آزمایش یک ماه نورد در دره مرگ

آزمایش یک ماه نورد در دره مرگ

بیست و یکم: یک استارت آپ مستقر در کالیفرنیا به نام ˮاسترولبˮ(Astrolab) نمونه اولیه یک ماه نورد را توسعه داده است و قصد آن نیز ارسال این ماه نورد توسط برنامه آرتمیس ناسا به ماه است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ماموریت بدون خدمه آرتمیس ۱ مقرر است کپسول اوریون را به سمت ماه ببرد تا اطمینان حاصل شود که این کپسول و موشک حامل آن هر دو برای انجام یک ماموریت دارای خدمه آماده هستند. نخستین ماموریت دارای خدمه ناسا، آرتمیس ۲ نام دارد که در آن در سال ۲۰۲۴ فضانوردان به مدار ماه سفر خواهند کرد و اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، آرتمیس ۳ بعد از سالها بار دیگر پای انسان ها را در سال ۲۰۲۵ به قمر زمین باز خواهدنمود بااینکه باتوجه به گفته های بازرسان کل ناسا احتمال آنکه این پرتاب در سال ۲۰۲۶ صورت گیرد بیشتر است. اما تمرکز هم اکنون بر آرتمیس ۱ و آماده سازی موشک و کسپول آنست.
جالب است بدانید استارت آپ "استرولب" تحت حمایت و پشتیبانی "کریس هدفیلد"(Chris Hadfield) فضانورد نامی سابق ناسا اداره می شود. بگفته وی آنها درحال آزمایش وسیله نقیله " اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر"(FLEX) خود جهت استفاده از آن در آینده برای حمل بار و فضانوردان به ماه هستند.
شرکت استرولب طی اطلاعیه ای اظهار داشت: هدفش ارائه ناوگانی از سطح نوردهای "اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر" به بازار است تا وسیله مورد نیاز برای پشتیبانی از حضور پایدار انسان در ماه و مریخ را فراهم آورد.
ماه نورد این شرکت ظرفیت حمل ۱۵۰۰ کیلوگرم بار را دارد و می توان آنرا یا ازراه دور یا ازطریق یک تا دو فضانورد هدایت کرد. ماه نورد می تواند یک محموله را جایی برداشته و آنرا از مکانی به مکانی دیگر منتقل کند و به صورتی درست همانند یک ربات انبار عمل می کند.
"جارت متیوز"(Jaret Matthews) بنیانگذار و مدیر عامل استرولب اظهار داشت: به جهت اینکه بشریت واقعا در مسیری پایدار در خارج از زمین زندگی کند و کار کند، باید یک شبکه حمل و نقل کارآمد و اقتصادی از سکوی پرتاب تا پایگاه نهایی وجود داشته باشد. هم اکنون، یک شکاف در آخرین گام وجود دارد و استرولب برای پر کردن آن درحال اقدام است.
شرکت استورلب اظهار نمود که ماه نورد آنها کاملا نیازهای ماه نورد توسعه یافته توسط "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" که Lunar Terrain Vehicle" (LTV)" نامیده می شود، را برآورده خواهدنمود.
نسل جدیدی از ماه نوردها که با همکاری دو شرکت "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" محقق خواهد شد، می تواند توسط فضانوردان برنامه "آرتمیس" بمنظور گسترش و پیشرفت اکتشاف در سطح ماه استفاده گردد. شرکت های "لاکهید مارتین" و "جنرال موتورز" درحال همکاری برای تولید یک ماه نورد نسل جدید برای برنامه "آرتمیس" ناسا هستند. این کاوشگر که "Lunar Terrain Vehicle" (LTV) نامیده می شود، نه فقط قادر به جابجایی فضانوردان خواهد بود، بلکه بطور خودران نیز فعالیت خواهدنمود.
تصاویر نشان میدهد که این ماه نوردها دارای یک کابین تحت فشار هستند، به این معنا که فضانوردان می توانند سفرهای بسیار طولانی تر را با آنها به آسانی انجام دهند. این ماه نوردها قادر به فعالیت در زمینهای ناهموار و مقاومت در مقابل دمای شدیدا متغیر ماه هستند که می تواند از ۱۳۸ درجه سانتیگراد در حضور نور خورشید به منفی ۱۶۲ درجه سانتیگراد در شب یا در سایه برسد. این توانایی نه فقط به آنها امکان می دهد تا مناطقی مانند قطب جنوب ماه را کاوش کنند، بلکه در شب های ۱۴ روزه ماه نیز که موجب از میان رفتن باتری ها و وسایل الکترونیکی وسایل نقلیه دوران ماموریت های "آپولو" می شد، زنده خواهد ماند.
این شرکت بتازگی آزمایش مقیاس کامل نمونه اولیه ماه نورد اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر را در صحرای کالیفرنیا در نزدیکی "دره مرگ" انجام داده است. دره مرگ، دره ای بیابانی کالیفرنیای جنوبی واقع در کالیفرنیای شرقی است. طی این آزمایش این شرکت عملیات های سرنشین دار و تله رباتیک و همین طور عملکرد حرکتی ماه نورد در زمینهای دشوار بیابانی را آزمایش کرد. هر ربات که بتواند در زمینه وسیعی از فضای اطراف، ازطریق یک سامانه کامپیوتری یا هر پردازشگر دیگری از فرمانده خود فرمان گرفته و کنترل شود، در شمار تله رباتیک بشمار می رود.
"کریس هدفیلد"، عضو هیئت مشورتی شرکت استرولب اظهار داشت: درحال گذر از دوران آپولو که انسان بر اکتشاف متمرکز بود به جایی که حالا بشر می خواهد برای دوره های طولانی تری در ماه زندگی کند، هستیم و بدین سبب تجهیزات باید تغییر کنند. وقتی در جایی مستقر می شویم، فقط نیاز نداریم مردم را از یک مکان به مکان دیگر ببریم، بلکه باید سخت افزار، محموله، تجهیزات پشتیبانی زندگی و موارد دیگر را نیز جا به جا نماییم. اگر ماه روی نقشه صاف باشد، بزرگتر از آفریقا است و یک منبع زمین شناسی کاملا دست نخورده است. وسایل نقلیه ای مانند اکتشاف و لجستیک انعطاف پذیر نشانگر عصر جدیدی است که در آن ما یک سیستم زمین-ماه را داریم.منبع:

1400/12/21
19:56:12
0.0 / 5
617
تگهای آزمایش یک ماه نورد در دره مرگ: آزمایش , الكترونیكی , باتری , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیست و یکم