لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون ساخته شدند

لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون ساخته شدند

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران ذراتی ساختند كه می توانند تابش لیزر داشته باشند، این ذرات از سلول های قرمز خون كوچك تر هستند و می توانند در خون شناور باشند.به گزارش بیست و یكم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان روشی عرضه كردند كه با استفاده از آن می توان لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون تولید كرد. این میكرولیزرها قادرند تا نور مادون قرمز را به پرتوهایی با فركانس بالاتر تبدیل كنند. این ساختار از جنس نانوذرات بوده و كوچك ترین لیزری است كه تابحال ساخته شده است.
این لیزرها می توانند نشر ثابت و پایداری را در مدت زمان چند ساعت ایجاد كنند. آنها زمانی كه در جریان خون شناور باشند یا در هر یك از سیالات زیستی معلق باشند قادرند تا نشر نور را انجام دهند.
این لیزرهای كوچك به قدری پایدار هستند كه بتوانند به مدت چند روز به كار خود ادامه دهند. این دستاورد می تواند منجر به فناوری تصویربرداری جدیدی شود كه در آن از پرتو مادون قرمز برای كنترل فعالیتهای زیستی بدن استفاده گردد. علاوه بر این، این لیزرهای كوچك می توانند درهای تازه ای به سمت ساخت تراشه های كامپیوتری نوری باز كنند.
این تیم تحقیقات بین المللی روشی عرضه كردند كه می تواند ذرات میكروسكوپی پوشش داده شده با نانوذرات را به لیزرهای كوچكی تبدیل كند كه از سلول های قرمز خون كوچكتر هستند. محققان این پروژه دریافتند زمانی كه لیزر به نانوذرات تقویت شده با تولیم می تابد، نشر نور از سطح این نانوذرات ایجاد می شود. این در شرایطی است كه خود نانوذرات روی سطح دانه های میكروسكوپی سوار شده اند.
نور بوجود آمده می تواند در یك ثانیه هزاران بار به دور دانه های میكروسكوپی گردش كند و در عین حال با برخورد به اطراف تغییر فركانس داده و نور مرئی ایجاد نماید. زمانی كه شدت نور در حال حركت به یك حدی برسد، نور می تواند به طول موج خاصی برسد و تابش در آن طول موج صورت گیرد.
زمانی كه محققان این دانه ها را در معرض لیزر مادون قرمز قرار دادند، این دانه ها آغاز به تغییر طول موج كردند و نوری با فركانس بالاتر به وجود آمد.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان “Continuous-wave upconverting nanoparticle microlasers” در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

1398/11/02
22:58:11
5.0 / 5
4300
تگهای لیزرهایی كوچك تر از سلول های قرمز خون ساخته شدند: پژوهش , تحقیقات , تولید , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیست و یکم