در جهاددانشگاهی؛

شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه تشکیل می شود

شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه تشکیل می شود

جهاددانشگاهی اعلام نمود شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه جهاددانشگاهی با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل می شود.به گزارش بیست و یکم به نقل از پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) با اختصاص ۸۰ میلیارد تومان برای ایجاد ۱۲ مرکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه در قالب شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه موافقت کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱ با پیشنهاد تعدادی از نمایندگان که توسط دکتر زهرا شیخی ارائه شد یک جزء به بند (ب) تبصره ۱۷ الحاق کردند.
طبق این مصوبه بمنظور تامین هزینه تاسیس ۱۲ مرکز استانی پیشگیری، غربالگری و تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه و تشکیل شبکه ملی تشخیص و درمان سرطان سینه شامل استانهای اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و گلستان مبلغ ۸۰۰ میلیاردریال از محل ردیف شماره ۶۰-۵۵۰۰۰۰ جدول شماره(۹) ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کسر و به ردیف شماره ۱۱۳۶۷۴ با عنوان جهاد دانشگاهی پژوهشکده سرطان سینه مندرج در پیوست اطلاعات تکمیلی لایحه بودجه اضافه شود.
زهرا شیخی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در توضیح پیشنهاد ارائه شده اظهار داشت: شایع ترین سرطان، سرطان سینه است در صورتیکه زود شناسایی شود، درمان قطعی دارد و اگر هم دیر شناسایی شود، درمان آن به هزینه های زیادی نیاز دارد.
وی با اشاره به اینکه سن مبتلاشدن به سرطان سینه در دنیا ۵۰ سال است که متاسفانه در ایران به ۴۰ سال رسیده است، افزود: وقتی مادر و خانمی به سرطان سینه مبتلا می شود کل خانواده تحت تاثیر قرار می گیرند بطوریکه گاهی مجبور می شوند برای پرداخت هزینه های درمان، حتی فرش زیر پایشان را بفروشند. حال آن که می توان با راه اندازی مراکز پیشگیری و درمان و شبکه ملی سرطان سینه در کشور ضمن پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری با تشخیص زودرس بیماری امکان درمان آسان تر این بیماری را فراهم نمود.
دکتر رامین صرامی فروشانی، رییس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی هم با تقدیر از اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب پیشنهاد تامین هزینه طرح اشاره کرد: سرطان سینه، شایع ترین سرطان زنان در ایران و جهان شناخته شده که با اهمیت ترین عامل مرگ و میر بانوان در اثر سرطان است. درمان سرطان سینه در صورت تشخیص در مراحل اولیه، قطعی است و احتمال بهبود و بقای بیمار با تشخیص زودرس بسیار بالاست. تشخیص دیررس این سرطان منجر به عواقب و هزینه های بالای درمان برای بیمار، خانواده و در نهایت جامعه می شود.
وی اشاره کرد: در سال های اخیر جهاد دانشگاهی با تاسیس پژوهشکده سرطان معتمد و تمرکز بر شایعترین سرطان بانوان کشور، اهتمام کرده است مدلی جامع و بومی برای تشخیص و درمان زودرس بانوان مبتلا به سرطان سینه را معرفی نماید.
رئیس پژوهشکده سرطان اظهار داشت: هم اکنون مرکز تحقیقات سرطان سینه پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی با چند دهه تجربه بوسیله انجام طراحی های حرفه ای، ایجاد زیرساخت های موفق به ایجاد یک مجموعه و سیستم جامع در زمینه پیشگیری، تشخیص، لازم و به کارگیری متخصصان بنام کشور و ارائه خدمات درمانی در حوزه سرطان سینه شده است
صرامی فروشانی اشاره کرد: این پژوهشکده که در سه حوزه پژوهش، آموزش و خدمات تخصصی درمانی بطور حرفه ای در حوزه سرطان سینه فعالیت می کند، آماده است تا تجربیات و توانمندی های خودرا در سطح کشور بوسیله شبکه گسترده جهاد دانشگاهی به اشتراک گذارده و ارائه نماید. در این راستا طرح تاسیس ۱۱ مرکز استانی پیشگیری، غربالگری، تشخیص زودس و درمان سرطان سینه و تشکیل شبکه ملی تشخیص و درمان سرطان سینه شامل استان های اصفهان، گیلان، خراسان شمالی، همدان، کهکیلویه و بویراحمد، خوزستان، گلستان به پیشنهاد و توسط این پژوهشکده در دست اجراست.
رئیس پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی بعنوان مجموعه ای چابک با شبکه ای گسترده به پهنای کشور عزیزمان، حل معضلات ملی بوسیله توسعه فناوری را در دستور کار داشته و آماده اجرای جهادی ماموریت های ملی است، اشاره کرد: اعطای ماموریت ملی تشکیل شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه، نشان از اعتماد نمایندگان ملت به این نهاد مولود انقلاب اسلامی دارد و ان شاء الله جهادگران این پژوهشکده با در کف نهادن تمام توان خود در اجرای این پروژه عظیم ملی، قدردان اعتماد و حمایت نمایندگان ملت خواهند بود.

1400/12/18
14:08:08
0.0 / 5
502
تگهای شبکه ملی تشخیص زودرس و درمان سرطان سینه تشکیل می شود: آموزش , پژوهش , تحقیقات , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم