تصویر جدید مریخ نورد چین از نیمه پنهان ماه

تصویر جدید مریخ نورد چین از نیمه پنهان ماه

بیست و یکم: مریخ نورد ˮیوتو-2ˮ(Yutu 2) چین بعد از سه سال حضور در نیمه پنهان ماه تصویر خیره کننده ای منتشر نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، مریخ نورد چین نمایی از رد چرخ های خود از اقامت سه ساله در محیط خشن ماه منتشر نموده است.
این تصاویر جدید که ازطریق یک کانال اطلاع رسانی علمی چینی زبان وابسته به اداره ملی فضایی چین در اواخر ماه فوریه انتشار یافته است، حس سفر پر پیچ و خم مریخ نورد را القا می کند. یکی از تصاویر نمایی پانوراما ارائه می کند که مسیرهای اخیر یوتو۲ در آن قابل رویت است و سطح نشین چانگ ای ۴ نیز در فاصله دوردست دیده می شود. "یوتو-۲" در ژانویه ۲۰۱۹ سوار بر "چانگ ای ۴" (Chang'e ۴) بر نیمه پنهان ماه فرود آمد و تبدیل به نخستین فضاپیمایی شد که بر نیمه پنهان ماه فرود آمد و به کار پرداخت.
بر طبق داده های جدید سیستم اکتشفات ماه چین، این مریخ نورد ۱۴۰ کیلوگرمی از زمان فرود تا حالا با بهره گیری از انرژی خورشیدی موفق به پیمودن ۱۰۲۹ متر در دهانه فون کارمان(Von Kármán) شده است.
یوتو-۲ بتازگی به لبه ی دهانه سفر کرده است تا شی مرموزی که در افق دیده می شد را بررسی کند که البته مشخص شد این شی، صخره ای به شکل یک خرگوش بوده است. از این منطقه یوتو-۲ می تواند بخش هایی از رد چرخ های خود که بر خاک ماه به وجود آورده را ببیند و همین طور فرودگر خودرا در دور دست و پایین تر در کف دهانه و در سمت چپ ببیند.


این مریخ نورد در طول ماموریت خود به اکتشافات زیادی دست یافته است، همچون موادی که بطور بالقوه می توانند متعلق به زیر پوسته ماه و کره های شیشه ای به وجود آمده در اثر برخورد شهاب سنگ باشند.
در همین حال مدارگرد شناسایی ماه ناسا(LRO) نیز یوتو-۲ را دنبال کرده است. مجموعه ای از تصاویر نیز از لنز دوربین این مدارگرد انتشار یافته که محل فرود و حرکت مریخ نورد چین را نشان میدهد.
یوتو-۲ و فرودگر چانگ ای ۴ هر کدام چهار محموله علمی با خود حمل می کنند و به ترتیب هر کدام سه ماه و یک سال بیشتر از آن چه برای ماموریت آنها برنامه ریزی شده بود به کار پرداخته اند.
هر کدام به مدت دو هفته زمینی زمانی که خورشید می درخشد کار می کنند و سپس مصرف نیروی خودرا کم می کنند تا شب های طولانی و سرد ماه را تحمل کنند. چهلمین روز قمری این ماموریت در روز ۲۳ فوریه شروع شد و انتظار می رود این دور از ماموریت آن در روز نهم مارس اختتام یابد.


منبع:

1400/12/18
23:28:32
0.0 / 5
615
تگهای تصویر جدید مریخ نورد چین از نیمه پنهان ماه: سیستم , فضاپیما
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیست و یکم