از میان رفتن 4 ماهواره در پی شکست فاجعه بار موشک آسترا

از میان رفتن 4 ماهواره در پی شکست فاجعه بار موشک آسترا

بیست و یکم: موشک استارتاپ فضایی آسترا در نخستین پرتاب مداری عملیاتی خود در روز 10 فوریه (21 بهمن) با شکست مواجه گردید و در پی این شکست چهار ماهواره از بین رفتند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از اسپیس، موشک ۱۳ متری این استارتاپ کالیفرنیایی موسوم به LV۰۰۰۸ برای انجام ماموریت "ELaNa ۴۱" از مرکز فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا برخاست.
موشک دو مرحله ای LV۰۰۰۸ در ابتدا عملکرد خوبی داشت، اما بعد از گذشت سه دقیقه از پرواز و درست بعد از جدا شدن مرحله اول و دوم موشک، مشکلی بروز کرد. فیلم های ثبت شده از دوربین روی مرحله دوم موشک نشان داده است که بدنه آن بجای حرکت مناسب به سمت مقصد تعیین شده در فاصله ۵۰۰ کیلومتری، درحال چرخیدن به دور خود است.
"کارولینا گراسمن" (Carolina Grossman)، مدیر آسترا در طول یک پخش زنده اظهار داشت: متاسفانه ما دریافتیم که مشکلی در زمان پرواز مانع از رساندن محموله های مشتریان به مدار شده است. اطلاعات بیشتری بعد از بررسی کامل داده ها ارائه خواهد شد.
هدف شرکت آسترا که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده است، ارسال محموله های بزرگ از ماهواره های کوچک به مدار به وسیله موشک های مقرون به صرفه است. این شرکت تا کنون چهار پرتاب مداری انجام داده است که همه ی آنها ماموریت های آزمایشی بوده اند و از مجتمع فضایی اقیانوس آرام در آلاسکا به فضا رفته اند.
دو مورد از این چهار ماموریت آزمایشی موشک آسترا موفقیت آمیز بوده است و آخرین مورد از این ماموریت ها در ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ انجام شد که در آن موشک LV۰۰۰۷ از تاسیسات فضایی اقیانوس آرام در جزیره کودیاک آلاسکا به فضا رفت.
باتوجه به این موفقیت، موشک آسترا از فاز آزمایشی وارد فاز عملیاتی شد و ماموریت روز گذشته را با هدف تکرار این موفقیت به انجام رساند. موشک LV۰۰۰۸ قرار بود چهار ماهواره کوچک را طی برنامه راه اندازی آموزشی نانوماهواره های (ELaNa) ناسا با خود به مدار ببرد.
یکی از ماهواره ها Bama-۱ نام داشت که توسط تعدادی از پژوهشگران دانشگاه آلاباما تولید شده و قرار بود یک فناوری به نام "Drag sail" را که برای حل مشکل زباله های فضایی طراحی شده است، آزمایش کند. در این فناوری یک صفحه به انتهای موشک متصل می شود تا این وسیله بعد از آخر عمر خود سریع تر به جو زمین بازگردد.
دانشگاه ایالتی نیومکزیکو نیز ماهواره "تحلیلگر محتوای نوترونی یونوسفر" (INCA) را که برای مطالعه عرض جغرافیایی و وابستگی زمانی طیف نوترونی در مدار نزدیک به زمین برای نخستین بار طراحی شده است، در این موشک به فضا فرستاد. این ماهواره به بهبود مدلهای جوی فعلی کمک می نماید.
ماهواره کیوبست (QubeSat) از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و همین طور تاسواره R۵-S۱ از مرکز جانسون ناسا در هیوستون نیز که می تواند به بازرسی ماهواره در فضا کمک نماید، در این موشک بودند.
آسترا با همکاری اداره هوانوردی فدرال به بررسی علت بروز این حادثه خواهد پرداخت.
بسته به اینکه نتایج بررسی ها چه باشد، این شرکت می تواند به زودی به سکوی پرتاب بازگردد. آسترا برنده قرارداد انجام ماموریت TROPICS ناسا است که مقرر است به مطالعه نحوه تشکیل طوفان ها به وسیله ۶ تاسواره بپردازد.
آسترا می خواهد این ۶ ماهواره را در ضمن سه ماموریت به فضا بفرستد.
ماموریت "ELaNa ۴۱" قرار بود ابتدا در روز پنج فوریه صورت گیرد، اما به علت مشکلی در سیستم رادار به تعویق افتاد.
منبع:

1400/11/22
20:54:47
0.0 / 5
710
تگهای از میان رفتن 4 ماهواره در پی شکست فاجعه بار موشک آسترا: آزمایش , آموزش , استارتاپ , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم