درمان نوع تهاجمی سرطان کبد با کمک یک روش پرتودرمانی

درمان نوع تهاجمی سرطان کبد با کمک یک روش پرتودرمانی

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران استرالیایی کوشش می کنند با کمک یک روش پرتودرمانی، به درمان یک نوع تهاجمی از سرطان کبد کمک کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران استرالیایی مقرر است به لطف اهدای بیشتر از دو میلیون دلار از بودجه دولت فدرال، یک درمان غیرتهاجمی را برای سرطان کبد در مراحل ابتدایی آن آزمایش نمایند.
این پژوهش به سرپرستی پروفسور "آلن ویگ"(Alan Wigg)، استاد دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی "دانشگاه فلیندرز"(Flinders University) استرالیا انجام شده است. آزمایش پرتودرمانی معروف به "SABR"، یک روش غیرتهاجمی است که امکان ارسال دقیق دوزهای بالایی از پرتوها را فراهم می آورد.
هم اکنون برای درمان "کارسینوم هپاتوسلولار"(HCC) که رایج ترین نوع سرطان کبد است، یک درمان حرارتی به کار می رود که در آن از دمای شدید برای برداشتن تومور سرطانی استفاده می شود و درمان مستقیما با استفاده از سوزن به تومور وارد می شود.
پروفسور ویگ اظهار داشت: مراقبت همیشه موفقیت آمیز نیست چونکه سرطان در بیشتر از ۳۰ درصد موارد امکان دارد باردیگر رخ دهد و برخی از افراد به علت اندازه تومور، در وهله اول نمی توانند به درمان دسترسی داشته باشند.
ویگ افزود: از طرفی، پرتودرمانی SABR، یک روش پرتودرمانی نسبتا جدید است که پیش تر با موفقیت برای درمان برخی از سرطان های دیگر استفاده شده اما هنوز به صورت گسترده برای درمان سرطان های کبد مورد استفاده قرار نگرفته است.
وی ادامه داد: این روش غیرتهاجمی به واسطه هدف قرار دادن تومور با پرتوها از زوایای متعدد انجام می شود که امکان عرضه دوز بالا، درمان دقیق و کاهش صدمه به بافت های سالم اطراف را طی سه تا پنج جلسه فراهم می آورد.
این پروژه که با همکاری متخصصان برجسته خون شناسی، پرتودرمانی و رادیولوژیست ها در ۱۶ مرکز درمان کبد استرالیا انجام می شود، یک بررسی تصادفی و کنترل شده را برای مقایسه درمان غیرتهاجمی با استانداردهای کنونی انجام خواهد داد و امکان دارد بتواند به تغییر درمان کمک نماید.
ویگ تصریح کرد: هم اکنون، روش SBRT، یک روش تجربی در نظر گرفته می شود و تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که درمان های صف اول شکست بخورند. با این حال، بررسی های ابتدایی نشان داده اند که این درمان می تواند با عوارض جانبی خیلی کم به کنترل تومورها بپردازد و به مواردی برسد که به علت اندازه تومور یا محل قرار گرفتن آن، قابل درمان نیستند.
پژوهشگران می گویند که با افزایش میزان سرطان کبد در سرتاسر استرالیا، بسیار مهم می باشد که بهترین درمان اثبات شود و مورد استفاده قرار بگیرد.
پروفسور ویگ اظهار داشت: میزان سرطان کبد در ۳۰ سال قبل افزایش پیدا کرده است که دومین افزایش قابل توجه در بین انواع سرطان به حساب می آید. این در شرایطی است که میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان، بیشترین افزایش را در میان سرطان ها داشته است.
کارسینوم هپاتوسلولار، سرطانی با احتمال کم زنده ماندن بیمار به حساب می آید که با شیوع سریع در حال افزایش می باشد. بنابراین، یافتن راهی برای بهبود نتایج درمان در بیماران حیاتی می باشد.
روش SABR می تواند کنترل تومور را بهبود ببخشد. توانایی آن برای عرضه به صورت سرپایی و در جلسات درمانی کمتر به این مفهوم است که احیانا مقرون به صرفه است و می تواند به سرعت در عمل بالینی به کار گرفته شود.
این آزمایش پنج ساله، امسال در همه ایالت های اصلی استرالیا آغاز خواهد شد.
منبع:

1400/12/10
15:02:57
0.0 / 5
578
تگهای درمان نوع تهاجمی سرطان کبد با کمک یک روش پرتودرمانی: آزمایش , استاندارد , پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم