وزیر علوم مطرح كرد؛

لزوم ایجاد یک شرکت برای تولید مواد شیمیایی در پژوهشگاه شیمی

لزوم ایجاد یک شرکت برای تولید مواد شیمیایی در پژوهشگاه شیمی

به گزارش بیست و یکم وزیر علوم اظهار داشت: لازم است که یک شرکت تولید کننده مواد شیمیایی در پژوهشگاه شیمی راه اندازی شود و علاوه بر تأمین نیاز کشور صادرات به کشورهای همسایه هم داشته باشد.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، محمدعلی زلفی گل امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس جدید پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی اظهار داشت: با عنایت به مزیت کشور ما در حوزه نفت و گاز لازم است که در نخستین فرصت، جلسه ای با وزیر نفت جهت استفاده بیشتر از ظرفیت پژوهشگاه های در رابطه با مواد مانند پژوهشگاه های شیمی، رنگ، پلیمر داشته باشیم.
زلفی گل ضمن اشاره به تأسیس صندوق عالی علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مجوز این صندوق را گرفتیم و توانستیم آنرا در لایحه بودجه بگنجانیم؛ نتیجه تلاش ها قرار گرفتن در تبصره ۹ قانون بودجه است. بر طبق این مصوبه ۴۰ درصد سهم پژوهشی شرکتهای دولتی به این صندوق واریز می شود.
وی افزود: سعی کردیم ۱ درصد اعتبارات پژوهشی به این صندوق واریز شود که در هیأت دولت تأیید نشد؛ ولی بودجه پژوهشی شرکتهای دولتی وزارت صنعت، معدن و تجارت را به این صندوق منتقل کردیم.
وزیر علوم اظهار داشت: تلاش می نماییم همه بودجه پژوهشی را به صندوق عالی علوم، تحقیقات و فناوری منتقل نماییم تا ارتباط صنعت و دانشگاه تسهیل شود.
وزیر علوم ضمن اشاره به دسته بندی نیازهای صنایع خصوصی و دولتی در سامانه های جداگانه اظهار داشت: مقرر است یک سامانه دیگر برای عرضه محصولات شرکتهای دانش بنیان و دیگر سامانه ای برای یافتن آزمایشگاه برای محققان راه اندازی بشود.

وی اظهار داشت: در دنیا نزدیک به ۳۰۰ هزار قلم مواد شیمیایی ساده تولید می شود که ما با عنایت به اختصاص ۱ درصد جمعیت دنیا می توانیم ۱ درصد این مواد را بسازیم و به فروش برسانیم.
زلفی گل افزود: پژوهشگاه می تواند ساختاری ایجاد نماید که یک شرکت برای تولید چند هزار قلم ماده شیمیایی مورد حمایت قرار بگیرد.
وی به رتبه ایران در گرایش های مختلف شیمی و مهندسی شیمی اشاره نمود و اظهار داشت: کشور ما تابحال در گرایش های مختلف رتبه های ۱۰ و ۱۱ و ۱۳ و در مهندسی شیمی را به خود مختص کرده است. علیرغم این رتبه ها نباید خام فروشی در حوزه های در ارتباط با مواد شیمیایی نماییم.
وی خطاب به مدیریت جدید پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی اظهار داشت: لازم است در نخستین فرصت یک شرکت برای تولید مواد شیمیایی تأسیس شود که علاوه بر تأمین نیاز داخل کشور، بازار ۶۳۰ میلیونی سایر کشورهای همسایه را هم تأمین کند.


منبع:

1401/01/17
21:44:19
0.0 / 5
507
تگهای لزوم ایجاد یک شرکت برای تولید مواد شیمیایی در پژوهشگاه شیمی: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم