کشف اسرار سفیدی چشم

کشف اسرار سفیدی چشم

اهمیت صلبیه(سفیدی چشم) ما چیست؟ این سوالی است که مدتی است پژوهشگران به یافتن پاسخ آن علاقمند شده اند. بتازگی تعدادی از محققان ˮدانشگاه کنستانتسˮ آلمان موفق به رمزگشایی این رمز و راز شده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، محققان آلمانی در یافته های اخیر خود دریافته اند سفیدی چشم بوسیله خاصیت های رنگی اصلی خود، نقش تعیین کننده ای در میدان دید انسان ها در هنگام نگاه کردن در جهات مختلف دارد.
صُلبیه (Sclera) یا سفیدی چشم، پرده ای سفید و کدر در چشم است که از الیاف محکم تولید شده و بخش اعظم کره چشم را دربر گرفته است. این بخش از چشم اثر مستقیمی در پروسه بینایی ندارد و در حقیقت همانند یک دیواره از اجزای درونی چشم محافظت می کند. رنگ صلبیه ممکنست در افراد مختلف متفاوت باشد.
وقتی با افراد صحبت می نماییم، بطور معمول ارتباط چشمی خودرا با آنها حفظ می نماییم. ما دقیقا می دانیم که چه کسی به چه کسی نگاه می کند و یا این که با نگاه به چشمان افراد می توانیم دریابیم که یک فرد چه پیامی را می خواهد برساند یا به کدام شی نگاه می کند. تمامی اینها با عنوان زبان چشم شناخته می شود. در صورتیکه برقراری ارتباط با این مساله به ما انسان ها کمک می نماید تا بتوانیم جهت نگاه طرف مقابل را سریع و واضح تشخیص دهیم اما دکتر "فوهیمیرو کانو" محقق این مطالعه می گوید: ما درک این مساله را مدیون تشکیل سفیدی چشم هستیم. انسان ها ممکنست این خاصیت چشمی متمایز را برای ارتباطات با هم نوعان خود تکامل داده باشند. با انجام این کار، انسان ها احیانا یک سبک ارتباطی منحصر به فرد را برای کارهای اجتماعی مشخص خود به وجود آورده اند.
اما چگونه پژوهشگران آلمانی به این نتایج دست یافتند؟ این نتایج برمبنای آزمایش هایی که پژوهشگران این مطالعه بر روی انسان ها و شامپانزه ها انجام دادند به دست آمده است. طی این مطالعه پژوهشگران به هر دو گروه(انسان ها و شامپانزه ها) تصاویری از انسان و شامپانزه درحال انجام کارهای کامپیوتری ارائه شد. در طول آزمایش پژوهشگران وظیفه تشخیص جهت نگاه انسان و شامپانزه را بر عهده داشتند.
کانو در این زمینه اظهار داشت: ما دریافتیم که هم انسان ها و هم شامپانزه ها جهت های نگاه انسان را خصوصاً در وضعیت چالش برانگیز بصری خوب تشخیص می دهند.
پژوهشگران همین طور مشاهده نمودند که شرکت کنندگان هر دو گونه جهت های نگاه شامپانزه ها را زمانی که قطبیت کنتراست چشم شامپانزه در مقایسه با زمانی که طبیعی بود معکوس می شد، بهتر تشخیص می دادند. یعنی زمانی که چشم شامپانزه دارای صلبیه سفید شبیه انسان و عنبیه تیره تر بود. بدین سبب سفیدی صلبیه، میدان دید و جهت نگاه چشم را در میان هر دو گونه تسهیل می کند.1400/12/23
12:33:52
0.0 / 5
541
تگهای کشف اسرار سفیدی چشم: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیست و یکم