آزمایش موفقیت آمیز هوش مصنوعی در تشخیص نحوه درمان سرطان مثانه

آزمایش موفقیت آمیز هوش مصنوعی در تشخیص نحوه درمان سرطان مثانه

یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی که در ˮدانشگاه میشیگانˮ ابداع شده است، طی یک آزمایش توانست به بهبود تشخیص در مورد کارآیی درمان سرطان مثانه کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران "دانشگاه میشیگان" (UMich) در بررسی جدید خود، توانایی یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی را تجزیه و تحلیل کردند تا ارزیابی کنند که آیا بیماران مبتلا به سرطان مثانه قبل از جراحی برداشتن مثانه، به شیمی درمانی پاسخ کامل می دهند یا خیر.
هوش مصنوعی در این پژوهش توانست به بهبود تشخیص کمک نماید. با این حال، پژوهشگران اخطار دادند که هوش مصنوعی، جایگزینی برای تخصص انسان نیست و سیستم آنها نباید به صورت یک جایگزین برای پزشک مورد استفاده قرار گیرد. "لوبومیر حاجیسکی" (Lubomir Hadjiyski)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: اگر هوشمندانه از این سیستم استفاده شود، می تواند به انسان ها کمک نماید.
هنگامی که بیماران به سرطان مثانه مبتلا می شوند، جراحان در کوشش برای پیشگیری از بازگشت سرطان یا گسترش آن به سایر اندام های بدن، اغلب کل مثانه را برمی دارند. با این حال، شواهد بیشتری وجود دارند که ثابت می کنند اگر بیمار بعد از شیمی درمانی هیچ شواهدی از بیماری نشان ندهد، امکان دارد جراحی لازم نباشد.
با این حال، تعیین کردن اینکه آیا ضایعه باقیمانده بعد از درمان صرفاً بافتی است که در نتیجه درمان زخمی شده یا اینکه بقایای سرطان به حساب می آید، دشوار است. پژوهشگران در این فکر بودند که آیا هوش مصنوعی می تواند به تشخیص این مورد کمک نماید یا خیر.
"حاجیسکی" افزود: پرسش بزرگ این بود که چنین سیستمی چه تاثیری روی پزشک خواهد داشت. آیا مقرر است کمک نماید یا پزشکان را گیج می کند؟ آیا مقرر است تأثیر عملکرد آنها را بالا ببرد یا به آسانی نادیده گرفته خواهد شد؟
طی این پژوهش، ۱۴ پزشک دارای تخصص های متعدد همچون رادیولوژی، اورولوژی و انکولوژی به همراه دانشجویان پزشکی، اسکن های قبل و پس از درمان ۱۵۷ شخص مبتلا به تومور مثانه را بررسی کردند و امتیازی را برای هر یک از آنها در نظر گرفتند.
سپس پژوهشگران، امتیاز محاسبه شده توسط کامپیوتر را بررسی کردند. نمرات پایین تر نشان دهنده احتمال کمتر پاسخ کامل به شیمی درمانی و نمرات بالاتر نشان دهنده احتمال بیشتر بودند.
پژوهشگران، بهبودهایی را در ارزیابی های خود که با سیستم هوش مصنوعی انجام شده بودند، مشاهده نمودند. "حاجیسکی" اظهار داشت: بخش متمایز پژوهش این بود که مشاهدات جالبی را در مورد شرکت کنندگان نشان می داد.
سیستم هوش مصنوعی به پژوهشگران کمک کرد تا بیشتر بر مراقبت بالینی تمرکز کنند.
این پژوهش، بخشی از یک پروژه تأمین شده توسط "مؤسسه ملی سلامت آمریکا" (NIH) به حساب می آید که بر توسعه و ارزیابی سیستم های مبتنی بر نشانگرهای زیستی مبتنی شده است تا در مورد پاسخ به درمان سرطان مثانه تصمیم گیری کند.
"حاجیسکی" اظهار داشت که طی بیشتر از دو دهه پژوهش در مورد هوش مصنوعی برای ارزیابی انواع متعدد سرطان و پاسخ به درمان آنها، مشاهده کرده است که سیستم های یادگیری ماشینی می توانند به پزشکان در تصمیم گیری کارآمد کمک کنند، اما آنها هم می توانند گرفتار اشتباه شوند.
وی ادامه داد: یکی از نکات جالبی که متوجه شدیم، این است که کامپیوتر هم در بعضی موارد اشتباه می کند؛ اما اشتباه آن با اشتباه یک رادیولوژیست متفاوت می باشد. این بدان معناست که اگر این سیستم به درستی استفاده شود، شانس بهبود را فراهم می آورد، اما جایگزین پزشک نمی گردد.
این پژوهش در مجله "Tomography" به چاپ رسید.
منبع:

1401/02/04
09:48:27
0.0 / 5
530
تگهای آزمایش موفقیت آمیز هوش مصنوعی در تشخیص نحوه درمان سرطان مثانه: آزمایش , ابداع , پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیست و یکم