توسعه دستگاهی که رقیب آزمایش پی سی آر است

توسعه دستگاهی که رقیب آزمایش پی سی آر است

به گزارش بیست و یکم محققان موسسه علوم فوتونیک بارسلون اسپانیا به تازگی از توسعه یک تراشه میکروسیالی اطلاع داده اند که می تواند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را در کمتر از ۳۰ دقیقه و با دقتی مشابه آزمایش استاندارد فعلی پی سی آر(PCR) شناسایی کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، این فناوری سرعت آزمایش های آنتی ژن را با دقت آزمایش پی. سی.آر ترکیب می کند و ازاین رو امکان دارد برای آزمایش در بالین بیمار مناسب باشد.
آزمایش تشخیصی بر بالین بیمار یا آزمایش در نقطه مراقبت(POCT یا Point-of-care testing) آزمایش تشخیص پزشکی است که در بالین بیمار قابل انجام است.
این روش شامل ترکیب چند قطره بزاق با آنتی بادی های فلورسنت ضد ویروس می باشد. سپس، نمونه بزاق از راه یک کانال میکروسیالی عبور می کند و یک آشکارساز نوری هم به سرعت وجود ویروس را ارزیابی می نماید.
در حالیکه شدت بیماری سویه جدید بیماری کووید-۱۹ به نام اومیکرون خفیف تر و مرگ ناشی از مبتلا شدن به آن کمتر است اما باید در نظر داشت که یک سویه جدی تر دیگر امکان دارد در راه باشد. علاوه بر این، مطمئنا دیر یا زود همه گیری ویروسی دیگر اتفاق خواهد افتاد و توسعه پلت فرم فناوری های تشخیصی و درمانی به این مفهوم است که ما باید برای موارد بعدی آمادگی بیشتری داشته باشیم.
در این راستا، این محققان از یک آزمایش جدید کووید-۱۹ رونمایی کرده ‎اند که سرعت آزمایش های آنتی ژن را با دقت پی سی آر ترکیب می کند. این آزمایش که محققان آنرا یک "ویروس سنج روان"(flow virometer) توصیف کرده اند، نیازی به سواب بینی که انجام آن ناخوشایند است، ندارد و تنها با دو قطره بزاق کار خواهد نمود.


"روبیه حسین"(Rubaiya Hussain) محقق این مطالعه اظهار داشت: این دستگاه از چند قطره بزاق و نشانگرهای نور فلورسنت استفاده می نماید. هنگامی که بزاق از دهان بیمار جمع آوری می شود، آنرا در محلولی که حاوی آنتی بادی های فلورسنت است وارد می نماییم. اگر بزاق حاوی ذرات ویروسی باشد، آنتی بادی های فلورسنت به ویروس متصل خواهند شد. سپس نمونه جمع آوری شده به یک کانال میکروسیال فرستاده می شود که کانال میکروسیال هم از یک مجموعه تشخیصی نوری لیزری عبور خواهد نمود. لیزر نمونه را روشن می کند و در صورت وجود ذرات ویروسی، سیگنال فلورسانس افزایش داده خواهد شد. در کمتر از یک دقیقه، نتایج در نمودار نمایش داده شده و به سیستم اخطار می دهد که نمونه مثبت است.
محققان تابحال این فناوری را روی ۵۰ بیمار آزمایش کرده اند و نشان داده اند که حساسیت آن ۹۱.۲ درصد است که مشابه آزمایش پی سی آر است. با این وجود، انجام این آزمایش سریع تر و آسان تر از پی سی آر است.
در نهایت، این فناوری امکان دارد برای تشخیص سایر پاتوژن ها هم مفید باشد. "اویلینا واس"(Ewelina Wajs) از محققان این مطالعه اظهار داشت: دستگاه ما همه کاره است. با انتخاب آنتی بادی های مناسب، این فناوری می تواند برای تشخیص سایر ویروس ها مانند ویروس کرونا یا ویروس آنفلوانزای فصلی یا حتی میکروارگانیسم های موجود در آب مانند "لژیونلا" و "اشریشیا کلی" مناسب باشد.
منبع:

1400/12/16
10:16:14
0.0 / 5
565
تگهای توسعه دستگاهی که رقیب آزمایش پی سی آر است: آزمایش , استاندارد , دستگاه , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم