مدل گاه شمار قمری به روز رسانی شد

مدل گاه شمار قمری به روز رسانی شد

به گزارش بیست و یکم دانشمندان چینی به تازگی به یک یافته جدید و مهم دست یافته اند که انتظار می رود این امر درک آنها از ماه و سیارات داخل منظومه شمسی را ارتقا دهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، محققان "آزمایشگاه دولتی علوم سنجش از دور" چین که به صورت مشترک توسط آکادمی علوم چین و دانشگاه عالی پکن اداره می شود، به تازگی با اندازه گیری و تجزیه و تحلیل نمونه هایی که توسط مأموریت چانگ ای ۵ چین از ماه به زمین بازگردانده شده اند، مدل گاه شمار قمری(lunar chronology) را ارتقا داده اند.
مدلهای گاه شماری قمری قبلی بر مبنای سن رادیومتری نمونه های ماه که توسط مأموریت های آپولو ایالات متحده و لونا اتحاد جماهیر شوروی جمع آوری شده بود، بوجود آمده است.
چنین مدل هایی نه تنها به صورت گسترده برای تعیین سن مطلق مناطق مختلف ماه، بلکه برای تعیین قدمت سطوح اجرام سنگی در منظومه شمسی درونی استفاده شده است. در این مقاله آمده است: با این وجود، شکافی در سن نمونه های قمری بین سه تا یک میلیارد سال پیش وجود دارد که این هم حدودا نیمی از تاریخ ماه است.
دانشمندان چینی سن رادیومتری نمونه های آورده شده توسط کاوشگر چانگ ای ۵ را اندازه گیری کردند و به این نتیجه رسیدند که آنها حدود دو میلیارد سال سن دارند. سپس پرکاربردترین مدل گاه شماری، مدل نوکوم(Neukum ) را که در سال ۱۹۸۳ توسط پروفسور گرهارد نوکوم(Gerhard Neukum)، دانشمند سیاره شناسی در دانشگاه آزاد برلین ابداع شد را بروزرسانی کردند.
در بیانیه موسسه تحقیقات اطلاعات هوافضا به نقل از محققان آمده است که مدل به روز شده با کمک به تعیین بهتر سن اجرام آسمانی، نقش مهمی در درک علوم قمری و سیاره ای خواهد داشت.
چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ کاوشگر چانگ ای ۵ خویش را به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این کاوشگر را با این هدف پرتاب کرد که نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد و سپس در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت. این کاوشگر در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عموما سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود. چین با این مأموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه های قمری را چند دهه پس از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه در ارتباط با مأموریت "لونا۲۴"(Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.
چینی ها که طی مأموریت "چانگ ای-۵" موفق به بازگرداندن نمونه های ماه به زمین شده بودند، چندی قبل اعلام کردند نمونه های آورده شده می تواند به بازنویسی تاریخ ماه به آنها کمک نماید. مأموریت "چانگ ای-۵" چینی ها در بخشی از ماه معروف به "اقیانوس طوفان ها"(دورتر از مناطقی که آپولو و لونا بر روی آن فرود آمده بودند)، فرود آمد و تصور می شود بخشی که مأموریت چینی ها بر روی آن فرود آمد، یکی از جوان ترین مناطق سطح ماه که دارای سنگ بازالت است، بوده باشد.
نخستین بخش از داده های جمع آوری شده از نمونه های ماه که وزن آنها حدود ۱۷ گرم بود، در ۱۲ ژوئیه سال قبل میلادی منتشر و به ۱۳ موسسه تحویل داده شد. در ماه اکتبر هم آژانس فضایی چین بخش دوم نمونه های جمع آوری از ماه که ۱۷.۹ گرم بود را منتشر نمود و به ۱۷ موسسه تحقیقاتی تحویل داد.
چین در نظر دارد در این دهه قطب جنوب ماه را با سه مأموریت بررسی کند. چین رسما پرتاب این سه مأموریت را با هدف کاوش قطب جنوب ماه تایید کرده است و نخستین مأموریت آنها مقرر است در سال ۲۰۲۴ پرتاب شود. این مأموریت ها چانگ ای ۶، چانگ ای ۷ و چانگ ای ۸ نامیده می شوند و مقرر است در دهه ۲۰۲۰ پرتاب شوند. هر کدام از این مأموریت ها اهداف متفاوتی دارند.
چانگ ای ۷ نخستین ماموریتی خواهد بود که پرتاب می شود. چینی ها زمان دقیق پرتاب را اعلام نکرده اند اما بنابر برخی گزارش ها احیانا این پرتاب در سال ۲۰۲۴ صورت خواهد گرفت.
مأموریت بعدی چانگ ای ۶ است. این مأموریت هم با هدف جمع آوری نخستین نمونه های سنگی از قطب جنوب ماه و بازگشت آنها به زمین، صورت خواهد گرفت. چین گفته است که این مأموریت همینطور محموله های علمی درحال توسعه در فرانسه و ایتالیا و احیانا روسیه و سوئد را هم حمل خواهد نمود.
مأموریت بعدی هم چانگ ای ۸ است که احیانا اواخر این دهه پرتاب خواهد شد و گامی در جهت ایجاد ایستگاه تحقیقاتی بین المللی مشترک ماه(ILRS) با مشارکت روسیه و سایر شرکای احتمالی خواهد بود.
منبع:

1400/12/01
12:38:36
0.0 / 5
587
تگهای مدل گاه شمار قمری به روز رسانی شد: آزمایش , ابداع , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم