درمان آسم شدید با یک مولکول ضد التهاب جدید

درمان آسم شدید با یک مولکول ضد التهاب جدید

محققان یک مولکول ضد التهابی را شناسایی کرده اند که می تواند به درمان های جدیدی برای آسم شدید کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، آسم یک بیماری بسیار شایع است و باآنکه قابل درمان است، اما همیشه احتیاج به روش های جدیدی برای درمان آن وجود دارد. حالا محققان کالج "ترینیتی" دوبلین دریافته اند که یک مولکول ضد التهابی می تواند به درمان آسم شدید کمک نماید.
آسم برگرفته شده از یک واژه یونانی به مفهوم "نفس نفس زدن" یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که خصوصیت های آن عبارتند از علایم متغیر و عودکننده، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و اسپاسم برونش. نشانه های رایج آن هم شامل خس خس، سرفه و تنگی نفس است که به سه گانه آسم مشهور است.
تصور بر این است که بیماری آسم از تلفیقی از عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی ایجاد می شود. تشخیص آن معمولا بر مبنای الگوی علایم، پاسخ به درمان در طول زمان و"دَم سنجی" یا "اسپیرومتری" صورت می گیرد.
درمان علایم حاد آسم معمولا با استفاده از داروهای استنشاقی کوتاه اثر صورت می گیرد. در موارد بسیار شدید امکان دارد لازم باشد از کورتیکواستروئیدهای داخل وریدی، "سولفات منیزیم" استفاده شده و بیمار بستری شود.
با اجتناب از حساسیت زاها یا آلرژن ها و محرک ها و با استفاده از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی میتوان از بروز علایم آسم جلوگیری کرد.
شیوع آسم از دهه ۱۹۷۰ به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۱، بین ۲۳۵ تا 300 میلیون نفر در سطح جهان به این بیماری مبتلا بودند.
تنگی نفس علامت شاخص در مبتلایان به آسم، ناشی از التهاب راه های هوایی است. آسم اساساً فعال شدن بیش از اندازه سیستم ایمنی در پاسخ به آلرژن هایی مانند گرد و غبار، دود، آلودگی یا سایر محرک ها است.
تحقیقات گذشته پروتئینی به نام "JAK1" را شناسایی کرده بود که نقشی کلیدی در ایجاد پاسخ های ایمنی با سیگنال دادن به سلول های ایمنی به نام "ماکروفاژها" در خصوص شناسایی اجسام خارجی دارد. به همان اندازه که این پروتئین مهم می باشد، گاهی اوقات می تواند کمی بیش از اندازه باعث تحریک شود و ماکروفاژها را بیش از اندازه تحریک کند و التهاب ایجاد نماید. این امر می تواند در طیف وسیعی از شرایط، مانند بیماری "کرون"، "آرتریت روماتوئید" و "آسم" ظاهر شود و مهارکننده های آن بعنوان درمان های بالقوه برای این موارد درحال ظهور هستند.
حالا محققان کالج "ترینیتی" در مطالعه جدید خود یک مهارکننده JAK را شناسایی کرده اند که توسط خود بدن تولید می شود. این مولکول که بعنوان "ایتاکونات"(itaconate) شناخته می شود، قبلاً مشخص شده بود که ترمز ماکروفاژهای بیش فعال را می کشد و بعنوان نوعی کلید خاموش برای التهاب عمل می کند.
حالا مشخص شده است که این مولکول روی پروتئین "JAK1" هم اثر می گذارد و به نظر می آید که این حالت های خاموش کردن التهاب در کنار هم به مقابله با آسم کمک می کنند.
محققان یک مشتق از "ایتاکونات" به نام "4-OI" را روی مدلهای موش مبتلا به آسم شدید که به درمان های استروئیدی ضد التهابی رایج پاسخ نمی دادند، آزمایش کردند و مشخص شد که این مولکول سبب کاهش فعال شدن پروتئین "JAK1" و کاهش شدت آسم در موش ها می شود.
دکتر "مارا رانتش" نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: ما امیدواریم که داروهای جدید مبتنی بر "ایتاکونات" بعنوان یک رویکرد درمانی کاملاً جدید برای درمان آسم شدید، در جایی که نیاز مبرم به درمان های جدید وجود دارد، پتانسیل داشته باشند.
این تحقیق در مجله Cell Metabolism انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/14
11:05:35
0.0 / 5
619
تگهای درمان آسم شدید با یک مولکول ضد التهاب جدید: آزمایش , تحقیقات , تولید , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم