید

به گزارش بیست و یکم راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی برای برآورد وضعیت سازه های مختلف و بررسی میزان خسارات پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، کامبد امینی حسینی رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله امروز در مراسم رونمایی از سامانه نیازسنجی پس از رخداد سوانح طبیعی که در محل پژوهشگاه زلزله برگزار شد، بیان نمود: یکی از مباحثی که در رویارویی با رخدادهای طبیعی مطرح می شود بررسی وضعیت خسارات پس از مخاطرات است که تابحال این مورد به درستی برآورد نمی شد بگونه ای که پس از زلزله بم خسارات آنرا از ۵۰۰ میلیون دلار به بالا برآورد شد. وی با اشاره به اینکه کشورهای مختلف برای حل این مورد چاره ای را در سال ۲۰۱۵ در اجلاس سندای ژاپن عرضه کردند، اظهار داشت: راهکارهایی که عرضه شد برای کشور ما قابلیت اجرا نداشت ازاین رو با تعاملی که با دستگاههای مربوط داشتیم، مبادرت به تهیه این راهنمای ملی کردیم.
امینی افزود: ما توانستیم برای نخستین بار پس از سیلابی که در سال ۹۷، ۲۵ استان کشور را درگیر کرد، این راهنما و سامانه را طراحی نماییم که برپایه آن نیازهای قشرهای مختلف پس از سوانح طبیعی مشخص می شود. در واقع با استفاده از این سامانه نیازسنجی، وضعیت، خسارات، صدمات و غیره را پس از سوانح طبیعی می توانیم به نهادهای حاکمیتی گزارش دهیم.
وی با اشاره به اینکه با استفاده از این سامانه میتوان وضعیت خسارت سازه های مختلف را به خوبی مورد بررسی قرار داد، عنوان کرد: طبق تعاملات صورت گرفته، پژوهشگاه توانست این سامانه را در کشور بومی سازی کند.
رئیس پژوهشکده خطرپذیر زلزله اظهار داشت: این سامانه اطلاعات در مورد مسکن، آموزش، بهداشت و درمان و غیره را در اختیار ما قرار می دهد.
وی افزد: همینطور با استفاده از این سامانه وضعیت تولید، کشاورزی، تجارت های خرد و کلان، گردشگری، نیروگاه ها، حمل و نقل، مخابرات، ارتباطات پس از سوانح طبیعی مشخص می شود که به چه میزان صدمه به آنها وارد شده است. برای این منظور تیمی در پژوهشگاه تشکیل شد که بتوانند این تحقیقات را انجام دهند و سامانه نیازسنجی را بومی سازی کنند.

1401/02/07
17:43:51
0.0 / 5
569
تگهای راهنمای ملی و سامانه نیازسنجی پس از سوانح طبیعی رونمایی گردید: آموزش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم