كشف پروتئینی كه تاثیر ورزش را روی پوست پیاده می كند

كشف پروتئینی كه تاثیر ورزش را روی پوست پیاده می كند

بیست و یكم: پژوهشگران دانشگاه ˮنورث ایسترنˮ با یافتن یك پروتئین در موشها كه تاثیرات ضد پیری را مانند اثرات ورزش روی پوست تقلید می كند، امیدوارند به بهبود زخم های افراد سالخورده كمك كنند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، اگر پوست دست در حین كار كردن با چاقو مثلا برای پوست كندن میوه بریده شود، سلول های موجود در پوست بسته به شدت زخم، طی چند روز یا چند هفته بافت لطمه دیده را ترمیم می كنند. بزرگ یا كوچك، سرانجام زخم بسته می شود، برای اینكه این نخستین كار پوست بعنوان اولین خط دفاعی در مقابل دنیای خارج است كه پر از عفونت و میكروب های ناخوانده است.
اما هرچه پوست یك اندام محافظ باشد، جوان بودنش نیز مهم می باشد. توانایی سلول های پوستی در ترمیم خود مانند سایر سلول های بدن با افزایش سن كاهش پیدا می كند. بنا بر این افراد مسن در معرض خطرات ناشی از زخم های باز هستند، برای اینكه زخم ها در این افراد اغلب به كندی بهبود می یابد و گاهی اصلاً ترمیم نمی گردد.
دانشمندان اخیرا آغاز به درك فرآیندهای سلولی كه منجر به پیری و بهبودی كند در سلول های پوستی می شود، كرده اند. "جاستین كرین" استادیار زیست شناسی در دانشگاه نورث ایسترن(Northeastern) در حال رهبری آزمایشی است كه بر این فرآیندها تمركز دارد. او می گوید روش های درمانی فعلی كه شامل تحریك رشد سلول و بانداژهای فشرده سازی جدید هستند، هنوز در كمك به افراد سالخورده كمبود دارند.
وی می گوید: این استراتژی ها تا حدودی مؤثر هستند، اما در یك پوست پیر، فضای زیادی برای كار وجود دارد. هنوز هم بعضی از نقایص وجود دارد كه به اشتباه فكر می نماییم جزئی از ذات این سلول ها است كه به آنها نمی پردازیم.
در مطالعه ای كه در ماه نوامبر انتشار یافت، تعدادی از محققان این دانشگاه به رهبری "كرین" مكانیسمی را معرفی كردند كه موجب بهبود توانایی سلول های پوستی در موش های پیر و بهبود زخم آنها می شود.
این گروه دریافت كه دوزهای كمی از پروتئینی به نام "اینترلوكین ۱۵"(interleukin ۱۵) با تقلید بعضی از مزایای ضد پیری ورزش، ظرفیت بهبودی پوست در موش های پیر را بهبود می بخشد. این پروتئین در بدن انسان برای روند انرژی بخشیدن به همه سلول ها بسیار مهمست و در افرادی كه بیشتر ورزش می كنند، به وفور یافت می شود.
بهبودی پوست فرآیندی مفصل است كه بخش های زیادی را شامل می شود. این فرایند، پیام رسانی و سیگنالینگ را در انواع مختلف سلول كه به اشكال متفاوت پیر می شوند و چندین پروسه را برای زمان بندی صحیح برای ترمیم سلول ها هماهنگ می كند.
"كرین" می گوید دانشمندان هنوز تأثیر پیری را روی انواع مختلف سلول های درگیر در ترمیم پوست به خوبی نشناخته اند، اما كشف این كه یك نوع پروتئین به تنهایی می تواند این پروسه را انجام دهد، غیر منتظره بود، چونكه تصور می شد یك محیط پیچیده متشكل از لایه های مختلف دینامیك سلولی به چندین مؤلفه برای بهبود توانایی پوست در بهبودی نیاز دارد.
وی ادامه داد: آنچه ما پیدا كردیم یك نجات كامل پوست از زخم یا حداقل نجات پوست با تنها یك عامل است. این پروتئین چندین پروسه دیگر را تحریك می كند تا به روشی دومینو وار كار كنند و یك فعال كننده بسیار قدرتمند برای مسیرهای بسیار مهمست.


"كربن" در سال ۲۰۱۵ هنگام انجام تحقیقات دكترا در دانشگاه "مك مستر"، مزایای استفاده از "اینترلوكین ۱۵" را در افراد مشاهده كرد. این مطالعه نشان داد كه در سلول های پوستی قدیمی انسان، ورزش نقش مهمی در تقویت كاركردهای میتوكندریا دارد كه اندامك های موجود در سلول های انسانی و حیوانات و مسئول تولید انرژی هستند.
وی كاهش علایم پیری پوست را در افرادی كه اغلب ورزش می كنند، مشاهده كرد و سطح بالاتری از "اینترلوكین ۱۵" را نسبت به افرادی كه دارای زندگی كم تحرك تری هستند در آنها شناسایی كرد. سپس آزمایش این پروتئین روی موش ها نیز بعضی از این اثرات ضد پیری را تقلید كرد.
آزمایشات جدید این یافته ها را تایید می كند و نشان میدهد این پروتئین می تواند به مكانیسم های درونی سلول های پوستی برای پیری معكوس و به ترمیم لطمه ها كمك نماید. در طولانی مدت نیز معكوس كردن اثرات پیری می تواند به معنای بهبود سلامتی برای بیماران سالخورده باشد.
"كرین" می گوید مرحله بعدی یافتن داروهایی است كه از اثرات "اینترلوكین ۱۵" تقلید كنند. از آنجائیكه این پروتئین قبلاً مورد تأیید سازمان داروهای فدرال ایالات متحده(FDA) برای ایمنی درمانی سرطان قرار گرفته است، نوع جدیدی از درمان مبتنی بر این پروتئین می تواند ما را سال ها جلو بیاندازد و به تحقیقات مان سرعت ببخشد و پروسه نظارتی طولانی مدتی كه داروهای جدید پیش از عرضه عمومی باید طی كنند، حذف می شود.
بعد از انجام آزمایشات برای دیدن چگونگی تأثیر این درمان، می توان از داروی توسعه یافته علاوه بر پوست، برای دیگر ارگان ها نیز بهره برد و بهبود زخم را برای دیابت و سایر شرایطی كه بهبودی را مختل می كنند و بیماران را در معرض مشكلات جدی سلامتی قرار می دهد، فراهم نمود.
"كرین" می گوید: آزمایشات نشان داده است كه این پروتئین در بهبودی زخم های موش های مبتلا به دیابت نیز موثر بوده است.
منبع:

1398/11/02
14:45:24
5.0 / 5
4397
تگهای كشف پروتئینی كه تاثیر ورزش را روی پوست پیاده می كند: آزمایش , پیام رسان , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیست و یکم