کوچکترین باتری جهان مانند کیک رولت جمع می شود

کوچکترین باتری جهان مانند کیک رولت جمع می شود

محققان موفق به ساخت کوچکترین باتری جهان شده اند که علاوه بر کوچکترین بودن، منعطف است و می تواند مانند یک کیک رولت خویش را جمع کند و بدین وسیله انرژی تولید نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، کوچک سازی مداوم وسایل الکترونیکی احتیاج به بازبینی و طراحی مجدد دستگاه هایی دارد که انرژی آنها را تأمین می کنند و نمونه جدیدی از این مورد توسط دانشمندان دانشگاه فناوری "شمنیتس"(Chemnitz) واقع در آلمان توسعه یافته است که این فناوری را به قلمروی جدیدی برده است.
محققان با به کارگیری چیزی که بعنوان فرایند خود مونتاژی با الهام از شیرینی رولت سوئیسی توصیف می شود، کوچکترین باتری جهان را تولید کرده اند که به قول آنها می تواند در انرژی دادن به سنسورهای کوچک در بدن انسان به همراه خیلی از کاربردهای دیگر استفاده گردد.
این چاره پیشگامانه ذخیره انرژی از راه آنچه بعنوان فرایند رولت سوئیسی شناخته می شود، با الهام از کیک های رولت استوانه ای و اسفنجی ساخته شده است. اما دانشمندان به جای استفاده از شکر و آرد، جمع کننده های جریان و نوارهای الکترود ساخته شده از مواد پلیمری، فلزی و دی الکتریک را بر روی سطح کششی آن تعبیه کرده اند.
با باز شدن این لایه ها، فشار آزاد می شود و مواد به عقب باز می گردند و به دور یکدیگر می پیچند و همان شکل کیک رولت را به خود می گیرند تا یک «ریزباتری استوانه ای به خود پیچیده» ایجاد شود.
اندازه این دستگاه کوچکتر از یک میلی متر مربع و به اندازه یک دانه گرد و غبار است و حداقل چگالی انرژی آن ۱۰۰ میکرووات ساعت بر سانتی متر مربع است.


به قول محققان، این خصوصیت ها این باتری را برای ادغام در تراشه های کوچک با مدارهای الکتریکی مناسب می سازد که می تواند شکل سنسورهای زیست سازگار در بدن انسان را به خود بگیرد. از این باتری میتوان در دستگاه هایی نظیر ردیاب سطح اکسیژن در بافت های عمیق و نظارت بر بهبودی بعد از جراحی گرفته تا مراقبت از اندام های حیاتی بهره برد.
اما خیلی از این نوع حسگرها برای تولید الکتریسیته به روش های تبدیل ارتعاشات مکانیکی به انرژی، یا دریافت گرما تکیه می کنند. اما این رویکرد در همه حالات، مانند داخل بدن انسان کار نخواهد کرد. دانشمندان این ریزباتری قابل شارژ خویش را که به قول آنها می تواند انرژی کوچکترین تراشه های کامپیوتری جهان را برای حدود ۱۰ ساعت تأمین کند، بعنوان چاره ای برای این مشکل می دانند.
از دیگر کاربردهای احتمالی این ریزباتری میتوان به سیستم های رباتیک و الکترونیکی فوق العاده منعطف اشاره نمود.
پروفسور "الیور اشمیت" که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، می گوید: هنوز پتانسیل بهینه سازی زیادی برای این فناوری وجود دارد و ما می توانیم در آینده منتظر ریزباتری های بسیار قوی تری باشیم.
این تحقیق در مجله Advanced Energy Materials انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/04
10:00:33
0.0 / 5
795
تگهای کوچکترین باتری جهان مانند کیک رولت جمع می شود: الكترونیكی , باتری , تولید , حسگر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم